Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM K: Developres z awansem do ćwierćfinału

LM K: Developres z awansem do ćwierćfinału

W rzeszowskiej hali Developres Bella Dolina Rzeszów zmierzył się z Volero Le Cannet w ramach meczu rewanżowego, którego stawką był awans do dalszej części rozgrywek Ligi Mistrzyń. Spotkanie w trzech setach i z niewielkimi problemami wygrały siatkarki z Rzeszowa. Natomiast o awansie do ćwierćfinału decydował tzw. złoty set, który był bardzo zacięty i ostatecznie padł łupem polskiej drużyny.

Spotkanie zaczęło się od wyrównanej gry. Po ataku ze środka Weroniki Centki to jednak polski zespół miał cenne dwa oczka więcej (6:4). Powiększył jeszcze przewagę, gdy rywalki zanotowały atak po antence. To zapoczątkowało serię Developresu, podczas której rzeszowianki wykazały się czujnością na siatce (10:5). Po „zgaszeniu” piłki przechodzącej przez Centkę ekipa z Rzeszowa miała więc już osiem punktów z przodu. W dodatku, w połowie seta świetnie w ataku spisała się Gabriela Orvošová (15:6). Od tej pory Polki zmierzały po wygraną w premierowej odsłonie. W jednej z końcowych akcji pomyliła się jeszcze Alina Popova i zaraz to siatkarki z Rzeszowa mogły triumfować. Przesądził o tym blok Ann Kalandadze (25:15).

Od bloku Volero Le Cannet rozpoczęła się partia numer dwa. Po nieudanym przebiciu piłki oburącz przez Orvošovą to więc Francuzki wyszły na wyższe prowadzenie (4:2). Sygnał do odrabiania strat dała jednak Centka i po udanym ataku Orvošovej już był remis. Za to po ataku ze środka Magdaleny Jurczyk to Polki miały oczko więcej (8:7). Walka trwała jednak dalej i prowadzenie zmieniło się, gdy ekipa z Francji popracowała w ataku, a asa serwisowego dołożyła Elizaveta Kochurina (12:9). Nie utrzymała się na nim długo, gdyż świetnie w polu serwisowym spisała się Kalandadze. Kiedy piłkę przechodzącą wykorzystała Centka, było już 15:13 dla Developresu. Od tej pory rzeszowianki zmierzały po kolejną wygraną. Szczególnie, że dobrą zmianę dała Izabella Rapacz. Emocje wzrosły jeszcze, gdy ekipa z Francji zmniejszyła dystans za pomocą bloku (19:20), ale przy zagrywce Kalandadze to znowu Polki były w bezpiecznej sytuacji. Rywalki się nie poddały i dzięki czujności na siatce doprowadziły do gry na przewagi. Francuzki miały nawet piłkę setową, ale sytuację odmienił as Centki (27:26). Partia zakończyła się ostatecznie wygraną rzeszowianek po błędzie w ataku Vity Akimovej (27:29).

Wyrównana gra powróciła na początku kolejnej odsłony. Po blokach zawodniczek z Francji to Volero Le Cannet znalazło się na wyższym prowadzeniu (7:4). Po atakach Akimovej miało więc już aż cztery oczka więcej. To nakręciło grę przyjezdnych, które po asie serwisowym Milki da Silvy znalazły się w bezpiecznej sytuacji (15:9). Potrzeba więc było czujnej gry na siatce rzeszowianek, żeby dystans zmniejszył się do trzech punktów. Chwilę później w ataku pomyliła się Akimova i po odważnym ataku Rapacz Polki traciły już tylko jedno oczko (16:17). Za to kontratak Kalandadze sprawił, że na tablicy wyników pojawił się remis. Zawodniczki Developresu poszły więc za ciosem i po udanej akcji Orvošovej były o krok od złotego seta (23:21). Rywalki jednak nie odpuściły i dzięki czujności na siatce doprowadziły do kolejnej w tym meczu gry na przewagi. Nie trwała ona jednak zbyt długo, gdyż zaraz w aut zaatakowała Anna Kotikova (24:26). Dało to rzeszowiankom wygraną w meczu i szansę na walkę o pozostanie w Lidze Mistrzyń.

W złotego seta lepiej weszła drużyna z Francji, która po asie i ataku Akimovej znalazła się na dwupunktowym prowadzeniu (4:2). Nie trzeba było jednak długo czekać na remis, który nastąpił po udanej akcji Jeleny Blagojević. Potrzeba więc było kolejnego dobrego ataku Akimovej, żeby to znowu Volero miało dwa oczka z przodu (7:5). Ponownie nie na długo, gdyż rzeszowianki popracowały w bloku. Poszły więc za ciosem i dzięki skuteczności Kalandadze były coraz bliżej wygranej (10:8). Nie oddały prowadzenia i to Developres Rzeszów cieszył się z awansu po zagrywce w siatkę Kochuriny (13:15).

MVP: Gabriela Orvošová

Developres Bella Dolina Rzeszów – Volero Le Cannet 3:0 (4:0)
(25:15, 29:27, 26:24)
* złoty set: 15:13

Developres: Orvosova (26), Kalandadze (16), Blagojevic (14), Centka (9), Jurczyk (5), Wenerska, Szczygłowska (libero) oraz Rapacz (7), Obiała, Bińczycka
Volero: Akimova (17), Kochurina (16), Kotikova (9), Medeiros da Silva (7), Popova (7), Kobzar (1), Wang (libero) oraz Yaneva (3), Savic (2), Jaksic