Joanna Szeszko jest wychowanką ŁKS-u Łódź, a w swojej karierze reprezentowała m.in. BKS Stal Bielsko-Biała czy AZS Białystok. Aktualnie jest wiceprezesem i trenerką w Białostockiej Akademii Siatkówki. – Chcemy poprzez ciągłość i dynamikę zajęć propagować zdrowy i aktywny styl życia, tym bardziej, że siatkówka to sport ogólnorozwojowy, a przez to uniwersalny. Cieszymy się, kiedy nasze drużyny wygrywają mecze i osiągają dobre wyniki w województwie, regionie czy w Polsce. Jesteśmy bardzo dumni, gdy najlepsi z naszych wychowanków reprezentują klub w rozgrywkach II ligi mężczyzn, czy grają w klubach I ligi mężczyzn – opowiada o działalności BAS-u.
pzps.pl: Od kiedy datuje się historia Białostockiej Akademii Siatkówki. Jak się ona rozwijała i jak wygląda dziś?
Joanna Szeszko: Stowarzyszenie powstało w 2010 roku z połączenia kilku białostockich klubów, które szkoliły dziewczęta i chłopców. Do 2017 roku w klubie trenowały dziewczęta i chłopcy od trzeciej klasy szkoły podstawowej do trzeciej klasy licealnej. Dzieci i młodzież startowały w wielu rozgrywkach wojewódzkich i ogólnopolskich, od Kinder+Sport przez młodzika, kadeta, juniora. Nasze zespoły, kobiecy i męski, w sezonie 2016/2017 przystąpiły do udziału w rozgrywkach II ligi. W 2017 roku klub się podzielił, odłączyła się sekcja kobieca, na której podstawie powstał nowy klub, a sekcja męska została przy pierwotnej nazwie Białostocka Akademia Siatkówki. Od tej pory jesteśmy klubem, który szkoli wyłącznie chłopców. W dalszym ciągu przygotowujemy zawodników do rozgrywek Kinder+Sport, młodzika, juniora młodszego, juniora, a nasza seniorska drużyna walczy o awans do I ligi mężczyzn. Siatkarki właśnie utrzymały się w I lidze, zwyciężając w fazie play out AZS AWF Warszawa.
W swojej działalności i w nawiązaniu do projektu Siatkarskie Ośrodki Szkolne współpracujecie z wieloma szkołami. Co w ramach tej współpracy jest realizowane? O jakich aktywnościach mowa?
– W ramach Siatkarskich Ośrodków Szkolnych od 2012 roku współpracujemy z kilkoma Szkołami na terenie Białegostoku. Są to przede wszystkim szkoły podstawowe, w których prowadzone są klasy sportowe. W ramach tej współpracy realizujemy cele Programu SOS-ów, dajemy szansę na rozwój najlepszym zawodnikom i zrównujemy szanse rozwoju sportowego dzieci z różnych środowisk. Zawodnicy biorą udział w konsultacjach wojewódzkich i regionalnych, wyjeżdżają na ogólnopolskie kampy. Dzięki Programowi Siatkarskich Ośrodków Szkolnych również rozwijają się nasi trenerzy, biorąc udział w ogólnopolskich szkoleniach, kursach i konferencjach z innymi wybitnymi trenerami. Szkoły, które są w projekcie Siatkarskich Ośrodków Szkolnych co roku otrzymują wsparcie w postaci profesjonalnego sprzętu sportowego: od strojów treningowych, meczowych, dresów, plecaków po piłki siatkowe czy trenażery potrzebne do prowadzenia profesjonalnych treningów.
Młodzież, którą tu szkolicie to wciąż młodzież szkolna. Jak udaje się pogodzić treningi i inne zajęcia realizowane przez Akademie z lekcjami w szkole? Czy te dwa światy są odpowiednio skoordynowane?
– Tak, te dwa światy są ze sobą odpowiednio skoordynowane. Pracując jako pedagog i trener w S.O.S., przez ostatnie 10 lat każdy z nas wypracował sobie pewne schematy działania tak, aby wszystko ze sobą pogodzić i niczego nie zaniedbać. Na pierwszym miejscu stawiamy jest rozwój, to jest dla nas w tym najważniejsze. Zawodnicy w klasach sportowych mają w odpowiedni sposób ułożony swój plan lekcji i zajęć pozalekcyjnych. Jest on skonstruowany tak, aby nie zaniedbywać nauki i móc się sportowo rozwijać.
Aby móc aktywnie i efektywnie działać, należy mieć ku temu podstawy, inaczej mówiąc, po prostu młodzież, z którą można pracować. Niedawno miała miejsce rekrutacja do klas sportowych. Czy takie klasy cieszą się dużym zainteresowaniem w Białymstoku i okolicy? Czy są chętni?
– Tak, ostatnio odbywały się w szkołach podstawowych rekrutacje do klas sportowych. W szkołach, które współpracują z Białostocką Akademią Siatkówki i które są w Programie Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, klasy sportowe cieszą się sporą popularnością. I tak jest co roku. Zdecydowanie ogromny wpływ na tą popularność i ogólne zainteresowanie mają zadowalające efekty pracy naszych trenerów z uczniami klas, które biorą udział w programie, szczególnie klas drugich i trzecich.
Jaki ogólny cel przyświeca Białostockiej Akademii Siatkówki? Czy chodzi głównie o propagowanie aktywności fizycznej wśród młodzieży? O wyniki? Czy może, albo i zarazem, celem nadrzędnym jest przygotowanie przyszłych zawodników i zawodniczek, reprezentantów i reprezentantek białostockich drużyn siatkarskich?
– Zdaje się, że wszystkiego po trochu. Chcemy poprzez ciągłość i dynamikę zajęć propagować zdrowy i aktywny styl życia, tym bardziej, że siatkówka to sport ogólnorozwojowy, a przez to uniwersalny. Cieszymy się, kiedy nasze drużyny wygrywają mecze i osiągają dobre wyniki w województwie, regionie czy w Polsce Jesteśmy bardzo dumni, gdy najlepsi z naszych wychowanków reprezentują klub w rozgrywkach II ligi mężczyzn, czy grają w klubach I ligi mężczyzn.
Jakie są największe, najważniejsze osiągnięcia podopiecznych, drużyn, które działają w ramach Białostockiej Akademii Siatkówki? I jaki jest plan na przyszłość?
– Cieszymy się z każdych mniejszych i większych osiągnięć naszych obecnych i byłych zawodników. Cieszymy się, że ci, którzy wyfrunęli spod naszych skrzydeł dalej się rozwijają siatkarsko w zespole II ligi mężczyzn BAS czy w kilku klubach I ligi mężczyzn, albo po prostu rekreacyjnie grają w siatkówkę, spędzając aktywnie swój wolny czas. Wielu z naszych młodych utalentowanych zawodników co roku jest powoływanych do reprezentacji województwa podlaskiego na Turnieje Nadziei Olimpijskich czy Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W przyszłości chcemy na pewno utrzymać nasz poziom, chcemy szkolić dzieci i młodzież, którzy w przyszłości zasilą Białostocką Akademię Siatkówki na ligowych parkietach. Co do rozszerzenia naszej działalności to jeszcze myślimy i może w najbliższym czasie będziemy mogli się pochwalić nowymi pomysłami. Ale na razie nie mogę niczego więcej zdradzić.
*Rozmawiała Justyna Matjas
źródło: pzps.pl