Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Wołosz i Smarzek w półfinale Pucharu Włoch, odpadła Stysiak

Wołosz i Smarzek w półfinale Pucharu Włoch, odpadła Stysiak

W decydującą fazę wszedł Puchar Włoch siatkarek, w którym jeszcze wczoraj rywalizowały trzy Polki. Po starciach ćwierćfinałowych z rozgrywkami pożegnała się drużyna Magdaleny Stysiak, dalej grają natomiast Joanna Wołosz i Malwina Smarzek. Jest szansa, by obie spotkały się w finale.

W pierwszym ćwierćfinale Saugella Monza pokonała w czterech setach Savino Del Bene Scandicci. To już drugi raz w ciągu trzech dni, gdy siatkarki z Monzy wygrały z drużyną Magdaleny Stysiak. To wcześniejsze również zakończyło się w czterech setach. Główną rolę w zwycięstwie odegrała Floortje Meijners (20 punktów, w tym 2 asy i 1 blok), pomogła jej Edina Begic (20 punktów, w tym 60% skuteczności w ataku). Po drugiej stronie siatki robiła co mogła polska zawodniczka. Magdalena Stysiak zdobyła 18 punktów i obok Wasilewej była najlepiej punktującą w zespole. To jednak nie pomogło. Sety były wyrównane i w trzech pierwszych o wygranej decydowały niuanse w końcówkach. Te przemawiały na korzyść ekipy z Monzy.

Cztery sety trwało także spotkanie zespołów z Conegliano i Busto Arsizio. W nim górą była już ekipa polskiej rozgrywającej – Joanny Wołosz. Siatkarki Imoco Volley dłużej wchodziły mecz, pozwoliły rywalkom prowadzić przez całego pierwszego seta i go wygrać. Szybko jednak się pozbierały i w kolejnych dwóch ich przewaga byłą widoczna od początku do końca. Wpłynęły na to dobre zagrywki i świetne ataki miejscowych. W czwartym rywalki poprawiły grę, ale nie były w stanie przedłużyć spotkania, gdyż w ataku nadal brylowały siatkarki Imoco Volley. Piłki fantastycznie rozdzielała Joanna Wołosz, a tylko w tej odsłonie jej zespół zdobył tym elementem 21 punktów. Reprezentantka Polski zdobyła dla swojej drużyny trzy punkty – wszystkie blokiem. Zdecydowaną liderką była Paola Egonu, która rozegrała fenomenalne spotkanie i była niemal maszyną do zdobywania punktów. Zawodniczka zapisała ich na swoim koncie aż 42  – 38 atakiem (68% skuteczności), 1 blokiem oraz 3 zagrywką).

Zdecydowanie mniej emocji było w starciu rozgrywanym w Chieri, gdzie miejscowy Reale Mutua Fenera podejmował Deltę Despar Trentino. Spotkanie zakończyło się w trzech setach, a przyjezdne tylko w ostatnim postawiły przeciwniczkom cięższe warunki. W partii premierowej zespół gospodarzy wykorzystywał atut swojego obiektu i dobrze zagrał w polu zagrywki, co przełożyło się też na skuteczną grę blokiem. Przy niewielkiej liczbie błędów udało im się szybko wygrać tę odsłonę. W kolejnej kluczowy był zdecydowanie atak, w którym Reale Mutua Fenera nie miał żadnych problemów – rywalki nie stawiały żadnego oporu blokiem. Zespół z Trentino złapał rytm w ataku dopiero w ostatnim secie, jednak nie na tyle, by móc przedłużyć spotkanie. Najwięcej punktów w starciu zdobyła Alexandra Frantii (15), skuteczna była natomiast kapitan zespołu – Kaja Grobelna, która zanotowała lepsze ratio punktowe. W ekipie z Trentino liderką była Giulia Melli (13 punktów).

W ostatnim ćwierćfinale Pucharu Włoch Malwina Smarzek i jej Igor Gorgonzola Novara pokonały w trzech setach Il Bisonte Firenze. Przyjezdne zaskoczyły ekipę z Novary i wyraźnie prowadziły przez całego pierwszego seta. Miejscowe dopiero w końcówce zdołały złapać kontakt z rywalkami, doprowadziły do zaciętej i emocjonującej walki, zakończonej wygraną 31:29. W kolejnych partiach rywalki nie sprawiały już takich problemów, słabiej grały w ataku, co wykorzystywały miejscowe, pewnie wygrywając. Rozgrywająca Igor Gorgonzola Novara rozłożyła grę na cały zespół i cztery zawodniczki zanotowały podobny wynik punktowy. Malwina Smarzek zdobyła 12 oczek – 9 atakiem i trzy blokiem. Skuteczność jej ataków nie była jednak wysoka – przy 27 próbach Polka uzyskała 33% skuteczności.

Układ spotkań sprawił, że Joanna Wołosz i Malwina Smarzek nie spotkają się w półfinałach. Jeśli drużyny polskich zawodniczek wygrają swoje starcia, reprezentantki Polski zagrają po dwóch stronach siatki o Puchar Włoch.