Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > System kwalifikacji do IO korzystny dla biało-czerwonych

System kwalifikacji do IO korzystny dla biało-czerwonych

fot. shutterstock

Po wywalczeniu wicemistrzostwa świata, polscy siatkarze będą dążyli do zdobycia upragnionych medali olimpijskich. Na igrzyska w Paryżu trzeba się jednak wcześniej dostać. Jak wyglądają zasady kwalifikacji? Będzie w nich mniej grania, a ich układ wydaje się być korzystny dla biało-czerwonych.

Światowa federacja od dłuższego czasu dąży do odchudzenia siatkarskiego kalendarza. Jednym ze sposobów na zmniejszenie liczby spotkań w sezonie jest zmiana zasad kwalifikacji olimpijskich. Jeszcze przed igrzyskami w Tokio odbywały się turnieje interkontynentalne oraz kontynentalne, które wyłoniły dwunastu uczestników olimpijskich zmagań. Teraz zrezygnowano z tych drugich.Pierwszy etap walki o Paryż będzie składał się z turniejów światowych (30 września – 8 października). Wezmą w nich udział 24 drużyny, sklasyfikowane najwyżej w światowym rankingu. Awans z każdego z trzech turniejów wywalczą po dwie najlepsze ekipy.

Pozostałe miejsca zostaną rozdane reprezentacjom z najwyższymi miejscami w rankingu FIVB na dzień 24 kwietnia 2024 roku. Tutaj jest jedno „ale” – pierwszeństwo będą mieć kontynenty, które nie zakwalifikowały jeszcze żadnej drużyny. Pewne miejsce w zmaganiach kobiet i mężczyzn mają gospodarze – Francja.

Zmiana przepisów wydaje się korzystna dla reprezentacji Polski, która jest obecnie pierwsza w światowym rankingu. Nawet jeśli biało-czerwonym powinie się noga w turnieju kwalifikacyjnym, to tylko prawdziwa katastrofa i poważny spadek w rankingu może zabrać im bilety do Paryża. Tym bardziej, że przy korzystnym układzie wyników w igrzyskach może zagrać aż osiem drużyn z Europy.

Zmianie ulegnie także sam turniej olimpijski. Do tej pory dwanaście drużyn było dzielonych na dwie grupy. To rodziło częste pytania, czy lepiej trafić na słabszą grupę i mocniejszego rywala w ćwierćfinale, czy wprost przeciwnie. Teraz takich rozważań powinno być mniej, bo FIVB zdecydowała się w pierwszym etapie podzielić zespoły na trzy grupy. Do kolejnej rundy awansują po dwie reprezentacje z każdej i dwie drużyny z najlepszym bilansem z trzecich miejsc.

źródło: sport.tvp.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Igrzyska Olimpijskie, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2022-09-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2022 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę