Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Ukraińcy siłą rosyjskiej siatkówki

Ukraińcy siłą rosyjskiej siatkówki

fot. Klaudia Piwowarczyk

Ukraina to teren od zawsze bogaty w siatkarskie talenty, które grały najpierw w reprezentacji Związku Radzieckiego, a potem Rosji. Liga ukraińska nie jest w stanie zatrzymać najlepszych siatkarzy ani dzięki poziomowi sportowemu ani wysokością kontraktów. Dlatego też wielu Ukraińców wyjeżdża, najczęściej do Rosji, gdzie zostaje już na stałe. Niektórzy z nich grają w rosyjskiej reprezentacji. Jak obecnie mogłaby teoretycznie wyglądać reprezentacja Ukrainy?

Liga rosyjska jest dla Ukraińców jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków. Podobny język, dobre kontakty i wysoki poziom sportowy Superligi przyciągają siatkarzy. W rozgrywkach istnieje limit dwóch obcokrajowców w zespole, dlatego też kluby często proponują swoim siatkarzom pozbycie się statusu obcokrajowca i zmianę obywatelstwa. Wielu z nich na to przystaje.

Zmiana obywatelstwa jest okazją do zarobienia jeszcze większych pieniędzy i szansą na bycie zawodnikiem jednych z najsilniejszych zespołów w Europie. I czasem jest jedyną drogą dla ukraińskich siatkarzy na spełnienie marzenia, które jest udziałem każdego sportowca – udziału w igrzyskach olimpijskich.

Masowa migracja doprowadziła do sytuacji, że reprezentacja Ukrainy rzadko bierze udział w turniejach mistrzowskich. Na mistrzostwach Europy w 2019 roku Ukraina wprawdzie była sensacją turnieju, awansując po raz pierwszy w historii do ćwierćfinału, a jej liderem był przyjmujący Jan Jereszczenko. Dwa lata wcześniej pojawiła się informacja o konflikcie zawodnika z ukraińską federacją i możliwości przyjęcia przez niego rosyjskiego obywatelstwa, ale ostatecznie konflikt został zażegnany i Ukraina zatrzymała swojego najlepszego gracza.

To raczej wyjątek od reguły – w ciągu trzech ostatnich dekad ponad 20 ukraińskich siatkarzy przeprowadziło się do Rosji. Niektórzy z nich pozostali na stałe i mieli spory wkład w sukcesy rosyjskiej siatkówki. Ważną rolę w procesie migracji Ukraińców do Rosji odegrał klub Biełogorie – Biełgorod i Charków dzieli tylko 80 kilometrów.

Prezes Biełogorie zaprosił do klubu Romana Jakowlewa, Władimira Mielnika i Siergieja Baranowa, a jego nauczyciel i zarazem asystent Jurij Wengerowski przyprowadził z Charkowa całą grupę ukraińskich siatkarzy, którzy w 1998 roku otrzymali rosyjskie paszporty. Wśród nich byli Anatolij Birżjewoj, Aleksander Kosariew, Andriej Tkaczenko i Konstantin Waceba. W 2000 roku głównym osiągnięciem Biełogorie na rynku transferowym było podpisanie umowy z Dmitrijem Muserskim, który pomógł klubowi sięgnąć po wszystkie niemal możliwe trofea i wraz ze Sborną sięgnął po olimpijskie złoto w Londynie. Muserskij zagrał wprawdzie w młodzieżowej reprezentacji Ukrainy, ale nie rozegrał żadnego meczu w kadrze seniorskiej, więc jest uważany za zawodnika naturalizowanego. Podobnie jak inni reprezentanci Rosji – Nikołaj Pawłow czy Konstantin Bakun.

Ukraińcy, którzy po zmianie obywatelstwa grali w reprezentacji Rosji lub rosyjskich klubach:
– Dmitrij Muserskij – 171 meczów w Sbornej
– Siemion Połtawski – 152 mecze w Sbornej
– Roman Jakowlew – 142 mecze w Sbornej
– Taras Chtiej – 129 meczów w Sbornej
– Aleksander Kosariew – 120 meczów w Sbornej
– Dmitryj Fomin – 119 meczów w Sbornej
– Siergiej Baranow – 62 mecze w Sbornej
– Nikołaj Pawłow – 45 meczów w Sbornej
– Andriej Kuzniecow – 42 mecze w Sbornej
– Paweł Moroz – 22 mecze w Sbornej
– Władimir Mielnik – 22 mecze w Sbornej
Konstantin Bakun – 22 mecze w Sbornej
– Artiom Smoliar – 14 meczów w Sbornej
– Wadim Lichoszerstow – 9 meczów w Sbornej
– Maxim Pantelejmonienko – bez występów reprezentacyjnych
– Dmitrij Paszycki – bez występów reprezentacyjnych

Wyobraźmy sobie, że siatkarze urodzeni na Ukrainie w tym sezonie mogliby reprezentować ten kraj. Jak wówczas mogłaby wyglądać reprezentacja Ukrainy?

rozgrywający:
Dima Filippov (Amrisville – SUI)
Wladislaw Didenko (Samołtor – RUS)

atakujący:
Dmitrij Wieckij (ASK – RUS)
Konstantin Bakun (Lokomotiv – RUS)

przyjmujący:
Oleg Plotnicki (Perugia – ITA)
Denis Kaliberda (Modena – ITA)
Jan Jereszczenko (Jenisiej – RUS)
Timofiej Polujan (Zhejiang – CHN)

środkowi:
Dmitrij Muserskij (Santori – JPN)
Dmitrij Paszycki (Zenit Sankt Petersburg – RUS)
Wadim Lichoszerstow (Dinamo – RUS)
Dmitrij Teriemienko (AZS Olsztyn – POL)

libero:
Gorden Browa (Barkom-Każany – UKR)
Denis Fomin (Cambrai – FRA)

źródło: inf. własna, sport.business-gazeta.ru

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2020-06-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2024 Strefa Siatkówki All rights reserved