Strona główna » Młodzież chce złota! Reprezentacja Polski już w poniedziałek otworzy ME

Młodzież chce złota! Reprezentacja Polski już w poniedziałek otworzy ME

inf. własna

fot. volleyballworld.com

Reprezentacja Polski siatkarzy do lat 22 już w poniedziałek rozpocznie zmagania w mistrzostwach Europy. Na start podopieczni Piotra Grabana zagrają z Portugalczykami. Gospodarze turnieju będą mieć po swojej stronie publiczność, ale biało-czerwoni jadą tam z jednym celem – złoto.

Do trzech razy sztuka?

Reprezentacja Polski siatkarzy lada moment rozpocznie udział w mistrzostwach Europy do lat 22. Czempionat odbędzie się w dniach 29 czerwca – 4 lipca, a na gospodarza zawodów wybrano portugalskie miasto Albufeira. Apetyty biało-czerwone są duże. Drużyna Piotra Grabana przed rokiem, jeszcze jako zespół U21, uczestniczyła w mistrzostwach świata. Tam poziom był kosmiczny, a reprezentantom nie udało się przedostać do czołowej czwórki. Potencjału jednak nikt im nie odmówi, a czempionat Starego Kontynentu U22, to ostatni gwizdek dla tego 'pokolenia’ aby błysnąć w kadrach młodzieżowych.

Biało-czerwone Orły będą celować także w poprawę rezultatu swoich poprzedników. Gospodarzem pierwszej odsłony w 2022 roku była Polska, zaś areną zmagań był Tarnów. Po złoto sięgnęła wtedy reprezentacja Włoch, a tuż za nimi uplasowała się Francja. Na najniższym stopniu podium stanąć udało się Polakom. Biało-czerwona drużyna powtórzyła sukces w 2024 roku, zajmując 3. miejsce. Francja i Włochy zamieniły się kolorami krążków, ale Polacy marzą o tym, aby także poczuć smak złota.

Młodzi, zdolni i pełni zapału

Kadra trenera Grabana składa się z graczy, którzy mają doświadczenia na poziomie I ligi, a także częściowo PlusLigi. Paru z nich w tym sezonie dostało także zaproszenie do współpracy z Nikolą Grbiciem. Serbski selekcjoner seniorów szuka talentów na miarę Jakuba Nowaka i Maksymiliana Graniecznego, których znów zabraknie w szeregach reprezentacji Polski do lat 22.

W gronie takich perełek są m.in. Wojciech Gajek, Błażej Bień, Jakub Kiedos, Bartosz Zych oraz Michał Grabka.

Krótka droga do finałów

System gry w mistrzostwach Europy jest prosty. Dwie grupy po cztery zespoły, z których dwie najmocniejsze ekipy awansują do półfinałów. Stąd też takie szybkie tempo zawodów. Reprezentacja Polski zagra w grupie I, gdzie zmierzy się z Izraelem, Portugalią oraz Ukrainą. Grupa II, to już Bułgaria, Czechy, Francja, Włochy.

W pierwszym meczu biało-czerwoni zagrają z Portugalczykami. Gospodarze turnieju będą mieć po swojej stronie własne 'ściany’ oraz publiczność. To jednak nie wszystko, bo aby odnieść sukces na Starym Kontynencie potrzeba czegoś więcej. Siatkarzy z Półwyspu Iberyjskiego zabrakło w zeszłorocznych mistrzostwach świata. Poprzednie czempionaty Europy w ich wykonaniu także nie byy idealne, lecz jest to drużyna, która potrafi ograć Portugalczyków czy Duńczyków, a nawet Francuzów, którzy słyną z piekielnie zdolnej młodzieży.

Mecz Portugalczyków z Polakami zostanie rozegrany już w poniedziałek – 29 czerwca. Początek spotkania o godzinie 18:00.

Zobacz również:

Powrót Leona? Artur Szalpuk wyjaśnia: „To nasza zasługa”

PlusLiga