Natalia Mędrzyk miała najdłuższą przerwę od występów w reprezentacji Polski spośród zawodniczek, które wystąpią w Paryżu. Wróciła do kadry po ponad 4 latach. W tym czasie urodziła dziecko i po urlopie macierzyńskim wracała do formy. Po bardzo udanym ostatnim sezonie w Chemiku Police, z którym zdobyła mistrzostwo Polski, dostała powołanie od Stefano Lavariniego. Niedawno zmieniła barwy klubowe. Od jesieni będzie występowała w ŁKS Commercecon Łódź.
Imię i nazwisko: Natalia Mędrzyk
Data urodzenia: 13.01.1992
Miejsce urodzenia: Lębork
Narodowość: polska
Aktualny klub: ŁKS Commercecon Łódź
Pozycja: przyjmująca
Wzrost: 184 cm
Waga: 75 kg
Natalia Mędrzyk, zaraz po Joannie Wołosz, jest najstarszą zawodniczką w polskiej kadrze. Zebrała już duże doświadczenie z występów w biało-czerwonej drużynie. Siatkarka zadebiutowała w reprezentacji Polski seniorek 10 lat temu, mając wówczas 22 lata. Zagrała wtedy w meczu przeciwko Hiszpanii podczas Ligi Europejskiej. Zawodniczka była i jest ważnym ogniwem na przyjęciu, gdyż wyróżnia ją bardzo solidna gra w defensywie. Przez lata była podstawową przyjmującą polskiej kadry narodowej.
Sukcesy juniorskie
Pierwszym klubem Natalii Mędrzyk był rodzimy UKS Jedynka Lębork. Jako 14-latka rozpoczęła naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego PZPS w Sosnowcu. W międzyczasie, w czasach juniorskich, reprezentowała też barwy Gedanii Gdańsk (2007-2010). Już jako nastolatka sięgała po tytuły mistrzowskie. Jej kariera sportowa szybko nabierała tempa. W roku 2007 zdobyła złoto zarówno na mistrzostwach Polski młodziczek, jak i kadetek. Występowała w drużynie z Gdańska do lat 18 oraz do lat 20, jako jedna z młodszych siatkarek. W kolejnych latach również z tym zespołem sięgała po kolejne złote i srebrne medale w mistrzostwach Polski kadetek i juniorek.
Worek medali w Chemiku Police
Karierę seniorską rozpoczęła od występów w barwach TAURON MKS Dąbrowy Górniczej, z którym zajęła 4. miejsce w mistrzostwach Polski. Potem po jednym sezonie reprezentowała PLKS Pszczynę oraz AZS Białystok. Przenosiny do klubu z Muszyny na sezon 2013-2014 okazały się być „strzałem w dziesiątkę” dla rozwoju dalszej kariery polskiej przyjmującej. Dzięki bardzo dobrym występom pod okiem Bogdana Serwińskiego w Polski Cukier Muszyniance Muszyna, została zauważona przez ówczesnego trenera reprezentacji Polski Piotra Makowskiego i powołana do kadry w roku 2014 r. W swoim debiutanckim sezonie, wraz z biało-czerwoną drużyną sięgnęła po brązowy medal Ligi Europejskiej.
W Muszynie Natalia Mędrzyk spędziła 3 sezony. W 2015 roku udało jej się wywalczyć brąz mistrzostw Polski. Jednak największe sukcesy sportowe osiągnęła występując w barwach Chemika Police. Czterokrotnie sięgała po złoty medal TAURON Ligi (2018, 2020, 2021, 2024). Zdobyła również cztery Puchary Polski oraz dwa Superpuchary. Grała w Policach w latach świetności tego klubu. Wielokrotnie występowała w pierwszej szóstce u boku takich gwiazd jak między innymi: Izabela Bełcik, Stefana Veliković, Maret Balkestein-Grothues, Chiaka Ogbogu czy Jovana Brakocević-Canzian. Po zdobyciu mistrzostwa Polski w bieżącym roku, w związku z problemami sponsorskimi oraz finansowymi klubu, postanowiła przenieść się do ŁKS-u Commersecon Łódź.
Doświadczona przyjmująca ma już rozegrane czternaście sezonów w TAURON Lidze. Zagrała w 296 meczach, w których zdobyła aż 2398 punktów. Występowała w 6 różnych zespołach. Trzeba przyznać, że te liczby robią wrażenie. Oprócz tytułów zdobytych w rozgrywkach klubowych 32-letnia zawodniczka ma na swoim koncie kilka sukcesów, które osiągnęła wraz z reprezentacją Polski. Poza medalem Ligi Europejskiej, w 2015 siatkarka sięgnęła po srebro igrzysk europejskich. W 2019 roku pod wodzą Jacka Nawrockiego Polki wygrały prestiżowy turniej Volley Masters Montreux. Niewątpliwie największą dotychczasową zdobyczą przyjmującej jest brąz Siatkarskiej Ligi Narodów, wywalczony w tym roku.
