Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Poznaliśmy ćwierćfinalistów Ligi Mistrzyń, szok w Novarze

Poznaliśmy ćwierćfinalistów Ligi Mistrzyń, szok w Novarze

Dwie włoskie, dwie tureckie, jedna polska i aż trzy rosyjskie zespoły zagrają w ćwierćfinale tegorocznej Ligi Mistrzyń. Rzutem na taśmę awans wywalczyły Vero Volley Monza oraz Dinamo Kazań, które wygrało niespodziewanie 3:0 w Novarze. Oznacza to, że w kolejnej fazie zabraknie zespołu Igor Gorgonzola, któremu do awansu zabrakło… jednego wygranego seta. W ćwierćfinale zabraknie również mistrzyń Polski – Chemik mógł awansować pod warunkiem zdobycia punktu w Conegliano.

W grupie A siatkarki Developresu Rzeszów już wcześniej zapewniły sobie awans z pierwszego miejsca. Mecz w Kaliningradzie był jednak niezwykle ważny dla Lokomotiwu, który musiał wygrać za trzy punkty, by wywalczyć awans do najlepszej ósemki Ligi Mistrzyń. Podopieczne trenera Andrieja Woronkowa stanęły na wysokości zadania, chociaż w pierwszym secie niewiele brakowało, a rzeszowianki wygrałyby końcówkę. W pozostałych dwóch partiach Lokomotiw miał już zdecydowaną przewagę, a prym w rosyjskiej drużynie wiodła Malwina Smarzek. Reprezentantka Polski zdobyła 17 punktów, notując 47% skuteczność w ataku. W zespole Developresu 12 punktów zdobyła Bruna Honorio, o punkt mniej na swoim koncie miała Anna Stencel. Dzięki tej wygranej Lokomotiw zapewnił sobie awans do ćwierćfinału z drugiego miejsca w grupie. Więcej o meczu TUTAJ.

Mecz w Dreźnie nie miał już żadnego znaczenia dla układu tabeli, jednak stawką była premia za zwycięstwo. Dresdner SC pokonał 3:1 ukraiński Prometej Kamieńskoje, który zakończył fazę grupową bez wygranej. W niemieckiej drużynie wyróżniała się Jennifer Janiska, która zdobyła w tym spotkaniu 19 punktów. W zespole Prometeja 22 punkty miała na swoim koncie Heidy Casanova Alvarez. Oba zespoły zakończyły swoją przygodę z europejskimi pucharami w tym sezonie.

W grupie B VakifBank Stambuł mimo zapewnionego wcześniej pierwszego miejsca w grupie nie zamierzał zwalniać. Podopieczne trenera Giovanniego Guidettiego pewnie pokonały w ostatnim meczu grupowym 3:0 ASPTT Mulhouse i zakończyły tę fazę rozgrywek z kompletem punktów i zaledwie dwoma przegranymi setami. We wtorkowym spotkaniu turecki zespół nie miał jednej liderki – po 12 punktów zdobyły Meryem Boz i Michelle Bartsch-Hackley, punkt mniej miała Chiaka Ogbogu, a 10 punktów nazbierała Zehra Gunes. Drużyna z Miluzy zakończyła rozgrywki z jedną wygraną i trzema punktami na koncie.

W fińskim Salo zespół Vero Volley Monza musiał pokonać gospodynie za trzy punkty, by liczyć się w walce o awans i… czekać na rozstrzygnięcia w pozostałych grupach. Podopieczne Marco Gaspariego ze swojego zadania wywiązały się znakomicie – pewnie wygrały 3:0 głównie dzięki znakomitej skuteczności Lise Van Hecke, która zdobyła w tym meczu 23 punkty. Magdalena Stysiak nie weszła na boisko, 7 punktów zdobyła znana z gry w Polsce Katarina Lazović. Jak się okazało kilka godzin później wynik z Conegliano dał włoskiej drużynie awans do ćwierćfinału z drugiego miejsca w grupie.

W grupie C mecz pomiędzy Duklą Liberec a THY Stambuł nie miał już większego znaczenia jeśli chodzi o awans do ćwierćfinału. Gospodynie od początku zaskoczyły rywala z Turcji i po dwóch setach prowadziły 2:0. Podopieczne trenera Marcello Abbondanzy doprowadził jednak do wyrównania i wygrały tie-breaka 15:10, notując na swoim koncie trzecie zwycięstwo w fazie grupowej. Dukla zdobyła pierwszy punkt w tegorocznej Lidze Mistrzyń, nie udało się jej jednak wygrać pierwszego meczu. Liderką czeskiej drużyny w tym meczu była Nikola Kvapilova (23 pkt.), w zespole THY 33 punkty zdobyła Kiera van Ryk, która zanotowała 52% skuteczności w ataku.

Dużo większe znaczenie miał mecz w Novarze, gdzie Igor Gorgonzola podejmował Dinamo Moskwa. Rosyjski zespół musiał wygrać, by myśleć o awansie, z kolei gospodyniom potrzebny był punkt, by zachować pierwsze miejsce w grupie. Mecz od początku do końca przebiegał pod dyktando podopiecznych trenera Konstantina Uszakowa, wśród których brylowała Natalia Gonczarowa (16 pkt.). Dinamo wygrało to spotkanie 3:0 i zapewniło sobie awans z pierwszego miejsca w grupie. Igor Gorgonzola jak się potem okazało nie zdołał awansować z drugiego miejsca – do awansu włoskiej drużynie zabrakło… jednego wygranego seta.

Niewiele emocji było w ostatnich meczach grupy D Ligi Mistrzyń. W Płowdiw Marica dość szybko uległa w trzech setach rywalkom z Kazania. Dla Dinama była to czwarta wygrana w grupie, a zdobyte 13 punktów zagwarantowało mu awans do ćwierćfinału z drugiego miejsca w grupie. 15 punktów dla drużyny z Kazania zdobyła w tym meczu Irina Koroliewa.

Szóstą wygraną na swoim koncie zapisały siatkarki Fenerbahce Stambuł, które bez problemu i bez straty seta pokonały w ostatnim meczu Beziers VB. W pierwszym secie turecki zespół rozgromił rywalki 25:8! W zwycięskiej drużynie wyróżniała się Rosjanka Arina Fedorowcewa, która zdobyła w tym spotkaniu 17 punktów.

W grupie E szanse na awans miał Chemik Police, musiał jednak wygrać przynajmniej dwa sety w Conegliano. Jak się okazało, było to zadanie zbyt trudne dla mistrzyń Polski. Drużyna Joanny Wołosz wygrała 3:0 i pewnie awansowała do ćwierćfinału z pierwszego miejsca w tabeli. Świetnie na środku siatki spisywała się Raphaela Folie (11 pkt.), a liderką drużyny z Conegliano była jak zwykle Paola Egonu (24 pkt.). W zespole Chemika 15 punktów zdobyła Martyna Łukasik, o dwa punkty mniej miała na swoim koncie Danielle Drews. Policzanki z czterema zwycięstwami i 12 punktami zajęły 2. miejsce w grupie, ale nie wystarczyło to do awansu do ćwierćfinału Ligi Mistrzyń. Więcej o meczu TUTAJ.

W ostatnim meczu tej grupy serbski ZOK Ub po raz drugi w tym sezonie pokonał Fatum Nyiregyhaza, tym razem wygrywając na Węgrzech 3:0. 17 punktów w tym meczu dla zwycięskiego zespołu zdobyła Liljana Ranković.