Brazylijska Federacja Piłki Siatkowej (CBV) ujawniła zasady kwalifikowania sportowców transpłciowych do rozgrywek krajowych. Stała się więc pierwszą federacją w Brazylii, która przyjęła wewnętrzną politykę promowania równości płci i różnorodności wartości.
Brazylijska Federacja Siatkówki opublikowała swoją politykę dotyczącą transpłciowych sportowców, aby mogli oni rywalizować w krajowych rozgrywkach siatkarskich. Organ zarządzający siatkówką w Brazylii przestrzegał zasad przyjętych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który pod koniec 2021 roku ustalił, że decyzje w tym zakresie będą podejmować międzynarodowe federacje, biorąc pod uwagę, że każdy sport ma swoją specyfikę. Ponadto zgodnie z decyzją Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej krajowe podmioty zajmujące się siatkówką określą własną politykę, CBV przygotowała nowe wytyczne za pośrednictwem swojej Rady ds. Zdrowia.
CBV podkreśliła, że stała się pierwszą federacją sportową w Brazylii, która przyjęła wewnętrzną politykę promowania równości płci i różnorodności wartości, która gwarantuje włączenie sportowców transpłciowych do rywalizacji. Polityka CBV opiera się na zaleceniach Międzynarodowej Federacji Medycyny Sportowej. – Sportowcy, którzy ponownie przypisują się do płci żeńskiej, muszą zadeklarować swoją tożsamość płciową jako kobieta, bez zmiany tej deklaracji przez okres co najmniej czterech lat. Ponadto konieczne jest wykazanie, że ich całkowity poziom testosteronu w surowicy był niższy niż 5 nmol/l przez 12 kolejnych miesięcy, pozostając na tym poziomie przez cały okres kwalifikowalności – stwierdził CBV.
Siatkarze, którzy dokonają korekty płci z kobiet na mężczyzn, mogą rywalizować w kategorii mężczyzn. W obu przypadkach odpowiedzialność za kontrolowanie stosowania hormonów i zgłaszanie tego faktu jednostkom kontroli antydopingowej spoczywa na samych zawodnikach. Aby wszyscy sportowcy mogli dostosować się do wytycznych, polityka CBV dotycząca sportowców transpłciowych w zawodach krajowych wejdzie w życie 12 miesięcy po jej opublikowaniu, w tym w zawodach już trwających w dniu wejścia w życie.
Oznacza to, że dla transpłciowych sportowców wystarczy zwykła samocertyfikacja, aby wkrótce rywalizować w Superlidze. W efekcie więcej zawodniczek i zawodników może dołączyć do Tifanny Abreu (która przeszła korektę płci w 2014 roku i zaczęła grać jako kobieta w 2017 roku), najsłynniejszego sportowca transpłciowego w Brazylii w zawodach siatkarskich.
źródło: inf. własna, worldofvolley.com