Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN K: Turczynki najlepsze, srebro dla Chinek

LN K: Turczynki najlepsze, srebro dla Chinek

W finale Siatkarskiej Ligi Narodów Chinki zmierzyły się z Turczynkami. Obu drużynom zdarzało się punktować seriami. Pierwszego seta Turczynki wygrały 25:22, zaś drugiego w takim samym stosunku przegrały. W dwóch kolejnych odsłonach podopieczne trenera Santarelliego kontrolowały grę i nie pozwoliły rywalkom przekroczyć granicy 20 punktów. Tym samym to Turcja sięgnęła po złoto tegorocznej Ligi Narodów a Chinkom pozostało srebro.

Turcja wywalczyła złoto

Otwarcie spotkania należało do Turczynek, pierwszy punkt dla Chinek zdobyła dopiero zagraniem przez środek Yuanyuan Wang (1:3). Siatkarki z Chin szybko zniwelowały dystans i po asie Xinyue Yuan złapały kontakt punktowy (7:8). Skuteczne zagrania Melisy Vargas i as Ebrar Karakurt pozwoliły Turczynkom odbudować przewagę. Przy stanie 8:11 interweniował trener Cai Bin. Przy zagrywkach Yuanyuan Wang Chinki zaliczyły serię (9:12, 13:12), dopiero błąd zagrywającej pozwolił zrobić przejście. W dalszej fazie seta sytuacja odwróciła się, reprezentantki Chin nie potrafiły wyjść z ustawienia, gdy w polu zagrywki była Derya Cebecioglu. Po ataku Yixin Zheng jej drużyna wyszła z trudnego ustawienia (16:18). Kolejne akcje toczyły się pod kontrolą Turczynek. Po kiwce Cebecioglu podopieczne trenera Santarelliego miały kolejne piłki setowe (20:24). Gdy Chinki obroniły dwie z nich, interweniował turecki szkoleniowiec. Po czasie mocnym atakiem po bloku w aut sytuację rozstrzygnęła Vargas.

W drugiej partii Turczynki kontynuowały skuteczną grę, po bloku na Yunlu Wang prowadziły 5:2. Ze zmiennym szczęściem punktowała Yingying Li. Z czasem coraz więcej akcji było wydłużonych (7:10). Gdy podwójny blok zatrzymał Cebecioglu, interweniował trener Santarelli (9:10). Z akcji na akcję Turczynki odbudowywały przewagę, po czasie dla trenera Chinek kolejnego asa dołożyła Vargas (10:14). Ofensywa reprezentacji Chin opierała się na Xinyue Yuan i Yunlu Wang. Siatkarki z Turcji serią straciły punkty, gdy z szóstej strefy zaatakowała Vargas, passa rywalek została przerwana (16:16). Po kiwce Yingying Li drugą przerwę wykorzystał turecki szkoleniowiec (19:16). W końcówce Yingying Li do skutecznych ataków dołożyła celne zagrywki. Po kontrataku Xiangyu Gong Chinki miały piłki setowe. Skuteczne zagrania Cebecioglu przedłużyły rywalizację. Kropkę nad i postawiła Yingying Li.

vargas poprowadziła turczynki do zwycięstwa

Dwa bloki Karakurt na Xinyue Yuan sprawiły, że Turczynki prowadziły 6:4 a o czas poprosił trener Chinek. Kolejne kontrataku kończyła Ebrar Karakurt. Reprezentacja Turcji stopniowo powiększała dystans. Gdy ciekawą akcję skończyła Vargas, kolejną przerwę wykorzystał chiński szkoleniowiec (8:13). Seria udanych akcji Edy Erdem Dundar powiększyła dystans, Turczynki odskoczyły na 16:9. W kolejnych akcjach rywalki zaczęły odrabiać straty. Po asie Yunlu Wang interweniował Daniele Santarelli (12:16). Gra tureckiego zespołu nie była pozbawiona błędów, ale wcześniej zbudowana przewaga wystarczyła, by to Turcja wygrała seta. Po asie Vargas Turczynki miały serię piłek setowych (17:24). Chinki obroniły dwie z nich, ale udaną serię przerwała Xiangyu Gong, psując zagrywkę.

Z nową energią w czwartą odsłonę weszły Chinki, kolejne kontrataki Vargas pozwoliły Turczynkom zniwelować dystans (6:3, 6:6). Gdy asa dołożyła Cebecioglu, interweniował trener Cai Bin (6:8). Dobrze funkcjonował turecki blok, chiński szkoleniowiec zaczął sięgać po zmiany. Po ataku z przechodzącej piłki Zehry Gunes było już 14:8 dla Turcji, kolejną przerwę wykorzystał trener Chinek (8:14). Siatkarki z Chin nie potrafiły znaleźć sposobu na zatrzymanie rywalek. Gdy Yingying Li zaatakowała po ciasnym skosie, Chinki zdobyły trzeci punkt z rzędu i o czas poprosił trener Santarelli (14:20). W końcówce po obu stronach siatki nie brakowało błędów. Turecki blok zamknął nierówny pojedynek.

Chiny – Turcja 1:3
(22:25, 25:22, 19:25, 16:25)

Chiny: Xinyue Yuan (11), Linyu Diao (1), Xiangyu Gong (8), Yuanyuan Wang (9), Yunlu Wang (9), Yingying Li (21), Mengjie Wang (libero) oraz Hanyu Yang, Yi Gao, Xiaoting Xu, Hui Zhong, Yixin Zheng (3), Quingqing Du i Feifan (libero)
Turcja: Vargas (26), Cebecioglu (10), Sahin (5). Erdem Dundar (12), Gunes (9), Karakurt (12), Orge (libero) oraz Sahin, Aydin, Aykac, Ozbay i Akoz (libero)