Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > MŚ U19 siatkarzy: Trzy zespoły bez porażki w fazie grupowej

MŚ U19 siatkarzy: Trzy zespoły bez porażki w fazie grupowej

W ostatniej kolejce fazy grupowej mistrzostw świata siatkarzy do lat 19 pierwszą porażkę w turnieju doznali Amerykanie. Bez przegranej tą część turnieju zakończyli Irańczycy, Francuzi oraz Włosi. Ci pierwsi jeszcze nie stracili nawet seta.

Grupa A

W grupie A pewni pierwszego miejsca Amerykanie doznali pierwszej porażki w turnieju. Na koniec fazy grupowej przegrali bowiem z Serbami 1:3. Tylko w drugiej odsłonie znaleźli sposób, aby pokonać Europejczyków. Mimo że uzyskali przewagę zarówno w ataku, jak i w bloku, to ich zmorą były błędy własne. Popełnili ich aż 33, co uniemożliwiło im zwycięstwo. Serbów poprowadził do niego Nikola Brborić, który zgromadził na koncie 18 oczek. Po drugiej stronie siatki wyróżnił się Finn Kearney, który zdobył 16 punktów.

Słabszy mecz rozegrali też gospodarze turnieju, którzy dość niespodziewanie nie sprostali rówieśnikom z Egiptu. Przedstawicielom Afryki słabszy moment przytrafił się w drugiej partii, którą przegrali po batalii na przewagi. Mimo że popełnili więcej błędów, bo 23, to jednak lepiej spisali się w ataku i dołożyli 16 bloków, co przełożyło się na ich zwycięstwo. Argentyńczykom nie pomogło 24 oczek Fausto Diaza, natomiast Egipcjan do wygranej poprowadził Shrief Helawy, który zdobył 20 punktów.

W grupie B dopiero drugiego seta stracili Francuzi, którzy w czterech setach uporali się z Japończykami. Azjaci drugą odsłonę rozstrzygnęli na swoją korzyść, ale na więcej nie było ich stać. Nie pomogło im 22 punktów Oty Yoshiharaoki, bowiem Europejczycy dominowali w bloku, 13 razy zatrzymując rywali tym elementem. Poza tym atak rozkładał się u nich na większą liczbę zawodników. Aż czterech uzyskało dwucyfrowy rezultat, a najwięcej, (14 oczek) zgromadził na swoim koncie Bastien Scherer. W efekcie Francuzi fazę grupową zakończyli bez porażki.

W drugim meczu obyło się bez niespodzianki, bowiem Bułgarzy rozgromili rywali z Indii. W żadnym z setów nie pozwolili im dobić do granicy 20 punktów, a łącznie Hindusi zdobyli tylko 47 oczek. W żadnym z elementów siatkarskiego rzemiosła nie byli w stanie dotrzymać kroku przeciwników. Bułgarzy największą przewagę osiągnęli w ataku, a w odniesieniu wygranej nie przeszkodziło im nawet 18 błędów własnych. Ich liderem był Aleksander Kandew, który wywalczył 14 oczek. Dzięki tej wygranej Europejczycy przesunęli się na drugie miejsce w tabeli.

W grupie C dzielili i rządzili Irańczycy, którzy na koniec fazy grupowej otrzymali walkowera za mecz z Nigeryjczykami, którzy nie pojawili się na mistrzostwach świata. W efekcie młodzi siatkarze znad Zatoki Perskiej w tej części turnieju nie stracili nawet seta. Za ich plecami uplasowali się Koreańczycy, którzy tym razem nie grali.

Starcie między Portorykańczykami i Kolumbijczykami było decydujące o trzeciej lokacie w tej grupie. Ostatecznie zajęli ją ci drudzy, gdyż wygrali 3:0. Najbardziej zacięta była trzecia odsłona, w której Portorykańczycy mieli nawet kilka oczek przewagi, ale ostatecznie przegrali ją po batalii na przewagi 24:26. Ich zmorą były błędy własne, których popełnili aż 23, natomiast atutem Kolumbijczyków był blok, którym 13 razy zatrzymywali przeciwników. Prym w ich szeregach wiódł Diego Juan Bentancourt, który zgromadził na swoim koncie 15 oczek.

W spotkaniu na szczycie tej grupy Włosi w czterech setach wygrali z Brazylijczykami. Mecz mógł zakończyć się nawet wcześniej, ale trzecią odsłonę zawodnicy z Italii przegrali po batalii na przewagi. Znacznie częściej punktowali oni w ataku, ale siłą canarinhos był blok, którym 15 razy zatrzymywali rywali. Mogli nawet doprowadzić do tie-breaka, ale czwartego seta przegrali w końcówce. Nie pomogło im 22 oczek Antonio Soaresa, zaś Europejczycy mieli w swoich szeregach duet Lorenzo Magliano/Alessandro Bristot, który łącznie wywalczył 40 punktów.

W drugim meczu tej grupy Belgowie zgodnie z planem w trzech setach uporali się z rywalami z Meksyku. Trochę walki było jedynie w drugiej odsłonie, w której zawodnicy z Meksyku przekroczyli barierę 20 oczek. Czerwone smoki uzyskały przewagę na siatce. Zwłaszcza wyraźna była ona w bloku, którym punktowali 9 razy. Pierwsze skrzypce w ich szeregach grał Berre Van Looveren, który zapisał na koncie 14 oczek. Dzięki tej wygranej Belgowie wskoczyli na drugie miejsce w grupie.