Zakończyła się pierwsza połowa rundy zasadniczej. Przyszedł więc czas na podsumowania. Które zawodniczki radziły sobie najlepiej? Kto był w kapitalnej formie już od początku rozgrywek TAURON Ligi? Najwięcej statuetek MVP zgarnęła przyjmująca ekipy z Bielska-Białej – Julita Piasecka. Okazuje się, że w większości rankingów najwyższe lokaty zajmowały Polki. Zapowiada się więc bardzo ciekawa rywalizacja na kilku pozycjach w meczach rewanżowych.
TOP 4
Od początku sezonu 2024/2025 cztery drużyny wyraźnie odstają od reszty stawki. Było wiadomo, że z walki o najwyższe cele tym razem odpadnie mistrz Polski – Lotto Chemik Police, po tym jak w poprzednich rozgrywkach stracił sponsora tytularnego i musiał radzić sobie z niższym budżetem i odejściem wielu kluczowych zawodniczek. Na ten moment w grze o medale liczyłyby się dwa łódzkie zespoły – ŁKS Commercecon Łódź i PGE Grot Budowlani Łódź oraz wicemistrzynie Polski – KS DevelopRes Rzeszów i brązowe medalistki – BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Biała. Czy siatkarki właśnie tych czterech klubów wypadły najlepiej w statystykach indywidualnych? Kto był najlepszy w przyjęciu, ataku i na zagrywce? Poznajmy najlepsze siatkarki półmetka rundy zasadniczej TAURON Ligi.
NAJLEPIEJ BLOKUJĄCA:
1. Kamila Witkowska
(MOYA Radomka Radom)
Najwięcej punktów blokiem spośród wszystkich siatkarek zdobyła środkowa Radomki Radom – Kamila Witkowska. W jedenastu meczach zaliczyła 43 punktowe „czapy”. Wystąpiła we wszystkich spotkaniach, dokładnie w 45. partiach. Statystycznie osiągała prawie 1 punktowy blok na set. Oprócz tego dołożyła jeszcze 39 wybloków. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pobije swój zeszłoroczny wynik. W poprzednim sezonie Witkowska reprezentowała jeszcze barwy ŁKS-u Commercecon Łódź. Na koniec rozgrywek w rankingu blokujących była 8. W całym sezonie 2023/2024 zdobyła 63 punkty w elemencie bloku. Jeżeli utrzyma taką formę, to może spokojnie poprawić ten wynik. Środkowa łącznie zapisała na swoim koncie już 131 punktów.
2. Dominika Pierzchała (40 bloków)
3. Martyna Piotrowska (35 bloków)
NAJLEPIEJ ZAGRYWAJĄCA:
1. Anna Obiała
(ŁKS Commerceon Łódź)
Najwięcej asów serwisowych zanotowały dwie zawodniczki. Pierwszą z nich jest środkowa ŁKS-u Łódź – Anna Obiała. Siatkarka w 10 rozegranych przez nią meczach posłała 15 punktowych zagrywek. Statystycznie to 0,44 asa na set. Popełniła dotąd tylko 8 błędów w polu serwisowym, zagrywając 126 razy. W zeszłym sezonie zawodniczka grała jeszcze w DevelopResie Rzeszów. Była głównie zmienniczką, więc w rankingach zajmowała dalekie miejsca. Teraz jest jedną z liderek swojej drużyny, nie tylko na zagrywce.
1. Anna Fiedorowicz
(Lotto Chemik Police)
Młoda przyjmująca Chemika Police – Anna Fiedorowicz jest wiodącą postacią w swoim zespole. Najlepiej radziła sobie w polu serwisowym. Tak jak Obiała, ona również zanotowała 15 punktowych zagrywek. Grała jednak we wszystkich dotychczasowych meczach. Łącznie serwowała 167 razy, popełniając przy tym 17 błędów. Widać, że siatkarka lubi ryzykować zagrywką. Statystycznie zdobywała 0,34 asa na set, co jest trochę gorszym wynikiem niż u środkowej ŁKS-u. Przypomnijmy, że Fiedorowicz debiutuje w tym roku w najwyższej klasie rozgrywkowej, więc jej dobry wynik jest wart odnotowania.
