Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > EYOF: Polki zakończyły turniej na ósmym miejscu

EYOF: Polki zakończyły turniej na ósmym miejscu

Polska przegrała z Turcją 0:3 w meczu o 7. miejsce na zakończenie XVII Letniego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Maribor 2023. W fazie grupowej Biało-Czerwone poniosły trzy porażki i nie awansowały do strefy medalowej. Ostatecznie polski zespół zmagania podczas turnieju w Słowenii zakończył na 8. lokacie.

Reprezentacja Polski dziewcząt prowadzona przez Marcina Orlika, pomimo ogromnej walki w każdym spotkaniu, podczas turnieju w słoweńskim Mariborze nie zdołała przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę, w żadnym meczu fazy grupowej. W starciu o miejsca 5-8 Biało-Czerwone musiały uznać wyższość Chorwatek. Warto, jednak zaznaczyć, że w Maribor występowały zawodniczki, które jeszcze nie zdobyły wielkiego doświadczenia na arenie międzynarodowej. A i tak wiele słowa uznania należą się polskiej drużynie za prezentowanie wysokiego poziomu sportowego.

W ostatnim dniu Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Polki zmierzyły się z Turczynkami. Stawką spotkania było 7. miejsce na zakończenie zmagań w turnieju. Pierwsze akcje zespoły grały punkt za punkt 2:2. Chwilę później serią świetnych zagrywek popisała Agata Zwierzyńska (7:3). Zawodniczki z Turcji szybko jednak odrobiły straty (8:8). Do połowy tej premierowej odsłony spotkania żadnej z ekip nie udało się wypracować bezpiecznej przewagi (15:16). Dopiero, kiedy w polu serwisowym Turycznek pojawiła się Eylul Boztepe, te objęły prowadzenie 21:17. Polska drużyna walczyła do końca, ale decydujące słowo w tej partii należało do rywalek Biało-Czerwonych. Set skutecznym atakiem po bloku zakończyła Defne Kandemir 25:19.

Drugi set miał podobny przebieg do pierwszego. Praktycznie od początku do końca zespoły grały punkt za punkt, wystrzegając się prostych błędów (7:8 i 16:16). Dopiero w końcowej fazie zawodniczkom znad Morza Czarnego udało się wyjść na prowadzenie 22:20. Utrzymały odpowiednią koncentrację i wygrały tego seta 25:22.

Trzecia część sobotniego meczu podobnie jak wcześniejsze była dość równa. Przez dłuższy czas na tablicy wyników był remis 4:4 i 8:8. Z akcji na akcję coraz lepiej atakowały Biało-Czerwone (15:14). Wydawało się, że pewnie zmierzą po wygraną w tej partii (21:19). Jednak, kiedy na zagrywce po przeciwnej stronie zameldowała się Kandemir, Turczynki odrobiły straty 21:21, a następnie nie oddały już prowadzenia. Mecz zakończył nie udany atak Zwierzyńskiej 21:25.

Turcja – Polska 3:0
(25:19, 25:22, 25:21)

Polska: Antonina Dumańska (9), Wirginia Mulka (4), Agata Zwierzyńska (9), Karolina Nadera (7), Julia Hewelt (13), Oliwia Nastawska (6), Zuzanna Maciejewicz (L) oraz Kinga Ziółkowska, Klaudia Gajewska (3), Hanna Łabanowska.
Turcja: Eylul Boztepe (9), Ece Senyapici (5), Defne Kandemir (12), Nisan Barut (10), Defne Devrim (6), Yagmur Aydin (1), Elif Nur Hurriyet (L) oraz Sahra Can (4), Buse Atalay.

źródło: pzps.pl