Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME M, gr. D: Zacięty mecz dla Słowaków, Francja lepsza od Niemców

ME M, gr. D: Zacięty mecz dla Słowaków, Francja lepsza od Niemców

fot. cev.eu

Niezwykle zacięte okazało się starcie czwartej kolejki fazy grupowej między reprezentacjami Łotwy i Słowacji. Ostatecznie zwycięsko wyszli z niego Słowacy, którzy do pokonania rywali potrzebowali pięciu setów. W decydującej partii postawili oni kropkę nad i wygrywając 15:7. W drugim meczu tej grupy Niemcy grali z mistrzami olimpijskimi, Francuzami. Walki w tym starciu nie brakowało, bowiem pierwszą partię Trójkolorowi rozstrzygnęli na swoją korzyść dopiero po grze na przewagi – 31:29. W drugiej niespodziewanie ulegli Niemcom 15:25, ale nie podłamało ich to. Ostatecznie reprezentanci Francji zamknęli mecz w czterech setach.W mecz lepiej weszli Słowacy, którzy po kontrze Mateja Pataka wyszli na prowadzenie 4:1. Łotysze jednak szybko się pozbierali, a dzięki dobrej grze w bloku doprowadzili do remisu (8:8). Popełniali proste błędy, a przy zagrywce Petera Michalovicia rywale ponownie zbudowali sobie przewagę (13:10). Dobrze grali w bloku, a po udanej kontrze Michalovicia ich przewaga zaczęła rosnąć, za to Łotyszom wyraźnie brakowało skuteczności w ataku (19:14). Pojedyncze udane zbicia Romansa Saussa nie poderwały ich do walki. W końcówce nie potrafili na siatce zatrzymać Pataka, a akcja Michalovicia zakończyła premierową odsłonę zwycięstwem Słowaków 25:18.

W drugiej odsłonie poszli za ciosem, a po akcji Simona Krajcovicia objęli prowadzenie 4:1. Chwilę później było już 8:4. Toms Svans próbował dać sygnał do ataku Łotyszom, ale zbliżyli się oni jedynie na 7:9. W kolejnych minutach przypomniał o sobie Michalović, a Słowacy dyktowali warunki gry (12:8). Pojedyncze udane zbicia Hermansa Egleskalnsa to było zbyt mało, aby Łotysze wrócili do gry, a po ataku Tomasa Krisko przegrywali już 11:16. Przy zagrywce Svansa zbliżyli się jeszcze na 16:19, a im bliżej końca seta, tym robiło się ciekawiej. Słowacy prowadzili jeszcze 23:21, ale w końcówce zupełnie stanęli. Trudne serwisy Denissa Petrovsa i seria udanych zagrań Atvarsa Ozolisa przechyliły szalę zwycięstwa na stronę Łotyszy (25:23).

Od mocnego uderzenia zaczęli oni kolejną odsłonę. Przy serwisie Svansa uciekli rywalom na 4:1. Udane akcje na siatce Eglesaklnsa i Paulsa Renarsa Jansonsa spowodowały, że ich dominacja stawała się coraz wyraźniejsza, a Słowacy najwyraźniej wciąż rozpamiętywali porażkę z poprzedniego seta (10:5). Ich gra kompletnie się załamała, a udane zbicia Kristapsa Smitsa powiększały różnicę między oboma zespołami (17:10). Słowacy popełniali coraz więcej błędów, co było wodą na młyn dla ich rywali. W końcówce nie mieli nic do powiedzenia. Asa serwisowego dołożył Petrovs, w ataku dobrze spisywał się Ozolis, a łotewski blok zakończył nierówną walkę w tej części spotkania (25:13).

W czwartej partii przebudzili się Słowacy, a sygnał do walki dał im Filip Gavenda (6:3). Serię punktów zdobyli przy serwisie Pataka, a Łotysze nie mogli odnaleźć odpowiedniego rytmu gry (10:5). Pojedyncze zagrania Egleskalnsa to było za mało, aby wrócili do gry. Po drugiej stronie siatki przypomniał o sobie Krisko, a blok spowodował, że Słowacy kontrolowali sytuację na boisku (15:10). Krisko dołożył jeszcze asa serwisowego, w ataku swoje trzy grosze dorzucił Patak, Łotysze nie mieli już siatkarskich argumentów, aby wrócić do gry. Ostatecznie przegrali 19:25, a o losach meczu musiał zadecydować tie-break.

W nim podopieczni Marka Kardosa poszli za ciosem. Szybko odskoczyli od rywali na 5:1. Dzięki blokowi przy zmianie stron prowadzili już 8:2. Zadanie ułatwiali im rywale, którzy popełniali mnóstwo prostych błędów, a po zbiciu Krajcovicia Słowacy zbliżali się do wygranej (11:4). W końcówce asa dołożył jeszcze Krisko, a seria popsutych zagrywek Łotyszy przypieczętowała ich porażkę w tym meczu (15:7).