Brakujące ogniwo na przyjęciu
Reprezentacja Polski potrzebowała wzmocnienia na pozycji przyjmującej. Po tym, jak z kadry przez kontuzję kolana, wypadła Zuzanna Górecka, która była „szóstkową” zawodniczką w kadrze Lavariniego, jeszcze podczas ostatnich mistrzostw świata, zrobiło się miejsce dla siatkarki z solidnym przyjęciem zagrywki. Pozostałe kadrowiczki są bardzo mocne w ofensywie, jednak czasem zdarzają im się problemy z dokładnym przyjęciem serwisu przeciwnika. Tę lukę świetnie wypełniła zawodniczka ŁKS-u Łódź.
Najpierw bardzo dobrze zaprezentowała się w maju w meczach towarzyskich przeciwko Holandii, potem zaliczyła udany występ w Turcji podczas pierwszego tygodnia Ligi Narodów. Pod nieobecność Olivii Różański, która miała problemy zdrowotne, świetnie wkomponowała się w obecny skład biało-czerwonej drużyny i zdobyła duże zaufanie trenera. Regularnie wychodziła w wyjściowym składzie reprezentacji w dotychczasowych turniejach. Jej kapitalne występy w tym roku zaowocowały powołaniem do szczęśliwej „12” na igrzyska olimpijskie w Paryżu.
CIEKAWOSTKI
- Jest jedyną mamą w obecnej kadrze Polski. Po powrocie do reprezentacji dostała nawet przydomek „mama”, który wymyślił sam trener Stefano Lavarini.
- Jej młodsza siostra Emilia Kurnikowska (ur. 1 stycznia 2002), również jest siatkarką. Grała w juniorskiej drużynie Wieżyca 2011 Stężyca
- Natalia czuje się introwertyczką, w wywiadach przyznawała, że nie jest otwarta w kontaktach międzyludzkich. Potrzebuje czasu, aby zbudować relację. Jednak odnajduje się w grze zespołowej.
- Pierwsza zadzwoniła do trenera Lavariniego, zanim otrzymała oficjalne powołanie do reprezentacji Polski. Chciała ustalić wszelkie szczegóły, by móc pogodzić grę w kadrze podczas sezonu olimpijskiego z wychowywaniem dziecka.
KARIERA
- 2006-2009 – SMS PZPS Sosnowiec
- 2007-2010 – Gedania Gdańsk
- 2010-2011 – Tauron MKS Dąbrowa Górnicza
- 2011-2012 – PLKS Pszczyna
- 2012-2013 – AZS Białystok
- 2013-2016 – Polski Cukier Muszynianka Muszyna
- 2016-2017 – Impel Wrocław
- 2017-2024 – Chemik Police (z przerwą na urlop macierzyński)
- 2024-2025 – ŁKS Commercecon Łódź
SUKCESY KLUBOWE
- 2007 – złoty medal mistrzostw Polski Młodziczek z Gedanią Gdańsk
- 2007 – złoty medal mistrzostw Polski Kadetek z Gedanią Gdańsk
- 2008 – złoty medal mistrzostw Polski Juniorek z Gedanią Gdańsk
- 2008 – srebrny medal mistrzostw Polski Kadetek z Gedanią Gdańsk
- 2009 – złoty medal mistrzostw Polski Juniorek z Gedanią Gdańsk
- 2009 – srebrny medal mistrzostw Polski Kadetek z Gedanią Gdańsk
- 2010 – srebrny medal mistrzostw Polski Juniorek z Gedanią Gdańsk
- 2015 – brązowy medal mistrzostw Polski z Muszynianką Muszyną
- 2018 – złoty medal mistrzostw Polski z Chemikiem Police
- 2019 – Superpuchar Polski z Chemikiem Police
- 2019 – Puchar Polski z Chemikiem Police
- 2020 – złoty medal mistrzostw Polski z Chemikiem Police
- 2020 – Puchar Polski z Chemikiem Police
- 2021 – złoty medal mistrzostw Polski z Chemikiem Police
- 2021 – Puchar Polski z Chemikiem Police
- 2023 – Superpuchar Polski z Chemikiem Police
- 2023 – Puchar Polski z Chemikiem Police
- 2024 – złoty medal mistrzostw Polski z Chemikiem Police
SUKCESY REPREZENTACYJNE
- 2014 – brązowy medal Ligi Europejskiej
- 2015 – srebrny medal Igrzysk Europejskich
- 2019 – wygrana w Volley Masters Montreux:
- 2024 – brązowy medal Ligi Narodów
NAGRODY INDYWIDUALNE
- 2010 – Najlepsza atakująca Mistrzostw Polski Juniorek
- 2021 – MVP turnieju finałowego Pucharu Polski
Zobacz również:
Igrzyska olimpijskie: Martyna Czyrniańska – przedstawicielka młodego pokolenia
źródło: inf. własna