Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Powrót do przeszłości: Wielkie siatkarskie imprezy w Polsce

Powrót do przeszłości: Wielkie siatkarskie imprezy w Polsce

Polska w ostatnim czasie wiedzie prym, jeśli chodzi o organizację największych światowych turniejów. Nie wliczając dużych imprez klubowej siatkówki, tych polskich wydarzeń światowych, w których udział brały najlepsze drużyny z całego globu jest naprawdę dużo. Zwłaszcza  ostatnim dziesięcioleciu. Wróćmy do początków Polski, jako organizatora największych wydarzeń siatkarskich na świecie.

Wcześniej nie zwykle ważnymi wydarzeniami były interkontynentalne turnieje Ligi Światowej. Rozgrywki te toczyły się w trakcie kilku turniejów rozgrywanych w kilku miejscach na świecie, te wyłaniały najlepszą czwórkę.  Dla kibiców siatkarskich były one świętem. Reprezentacja polskich siatkarzy brała w niej udział od 1998 roku.

Katowicki Spodek przecierał szlaki

W tym roku minęło 22 lata, gdy Polsce przyznano organizację pierwszego wielkiego wydarzenia siatkarskiego. Był to turniej finałowy Ligi Światowej 2001, który trafił oczywiście do katowickiego Spodka. Zagrały w nim Brazylia, Jugosławia, Francja i Polska. W takiej kolejności również drużyny te zakończyły te zmagania.

Kolejna duża siatkarska impreza do Polski trafiła dopiero po sześciu latach. W naszym kraju zorganizowano kolejny turniej finałowy Ligi Światowej. Ponownie w Spodku zagrali Brazylijczycy oraz Polacy, do których dołączyli Rosjanie i ekipa Stanów Zjednoczonych. Biało-czerwonym znowu nie udało się wtedy wskoczyć na podium, a triumfowali ówcześni siatkarscy hegemoni – Brazylijczycy.

Siatkarki też grały u siebie

Na następne niezwykle ważne rozgrywki nie trzeba było długo czekać, a w 2009 roku Polska zorganizowała mistrzostwa Europy siatkarek. Na przełomie września i października o złoto na Starym Kontynencie walczono w czterech miastach: Bydgoszczy, Łodzi, Wrocławiu i Katowicach. To wtedy biało-czerwone po serii mistrzostw Europy w latach 2003 i 2005 sięgnęły po brązowe medale. W meczu decydującym pokonując Niemki 3:0. Po złoto sięgnęły wtedy Włoszki.

Trzeci w historii finał Ligi Światowej do Polski zawitał w 2011 roku. Tym razem turniej odbył się w gdańskiej Ergo Arenie. Na najwyższym stopniu podium stanęli wtedy Rosjanie, którzy w finale pokonali Brazylię, Polacy po wygranej 3:0 z Argentyną sięgnęli po brązowe medale. Najlepszym przyjmującym już wtedy został Bartosz Kurek, a nagrodę dla najlepszego libero odebrał Krzysztof Ignaczak.

Polska potęgą

Od tego turnieju w naszym kraju rozpoczął się szał na siatkówkę. W 2014 roku nasz kraj stanął przed ogromną szansą i otrzymał prawa do organizacji mistrzostw świata. Wszyscy wiemy, jak zakończył się ten turniej. Choć do zmagań finałowych biało-czerwoni nie mieli łatwej drogi, pokonali niezwykle silnych Rosjan i zagrali w turnieju w Katowicach. Finał z Brazylią zakończył się w najlepszy z możliwych sposobów, a po nim Michał Winiarski mógł wznieść puchar za mistrzostwo świata.

Dwa lata później Kraków gościł Final Six Ligi Światowej. Biało-czerwoni nie odegrali w nim dużej roli i wspólnie z USA uplasowali się w przedziale miejsc 5-6.  Wygrali Serbowie, którzy w finale pokonali Brazylię.

W 2017 roku do Polski zawitały mistrzostwa Europy siatkarzy. Gościły one w Warszawie, Szczecinie, Krakowie, Katowicach i Gdańsku. Polacy w barażach o ćwierćfinał przegrali w nich ze Słowenią i zakończyli je nie tak, jak planowali. Najlepsi okazali się Rosjanie, którzy w finale pokonali w tie-breaku Niemców. Najważniejsze spotkania tego turnieju rozgrywano w Krakowie.

Dobre, bo polskie

Kolejne mistrzostwa Europy rozegrano dwa lata później. Po raz drugi w historii w Polsce rywalizowały siatkarki. Mistrzostwa Starego Kontynentu Polska organizowała wspólnie ze Słowacją, Turcją i Węgrami. Polską halą, w której gościł ten turniej była łódzka Atlas Arena. Polki otarły się wtedy o podium, zajmując 4. miejsce. Wygrały Serbki.

W tym samym roku rozegrano w naszym kraju również dwa turnieje kwalifikacyjne do igrzysk olimpijskich. We Wrocławiu rywalizowały siatkarki, a awans przed Polakami uzyskały w tych rozgrywkach Serbki. Siatkarze zagrali w Gdańsku. Turniej wygrali Polacy.

Dwa lata później polscy kibice mogli oglądać na żywo mistrzostwa Europy siatkarzy. Po raz kolejny organizacja była łączona i Polska organizowała ten turniej wspólnie z Finlandią, Estonią i Czechami. W naszym kraju mecze rozgrywane były w Krakowie, a także Gdańsku i Katowicach. Na podium znalazły się kolejno Włochy, Słowenia oraz Polacy.

W ubiegłym roku Polska  wspólnie z Holandią zorganizowała pamiętne dla naszej reprezentacji siatkarek mistrzostwa świata. Biało-czerwone stoczyły w ćwierćfinale niesamowity bój  o strefę medalową z Serbią. Przegrały go, ale pokazały, jak dużo zmieniło się w tym zespole i dały sygnał, że tworzy się wspaniały zespół. Mistrzostwa świata siatkarzy także odbyły się w tym roku w Polsce. Polacy nie obronili tytułu i ulegli w finale Włochom.

Klamrą te wszystkie wydarzenia zamykają tegoroczne kwalifikacje do igrzysk olimpijskich siatkarek, zakończone wielkim sukcesem biało-czerwonych. Gościła je łódzka Atlas Arena. Już teraz wiadomo też, że kolejna wielka siatkarska impreza przed nami. Mistrzostwa świata siatkarzy 2027 rozegrane zostaną w naszym kraju.