Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN K: Włoszki pokonały Japonię i awansowały w tabeli

LN K: Włoszki pokonały Japonię i awansowały w tabeli

Przed swoim ostatnim starciem w rundzie zasadniczej Siatkarskiej Ligi Narodów reprezentantki Włoch plasowały się na ósmym miejscu i grały z wyżej notowaną Japonią. Europejski zespół wygrał starcie 3:1 i dzięki kompletowi punktów awansował w tabeli, przeskakując m.in. ostatnie rywalki.

Spotkanie rozpoczęło się dobrze dla reprezentacji Japonii, która po ataku Airi Miyabe prowadziła 4:1. Trener Davide Mazzanti zareagował bardzo szybko biorąc czas dla swojej drużyny. Przerwa w grze nie pomogła Włoszkom, które zdobywały tylko pojedyncze punkty i znajdowały się kilka punktów za Japonkami (7:2). Sytuacja włoskiej drużyny zaczęła się poprawiać i w końcu po ataku Sylvii Nwakalor na tablicy wyników zagościł remis po 10. Gra na boisku wyrównała się. Raz jedna, a raz druga drużyna wychodziła na niewielkie prowadzenie, jednak szybko ponownie było wyrównanie. W końcówce inauguracyjnego seta rywalizacja dalej była bardzo zacięta. Ostatecznie Włoszkom udało się uciec na cztery „oczka”, a przyczyniły się do tego akcje Loveth Omoruyi oraz Sofii D’Odorico (23:19). Dwa ataki Nwakalor zakończyły seta na konto włoskiego zespołu.

Odsłonę numer dwa od niewielkiego prowadzenia zaczęły Włoszki, jednak azjatyckie siatkarki bardzo szybko doprowadziły do wyrównania. Następnie rozpędzone Japonki objęły prowadzenie w secie i po ataku Arisy Inoue miały trzy „oczka” z przodu (9:6). Przez kilka następnych akcji Japonkom udawało się utrzymywać prowadzenie, jednak włoskie zawodniczki cały czas dzielnie je goniły. Po raz kolejny w końcówce seta gra była bardzo zacięta i wyrównana. Żadna z ekip nie miała zamiaru odpuszczać do samego końca. Pierwsze szanse na zakończenie miały podopieczne trenera Davida Mazzantiego, a to za sprawą skutecznego ataku D’Odorico. Europejki wykorzystały pierwszą okazję wygrywając 25:23.

Trzecia partia rozpoczęła się od równej wymiany, a pierwsze na niewielkie prowadzenie wyszły Włoszki. Gdy w polu serwisowym Japonii pojawiła się Nanami Seki, Azjatkom udało się wyprowadzić set z 7:9 na 17:9. Nakręcone podopieczne trenera Manabe Masayoshiego coraz bardziej zbliżały się do wygrania partii, natomiast gra włoskich siatkarek stanęła w miejscu. Punktowy blok na Alice Degradi dał Japonkom 20 punkt, a atak ze środka piłkę setową (24:13). Mimo że Włoszkom udało się obronić kilka piłek setowych, to nie były w stanie powstrzymać przeciwniczek przed wygraniem seta. Ostatnią piłkę w partii drużyna z Japonii zdobyła po ataku Nichiki Yamady.

Pierwsze na niewielkie prowadzenie w czwartym secie wyszły Włoszki, jednak Japonki nie pozwoliły im rozwinąć skrzydeł i szybko doprowadziły do remisu. Gra się wyrównała i żadna z reprezentacji nie była w stanie wypracować i utrzymać znaczącej przewagi. Zepsuta zagrywka Degradi i autowy atak Malual, pozwoliły Japonkom odskoczyć na dwa punkty w końcówce (20:18). Przewaga Azjatek nie trwała długo, gdyż ponownie rozpoczęła się wymiana punkt za punkt oscylująca wokół remisu. Pierwsze szansę na kończenie meczu otrzymały Włoszki (24:22) i zakończyły go atakiem Degradi.

Włochy – Japonia 3:1
(25:23, 25:23 17:25, 25:22)

Włochy: Villani (2), Bosio (3), Danesi (9), Nwakalor (23), Squarcini (3), Omoruyi (18), Parrocchiale (libero) oraz Degradi (6), Mazzaro (4), D’Odorico (8), Gennari (1) i Malual (2)
Japonia: Nagaoka (15), Koga (8), Seki (3), Inoue (5), Yamada (5), Airi (16), Nishimura (libero) oraz Fukudome (libero), Hayashi, Ishikawa (7) i Wada (8)