Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Maciej Zendeł: Chcieliśmy wrócić do kraju z awansem w kieszeni

Maciej Zendeł: Chcieliśmy wrócić do kraju z awansem w kieszeni

Mimo że w ostatnim meczu Polacy przegrali z Rosjanami w mistrzostwach Europy Wschodniej, to i tak dwa wygrane sety dały im awans do mistrzostw Starego Kontynentu do lat 18. – Zespół zagrał pięć dobrych spotkań – powiedział drugi trener biało-czerwonych Maciej Zendeł.

Reprezentacja Polski wygrała w Erywaniu mistrzostwa Europy Wschodniej (EEVZA) i wywalczyła awans do czempionatu kontynentalnego chłopców U18. W decydującym meczu przegrała z Rosją 2:3, ale dwa zwycięskie sety dały jej pierwsze miejsce w klasyfikacji. – Zespół bardzo chciał wywalczyć awans w Erywaniu. Nie chciał czekać na losowanie baraży, dodatkowe granie. Chciał wrócić do kraju z awansem w kieszeni. Dlatego wyszedł na boisko maksymalnie zmobilizowany z ogromną wolą walki. Po ostatniej piłce w drugiej partii w naszej ekipie zapanowała ogromna radość. Jesteśmy w mistrzostwach Europy  – powiedział drugi trener reprezentacji Polski Maciej Zendeł.

Polski szkoleniowiec podkreślił, że „dwa pierwsze sety zostały zagrane na ogromnej adrenalinie.”  – Od pierwszej do ostatniej akcji była ogromna mobilizacja. Nie było straconych piłek. Wola walki i ambicja determinowała grę naszych graczy  – powiedział Zendeł.

Pierwszego seta Polska wygrała 25:22, a drugiego 25:14.  – Gra w drugiej partii w wykonaniu polskiego zespołu była czymś niesamowitym. Nasza przewaga była ogromna i w pełni dominowaliśmy. Broniliśmy piłek, wykorzystywaliśmy kontry, a po zdobyciu 25. punktu zespół mógł się cieszyć z awansu. Potem jakby z zawodników uszło powietrze. Na pewno drużyna nie grała tego, co potrafi  – podkreślił trener, który jednak zadowolony jest z gry biało-czerwonych w turnieju. – Rozegraliśmy pięć dobrych meczów z Ukrainą, Białorusią, Estonią, Łotwą i Rosją. Zespół zaprezentował wysokie umiejętności. Natomiast Armenia odstawała poziomem od reszty stawki – dodał.

Organizatorzy wybierali dwóch najlepszych zawodników w każdej drużynie. W reprezentacji Polski takie wyróżnienia otrzymali libero Maksymilian Granieczny oraz środkowy Wiktor Przybyłek.

Polska po zdobyciu w Erywaniu mistrzostwa EEVZA awansowała do przyszłorocznych mistrzostw Europy do lat 18. Ekipa prowadzona przez trenerów Macieja Bartodziejskiego i Macieja Zendeła była oparta na zawodnikach, którzy w lipcu w Albanii zdobyli brązowy medal ME do 17 lat.

źródło: pzps.pl