Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Alessandro Chiappini: Nigdy się nie poddawaliśmy

Alessandro Chiappini: Nigdy się nie poddawaliśmy

fot. Michał Szymański

– Dla USA liczą się tylko igrzyska olimpijskie i nawet mistrzostwa świata traktują jako jeden z punktów przygotowań. Dlatego Amerykanki przyjadą na kwalifikacje olimpijskie w perfekcyjnej formie. W reprezentacji Polski zabraknie Zuzanny Góreckiej i Klaudii Alagierskiej–Szczepaniak. To wielkie osłabienie dla waszej kadry. Zwłaszcza Zuzę będzie trudno zastąpić – powiedział w rozmowie z Interią Alessandro Chiappini, który z ŁKS Commercecon zdobył mistrzostwo Polski.

Najpierw porozmawiajmy o lidze – w pierwszym meczu finału gładko przegraliście 1:3, a do tego w dwóch setach Developres Rzeszów was rozbił. Skąd to się wzięło?Alessandro Chiappini: Po tej porażce usiedliśmy z drużyną i próbowaliśmy przeanalizować, co się stało. Całkowicie straciliśmy kontrolę nad meczem i nad swoim umiejętnościami. Trudno nam było stwierdzić, skąd to się wzięło. Może presja zewnętrzna, a może ciśnienie wewnątrz zawodniczek to spowodowało. Rozmawialiśmy z nimi, próbowaliśmy na nie wpłynąć, tymczasem w drugim meczu znów pierwszego seta przegraliśmy wysoko. To jednak za co cenię zespół, to stabilność mentalna. Nigdy w drużynie nie było dramatu, że coś się nie idzie. Ja też zachowuję spokój, bo jeśli będę nerwowy, to udzieli się zawodniczkom i do niczego nie dojdziemy. To nie pomoże drużynie przezwyciężyć problemów czy grać lepiej. Musimy wierzyć w swoje umiejętności. W trakcie sezonu zdarzały się mecze, w których nie działo się dobrze, ale nigdy się nie poddawaliśmy. Nawet kiedy w Lidze Mistrzyń mierzyliśmy się z Fenerbahce czy Vakifbankiem, nie było strachu. Nie stresowało nas, gdy rywalki uciekły, tylko walczyliśmy do końca.

W trakcie meczu w rozmowach z zawodniczkami potrafi pan w jednym zdaniu wpleść słowa w trzech językach. W trakcie piątego meczu finału podsłuchano jak mówi pan „K….a mać, andiamo girls”. Czyli mówiąc łagodnie: „Cholera, do boju dziewczyny”. W czwartym meczu finałów w tie breaku przegrywaliście już 8:12, ale wygraliście.

Czasami musisz wstrząsnąć drużyną i użyć do tego mocnych słów. Ważne, żeby pomogło. Podczas czasu powiedziałem dziewczynom co mają zrobić i za chwilę będziemy mieli dobre ustawienie z wysokim blokiem oraz dwiema dobrze serwującymi zawodniczkami. Będziemy w stanie to odrobić. I przez ostatnie pięć minut zagraliśmy perfekcyjną siatkówkę.

Wygranie mistrzostwa nie przyszło łatwo. Jakie były największe problemy ŁKS w trakcie sezonu?

Największe kłopoty to kontuzje podstawowych zawodniczek. Najpierw wypadła Klaudia Alagierska-Szczepanik, a już w trakcie finałów Zuzanna Górecka. Ich brak mocno odbił się na zespole. To są jednak momenty, w których drużyna może udowodnić swoją wartość, a zawodniczki, które są trochę w cieniu, wziąć na siebie odpowiedzialność. Jestem bardzo dumny z tego jak zespół zareagował. Te problemy sprawiły, że drużyna jeszcze mocniej się zjednoczyła. Porażki to część sportu i nie mogą sprawić, że po przegranej zakopujemy się w ziemi. Trzeba ja po prostu przyjąć i pracować, by zdarzały się jak najrzadziej. Stabilność naszej gry mimo kontuzji bardzo mnie ucieszyła.

Brak Góreckiej i Alagierskiej to duże osłabienie reprezentacji?

Bardzo duże. To zawodniczki, wokół których można budować podstawowy skład reprezentacji. Trudno będzie znaleźć zastępczynie o podobnych możliwościach. Klaudia w tym sezonie świetnie blokowała. Dawno kogoś nie widziałem w takiej dyspozycji. Do tego dobrze zagrywała i atakowała. Zuza Górecka to jedna z nielicznych zawodniczek, która ma tak wielkie umiejętności zarówno w przyjęciu, jak i w ataku. Nie jest wysoka, a znakomicie skacze. Jest świetna właściwie w każdym elemencie. Była bardzo ważna dla drużyny i mam nadzieję, że uda się ją zastąpić, choć rzeczywiście trudno znaleźć polską zawodniczkę o podobnej charakterystyce. Brak tych zawodniczek to ogromna strata dla kadry.

Cała rozmowa Andrzeja Klemby w serwisie sport.interia.pl.

źródło: sport.interia.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2023-05-16

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2023 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę