Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Siatkarze rozpoczynają sezon reprezentacyjny. W jakich turniejach zagrają Polacy?

Siatkarze rozpoczynają sezon reprezentacyjny. W jakich turniejach zagrają Polacy?

fot. CEV

W zeszłym tygodniu pierwsze mecze w tym sezonie reprezentacyjnym rozegrały polskie siatkarki. A już w najbliższą środę i czwartek na boisko wybiegną polscy siatkarze, którzy spotkaniami towarzyskimi z Niemcami i Ukraińcami rozpoczną ten ważny, zwieńczony igrzyskami olimpijskimi sezon. Polacy zagrają również w Lidze Narodów, Memoriale Wagnera i turnieju towarzyskim w Gdańsku.

 

Na początku 2 sparingi w Polsce

Reprezentacja Polski siatkarzy już od kilkunastu dni trenowała w Spale przed rozpoczęciem tego sezonu. Na zgrupowaniu pojawiali się kolejni zawodnicy z 30-osobowej kadry powołanej przez trenera Nikolę Grbicia. Już w środę Polacy zainaugurują sezon meczem towarzyskim z Niemcami, który zostanie rozegrany w Katowicach, o godzinie 17:00. Niemcy w ubiegłym roku wywalczył sobie awans na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Ich trenerem jest dobrze znany polskiej publiczności Michał Winiarski.

Z kolei w czwartek Polacy zagrają drugi sparing, a ich przeciwnikiem będzie reprezentacja Ukrainy. To spotkanie odbędzie się w Sosnowcu, o godzinie 18:00. Zarówno w kadrze Niemiec, jak i Ukrainy zagra kilku zawodników znanych z występów w PlusLidze. To będzie ostatni sprawdzian reprezentantów Polski przed wylotem na pierwszy turniej Ligi Narodów.

 

Liga Narodów zwieńczona finałem w Łodzi

Siatkarze swoje zmagania w Lidze Narodów rozpoczną 22.05. Podobnie jak polskie siatkarki, na początku polecą do tureckiej Antalyi, gdzie ich przeciwnikami będą kolejno: Amerykanie, Kanadyjczycy, Holendrzy oraz Słoweńcy. Dwa tygodnie później przeniosą się do Japonii, gdzie w Fukuoce zagrają z reprezentacjami: Bułgarii, Turcji, Japonii oraz Brazylii. Ten turniej Polacy rozegrają w dniach 04-08.06. Na koniec, w trzecim turnieju rozgrywanym od 19.06 w stolicy Słowenii zmierzą się z: Włochami, Argentyńczykami, Serbami i Kubańczykami.

Nikola Grbić z pewnością będzie rotował składem polskiej reprezentacji podczas tych rozgrywek. Polacy nie muszą się bowiem obawiać o awans do fazy finałowej Ligi Narodów, gdyż będą jej gospodarzami. To w Łodzi, w ostatnim tygodniu czerwca spotka się 8 najlepszych drużyn tegorocznych rozgrywek. Przypomnijmy, że w poprzednim roku to reprezentacja Polski zdobyła złoty medal Ligi Narodów, pokonując w finale rozgrywanym w Gdańsku Stany Zjednoczone.

Turnieje towarzyskie w Polsce

Sztab szkoleniowy reprezentacji zaplanował dla polskich zawodników sporo meczów kontrolnych, które będą odbywać się w Polsce. Będzie to gratka dla najwierniejszych kibiców, którzy będą mieli szansę obserwować na żywo zmagania naszej kadry narodowej. Już 29.05 o 18:00 Polacy ponownie rozegrają sparing z Ukraińcami, który odbędzie się w Suwałkach. Biało-czerwoni nigdy wcześniej nie rozgrywali swoich meczów na Podlasiu.

