Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Czy intensywne treningi mogą spowodować wypadanie włosów?

Czy intensywne treningi mogą spowodować wypadanie włosów?

Choć intensywne treningi pobudzają metabolizm, pozwalają na redukcję wagi oraz poprawiają kondycję, to jednak mogą również nieść ze sobą negatywne skutki. Jednym z nich jest zaburzenie równowagi biologicznej organizmu, co prowadzi m.in. do osłabienia mieszków włosowych i wypadania włosów.

 

Jaki związek ma intensywny trening z wypadającymi włosami?

Jak to się dzieje, że intensywna aktywność fizyczna wpływa negatywnie na stan włosów, w konsekwencji mogąc doprowadzić do ich wypadania? Z pozoru taka właśnie reakcja organizmu na trening wydaje się być zaskakująca. Trzeba jednak pamiętać, że sport wiąże się bezpośrednio nie tylko z pozytywnymi aspektami takimi jak poprawa kondycji oraz wyglądu czy redukcja nadmiernej wagi. Intensywny wysiłek fizyczny to także okresowe zaburzenie homeostazy, czyli równowagi biologicznej organizmu, a także pobudzenie gospodarki hormonalnej.

U kobiet zaburzenia takie mogą doprowadzić do wypadania włosów, podobnie jak u mężczyzn, którzy często są dodatkowo obciążeni genetycznie predyspozycją do łysienia. Wówczas towarzyszący ćwiczeniom wyrzut testosteronu, który zamienia się w dihydrotestosteron (DHT), powoduje miniaturyzację mieszków włosowych, a w konsekwencji ich destrukcję. Proces ten odbywa się pod wpływem enzymu 5-alfa-reduktazy.

Trenując intensywnie, trzeba być świadomym możliwości wystąpienia tego rodzaju problemów. Tym bardziej, że można złagodzić ich skutki i to nie tylko modyfikując nieco codzienny zestaw ćwiczeń, ale także wprowadzając do diety pewne produkty, które pozwalają ograniczyć negatywny wpływ nadmiernego obciążenia organizmu. Warto aktywnie zapobiegać wypadaniu włosów, ponieważ nie jest to trudne i czasochłonna, a przynosi dobre efekty. Co należy więc robić? Poniżej przedstawiamy pewne korzystne produkty spożywcze oraz nawyki.

Produkty spożywcze ograniczające wypadanie włosów

Wspomniany już enzym 5-alfa-reduktaza działa destrukcyjnie na cebulki włosowe. Proces ten jednak można hamować stosując blokery przemiany enzymu m.in. w postaci:

  • zielonej herbaty;
  • pokrzywy;
  • olejku z pestek dyni;
  • wyciągu z palmy sabałowej.

Wprowadzenie tych produktów do diety może pomóc włosom odzyskać dobrą kondycję.

Jak higiena poprawia kondycję włosów?

Choć mogłoby się wydawać, że wypadanie włosów związane z intensywnym treningiem nie może zostać ograniczone przez wzmożoną higienę skóry głowy, to jednak okazuje się, że redukcja sebum działa i w tym przypadku. Nadprodukcja łoju sprzyja utracie włosów, dlatego nie należy zaniedbywać mycia głowy, zwłaszcza po wzmożonym wysiłku fizycznym i podczas cieplejszych dni.

Kiedy problemu nie udaje się rozwiązać za pomocą prostych sposobów, do których należy odpowiednia dieta oraz higiena, warto wybrać się do trychologa. Na podstawie badania trichoskopowego, specjalista jest w stanie ocenić stan cebulek włosowych i skóry głowy, dobierając właściwą kurację. Najczęściej jest ona związana z poprawą mikrokrążenia w naczyniach włosowatych, a tym samym stymulacją wzrostu nowych włosów. Trycholog może polecić suplementację (witaminy, składniki mineralne, ziołowe blokery DHT, melatonina) oraz preparaty działające miejscowo, zabezpieczając mieszki włosowe przed negatywnym wpływem intensywnego treningu na stan włosów.

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności

Więcej artykułów z dnia :
2022-10-14

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2024 Strefa Siatkówki All rights reserved