Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwal. IO M: Zwycięstwa Niemców i Czechów na koniec turnieju

Kwal. IO M: Zwycięstwa Niemców i Czechów na koniec turnieju

W Rio de Janeiro zakończył się turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich. Na jego zakończenie Niemcy rozbili Ukraińców, potwierdzając swoją dobrą dyspozycję. Natomiast Czesi po zaciętym meczu w czterech setach wykazali wyższość nad Katarczykami.

DOMINACJA NIEMCÓW

W spotkanie lepiej weszli Niemcy, którzy już wcześniej zapewnili sobie awans na igrzyska. Dwupunktowe prowadzenie zapewnił im blok Lukasa Maase. Kolejne punkty powiększające ich przewagę dołożył natomiast czujny na siatce i efektywny w polu serwisowym Florian Krage (11:5). Nie był to koniec punktowych zagrywek w tym zespole, gdyż kolejną dołożył Jan Zimmermann. Od tej pory Niemcy pewnie zmierzali po wygraną w premierowej odsłonie, którą zapewnił im błąd Jurija Semeniuka (17:25).

Początek drugiej odsłony także należał do Niemców, którzy po wykorzystaniu przechodzącej piłki przez Christiana Fromma objęli czteropunktowe prowadzenie (7:3). Podobnie jak w premierowej odsłonie asa dołożył Zimmermann, co z blokiem Maase dało siedem oczek z przodu niemieckiej ekipie. Szczególnie, że Ukraińcy nie unikali błędów własnych. Rozpędzeni Niemcy ponownie nie dali żadnych szans rywalom i triumfowali po jeszcze jednym asie Zimmermanna (25:12).

Ostatnią partię Ukraińcy zaczęli w zmienionym składzie. Na początku udało im się objąć prowadzenie, ale odebrała im je szybko punktowa zagrywka Erika Rohrsa (6:5). To dało sygnał do budowania przewagi przez Niemców, którzy po efektownym ataku Fromma mieli już o trzy oczka więcej. Potem dołożyli do tego blok i asa w wykonaniu Moritza Karlitzka (14:9). Skuteczna gra Niemców trwała już do samego końca, a ich ostatnie zwycięstwo w turnieju przypieczętował błąd zagrywki Ukraińców (14:25).

Ukraina – Niemcy 0:3
(17:25, 12:25, 14:25)

Ukraina: Szczurow (4), Tupczij (4), Kowalow (1), Semeniuk (3), Synytsia (1), Płotnicki (6), Boiko (libero) oraz Polujan (5), Jewstratow, Kuczer, Kisiliuk (3) i Mazenko (2)
Niemcy: Zimmermann (4), Karlitzek (11), Maase (7), Rohrs (17), Fromm (12), Krage (6), Zenger (libero) oraz Schott

W spotkanie dobrze weszli Czesi, którzy po punktowej zagrywce Lukasa Vasiny objęli czteropunktowe prowadzenie (7:3). Ich błędy własne sprawiły jednak, że ekipa z Kataru zdołała zmniejszyć dystans do jednego oczka, a dzięki czujności na siatce Papemaguette Diagne doprowadziła do remisu. Od tej pory trwała zacięta walka, która spowodowała konieczność rozstrzygnięcia losów seta podczas gry na przewagi. W niej lepsi okazali się Katarczycy, którzy „kropkę nad i” postawili za pomocą ataku Raimiego Wadidiego (27:25).

Kolejne trzy sety należały już jednak do Czechów. W drugiej odsłonie na wyższe prowadzenie pomógł im wyjść as Martina Licka oraz błąd rywali (6:9). Nie był to koniec punktowych zagrywek Czchów, gdyż kolejną popisał się Marek Sotola. Mimo jego skutecznej gry także w ataku Katarczycy zdołali jeszcze doprowadzić do remisu, a po błędzie Czechów mieli nawet piłkę setową (24:22). Nie wykorzystali jej i tym razem to czeska ekipa triumfowała po grze na przewagi po punktowej zagrywce Petra Spulaka.

W kolejnych partiach obyło się bez konieczności walki na przewagi. W trzeciej dwupunktowe prowadzenie dał Czechom as Vasiny (16:14). Co prawda jeszcze przez moment to Katarczycy byli oczko lepsi w okolicach końcówki, ale nie zdołali uniknąć błędów własnych, które skutkowały ich przegraną po skutecznym ataku Sotoli (25:23). Natomiast w secie numer cztery Czesi wypracowali sobie już na samym początku trzypunktową przewagę, którą utrzymywali niemal przez cały czas. W końcowej fazie seta do zwycięstwa przybliżył ich jeszcze as Jana Hadravy (20:16), a o ich triumfie w całym meczu zdecydował atak Vasiny (25:21).

Czechy – Katar 3:1
(25:27, 28:26, 25:23, 25:21)

Czechy: Licek (13), Sotola (24), Polak (7), Spulak (6), Vasina (24), Janouch (2), Pfeffer (libero) oraz Hadrava (1), Svoboda i Galabov
Katar: Vasic (13), Dahi W W Hammad (14), Abunabot (11), Diagne (15), Wadidie (10), Georgiev (3), Naji (libero) oraz Widatalla, Abdelrahim i Bakry