Już tradycyjnie Polacy będą też uczestniczyć w Memoriale Wagnera, który odbędzie się między 12-14.07 w TAURON Arenie w Krakowie. Polscy siatkarze zmierzą się z uczestnikami tegorocznych igrzysk olimpijskich – Niemcami oraz Słoweńcami. Ostatniego uczestnika poznamy w późniejszym terminie. Na pewno będzie to drużyna, która zagra na imprezie czterolecia w Paryżu. To nie koniec grania w tym roku w Polsce. Ostatnim turniejem towarzyskim, w jakim zagrają biało-czerwoni, będą zmagania w Gdańsku w dniach 20-21.07. Oprócz naszej reprezentacji udział wezmą drużyny Stanów Zjednoczonych i Japonii. Czwarty zespół kibice poznają po zakończeniu okresu kwalifikacji olimpijskich.

 

Cel nadrzędny – igrzyska olimpijskie w Paryżu

Oczywiście najważniejszym turniejem roku 2024 będą igrzyska olimpijskie w Paryżu. Polacy od wielu lat czekają na ponowne zdobycie medalu na tej imprezie. Siatkarze zagrają na przełomie lipca i sierpnia o drugi w historii krążek z igrzysk. Już pięciokrotnie zatrzymywali się na etapie ćwierćfinałów. Przypomnijmy, że trener Grbić może zabrać do Francji tylko 13. zawodników, a nie tak jak na inne turnieje – 14. Zapewne dopiero w lipcu poznamy ostatnie wybory szkoleniowca reprezentacji Polski.

Zmagania siatkarzy będą toczyć się przez całe igrzyska, od 27 lipca do 10 sierpnia, w South Paris Arena. Rywali Polaków w grupie poznamy na podstawie pozycji w rankingu FIVB. Biało-czerwoni obecnie zajmują w tym zestawieniu pierwsze miejsce. Uczestnicy zostaną przydzieleni do trzech grup – po cztery drużyny. Do ćwierćfinałów awansują po dwa czołowe zespoły z grupy oraz dwa najlepsze z trzecich miejsc. Potem zostaną rozegrane półfinały tej imprezy, a 10.08 poznamy medalistów igrzysk olimpijskich w Paryżu.

 

Terminarz kadry siatkarzy w sezonie reprezentacyjnym 2024

Mecze towarzyskie

15 maja, g. 17:00 Polska – Niemcy, mecz towarzyski w Katowicach
16 maja, g. 18:00 Polska – Ukraina, mecz towarzyski w Sosnowcu
29 maja, g. 18:00 Polska – Ukraina, mecz towarzyski w Suwałkach

Siatkarska Liga Narodów, Antalya (Turcja)

22 maja, g. 19:00 Polska – USA
23 maja, g. 16:00 Polska – Kanada
24 maja, g. 19:00 Polska – Holandia
26 maja, g. 13:00 Polska – Słowenia

Siatkarska Liga Narodów, Fukuoka (Japonia)

4 czerwca, g. 8:30 Polska – Bułgaria
6 czerwca, g. 12:30 Polska – Turcja
7 czerwca, g. 12:30 Polska – Japonia
8 czerwca, g. 8:30 Polska – Brazylia

Siatkarska Liga Narodów, Ljubljana (Słowenia)

19 czerwca, g. 20:30 Polska – Włochy
21 czerwca, g. 13:00 Polska – Argentyna
22 czerwca, g. 16:30 Polska – Serbia
23 czerwca, g. 13:00 Polska – Kuba

Siatkarska Liga Narodów, Łódź – RUNDA FINAŁOWA

27 i 28 czerwca – ćwierćfinały
29 czerwca – półfinały
30 czerwca – mecz o 3. miejsce i finał

Memoriał Huberta Wagnera, Kraków

12 lipca, g. 17:30 – Polska – ???
13 lipca, g. 17:00 – Polska – Niemcy
14 lipca, g. 17:00 – Polska – Słowenia

Turniej towarzyski, Gdańsk (zespoły – Polska, USA, Japonia, ???)

20 lipca – Polska – ???
21 lipca – Polska – ???

Igrzyska Olimpijskie, Paryż (Francja)

27 lipca – 10 sierpnia

 

Zobacz również:
Liga Narodów – kiedy i o której grają Polki? 

źródło: inf. własna

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2024 Strefa Siatkówki All rights reserved