2. Natalia Kecher (14 asów)
Alicja Grabka (14 asów)
Guewe Diouf (14 asów)
NAJLEPIEJ ATAKUJĄCA:
1. Katarzyna Zaroślińska-Król
(UNI Opole)
Na pierwszym miejscu w rankingu najlepiej atakujących znalazła się jedna z najbardziej doświadczonych siatkarek TAURON Ligi – Katarzyna Zaroślińska-Król. To już jej 16. sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej. Po raz kolejny pokazuje swoje niesamowite umiejętności. Od niej mogą się uczyć młode zawodniczki, które dopiero debiutują w ekstraklasie. W tegorocznych rozgrywkach zdobyła już 157 punktów w 11. meczach. Atakowała łącznie aż 408 razy, popełniając tylko 26 błędów. Siatkarka UNI Opole zdobywa średnio 3,93 punktu na set. W sezonie 2024/2025 już dwukrotnie zapisała na swoim koncie 30 „oczek”. Te liczby robią wrażenie.
2. Anastazja Hryszczuk (155 p.)
3. Oliwia Sieradzka (153 p.)
1. NAJLEPIEJ PRZYJMUJĄCA:
Laura Milos
(MOYA Radomka Radom)
Przyjmująca z Radomia wyprzedziła w statystykach wszystkie zawodniczki libero. Jest to jedna z dwóch zagranicznych siatkarek, które zajęły pierwsze miejsce w statystykach indywidualnych. W 10 meczach przyjmowała zagrywki rywalek 155 razy, notując 60,65% pozytywnego przyjęcia i 26,45% perfekcyjnego. To są naprawdę imponujące wyniki. Między innymi dzięki jej dobrej dyspozycji, to właśnie Radomka Radom zajęła pierwszą lokatę w klasyfikacji drużynowej.
2. Maria Stenzel (53,40%)
3. Justyna Łysiak (51,92%)
NAJLEPIEJ PUNKTUJĄCA:
1. Anastazja Hryszczuk
(ŁKS Commerceon Łódź)
Atakująca ŁKS-u Łódź od początku sezonu musiała radzić sobie bez zastępstwa na swojej pozycji, bo jej zmienniczka Daniela Cechetto wciąż zmaga się z urazem. Siatkarka znakomicie spełniła powierzone jej zadanie. W 11. meczach zdobyła dla swojego zespołu 179 punktów, co przekłada się na niecałe 5 „oczek” na set. Samym atakiem Hryszczuk punktowała 155 razy, co zapewniło jej drugą lokatę wśród najlepiej atakujących, zaraz za Katarzyną Zaroślińską-Król.
2. Oliwia Sieradzka (177 p.)
3. Katarzyna Zaroślińska-Król (175 p.)
NAJWIĘCEJ STATUETEK MVP:
Julita Piasecka
(BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Biała)
Przyjmująca drużyny z Bielska-Białej w poprzednim sezonie reprezentowała jeszcze barwy ŁKS-u Łódż. Zmiana klubu wyszła jej na dobre, gdyż stała się podstawową zawodniczką swojej ekipy. Od początku prezentuje bardzo równą formę i jest liderką BKS-u. Zdobyła dotychczas 145 punktów, ale BKS Bielsko-Biała ma do rozegrania 2 zaległe spotkania, więc ta ilość może jeszcze wzrosnąć. Jako jedyna siatkarka 4 razy była wyróżniona nagrodą MVP. Wielokrotnie zdobywała najwięcej punktów w swoim zespole. Pierwsza część fazy zasadniczej zdecydowanie należała do Julity Piaseckiej.
Zobacz również:
Plusliga: Najlepsi z najlepszych. Będą rekordy?
źródło: inf. własna