Łotwa – Słowacja 2:3
(18:25, 25:23, 25:13, 19:25, 7:15)

Składy zespołów:
Łotwa: Svans (10), Sauss (3), Egleskalns (21), Petrovs (3), Ozolins (15), Jansons (6), Ivanovs (libero) oraz Smits (3), Buivids (1), Skruders, Platacs
Słowacja: Michalović (12), Krisko (10), Palgut (3), Ondrović (9), Patak (19), Krajcović (9), Nemec (libero) oraz Pokopec, Firkal (1), Goc, Turis (libero)


Starcie Niemców z Francuzami od początku stało pod znakiem walki cios za cios. Wprawdzie po autowym zbiciu Rubena Schotta i udanej kontrze Jeana Patry’ego Trójkolorowi wyszli na prowadzenie (8:6), ale as serwisowy Moritza Karlitzka pozwolił ich rywalom wrócić do gry. W kolejnych minutach wynik oscylował wokół remisu. Dopiero Earvin N’Gapeth dał ponownie niewielką przewagę mistrzom olimpijskim (18:16). Dołożyli oni szczelny blok, a po kolejnym ataku N’Gapetha wygrywali już 22:18. Jednak as serwisowy Linusa Webera oraz błędy Francuzów spowodowały, że Niemcy doprowadzili do walki na przewagi. W niej szala zwycięstwa przechylała się na obie strony, ale ostatecznie dwie punktowe zagrywki Theo Faure przechyliły ją na stronę faworytów (31:29).

W drugim secie do ataku ruszyli Niemcy, którzy przy zagrywkach Webera i Karlitzka błyskawicznie wypracowali sobie olbrzymią przewagę (12:3). Francuzi popełniali mnóstwo błędów, a po autowym ataku Trevora Clevenota i czerwonej kartce ich strata urosła do dziesięciu oczek (14:4). Po udanej kontrze Karlitzka istniała obawa, że nie dobrną nawet do dwucyfrowej zdobyczy (18:6). Pojedyncze udane zagrania Faure i Clevenota oraz błędy rywali spowodowały, że ta sztuka im się ostatecznie udała, ale i tak nasi zachodni sąsiedzi nie roztrwonili olbrzymiej przewagi. W końcówce asa serwisowego dołożył jeszcze Moritz Reichelt, a Weber zakończył nierówną walkę w tej części spotkania (25:15).

Od początku trzeciego seta oba zespoły szły łeb w  łeb. Po błędzie Schotta na prowadzenie zaczęli wysuwać się Trójkolorowi, ale Weber pozwolił Niemcom wrócić do gry. Wyrównana walka trwała do stanu 11:11. Dopiero francuski blok w połączeniu z kontrą Patry’ego spowodowały, że do głosu zaczęli dochodzić faworyci (15:11). Przy serwisie Johannesa Tille Niemcy rzucili się do odrabiania strat, a błąd rywali dał im remis (20:20). Zanosiło się na grę na przewagi, lecz as serwisowy Faure oraz blok przechyliły szalę zwycięstwa na stronę mistrzów olimpijskich (25:22).

W pierwszej fazie czwartej partii walka toczyła się cios za cios. Francuzi grali większą liczbą stref, ale po drugiej stronie siatki kroku dotrzymywali im Weber i Karlitzek, a wynik ciągle oscylował wokół remisu (10:10). Udana kontra Karlitzka sprawiła, że na prowadzenie zaczęli wysuwać się nasi zachodni sąsiedzi (14:12), ale przy serwisie Faure nie tylko stracili przewagę, ale oddali inicjatywę rywalom (18:15). Niemców stać było jeszcze na jeden zryw, a Weber doprowadził do wyrównania (19:19). Jednak końcówka należała do faworytów. Z dobrej strony pokazał się w niej N’Gapeth, a Patry zakończył całe spotkanie (25:22).

Niemcy – Francja 1:3
(29:31, 25:15, 22:25, 22:25)

Składy zespołów:
Niemcy: Tille (3), Schott (5), Brehme (4), Karlitzek (20), Weber (27), Krick (4), Zenger (libero) oraz Fromm, Reichert (1), Zimmermann, Krage (1)
Francja: Chinenyeze (7), Patry (15), N’Gapeth (21), Le Goff (7), Clevenot (9), Toniutti, Grebennikov (libero) oraz Brizard (3), Fure (7)

Zobacz również:
Wyniki i tabela gr. D ME siatkarzy

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Mistrzostwa Europy

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2021-09-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę