W tym samym czasie, gdy europejskie teamy rywalizowały o mistrzostwo Starego Kontynentu w Azji toczyła się walka o prymat na tym kontynencie. Złote medale w tych rozgrywkach wywalczyli Irańczycy, którzy w finale pokonali Japonię. Brąz przypadł w udziale reprezentacji Chin.
Japończycy do finału dotarli po tym, jak w półfinałowym starciu pokonali Tajwan. Natomiast Irańczycy wygrali na tym etapie z Chinami. Mecz o ten najważniejszy krążek stał na dobrym poziomie, mimo że zakończył się w trzech partiach. Każda z nich była jednak bardzo wyrównana, a dwie kończyły się długą grą na przewagi. Japończycy walczyli długo, by przedłużyć to spotkanie. W trzeciej odsłonie nie wykorzystali jednak swoich szans na odwrócenie losów seta. Irańczycy po blisko dwóch godzinach rywalizacji mogli więc cieszyć się z mistrzostwa.
W całym meczu Japończycy dwoili się i troili w ataku, atakowali często i zdobyli tym elementem więcej punktów niż rywale. Kluczem do wygranej była jednak zagrywka Irańczyków, którą ci ustawiali sobie całą grę. Ułatwiała im ona grę w bloku, a co ważne, grający pod presją Japończycy popełnili więcej błędów, zwłaszcza w kluczowych momentach.
Przed starciem Japonia – Iran rozegrano „mały finał”, którego stawką były brązowe medale. Ten mecz miał jednostronny przebieg. Reprezentacja Chin, której celem na tę imprezę było złoto, w każdej z partii pokazywała swoją siłę i przewagę nad Tajwanem, pewnie wygrywając całą potyczkę.
Chińczycy zrobili swoich rywali zagrywką – samymi asami serwisowymi zdobywając siedem punktów. Do tego dołożyli też dwanaście skutecznych bloków. Tak naprawdę reprezentacja Chin przewodziła w każdym elemencie, a ekipa z Tajwanu nie miała żadnego punktu zaczepienia, ani jaśniejszego punktu w swoich szeregach.
W mistrzostwach Azji rozegrano też pozostałe starcia o konkretne miejsca. Katarczycy pokonali w trzech setach Australię i zajęli piątą lokatę. Natomiast w meczu o siódme miejsce dość niespodziewanie Pakistan wygrał w trzech partiach z Koreą. Pięć setów trwał mecz o dziewiątą lokatę, a w nim Indie pokonały Bahrajn. Z kolei w rywalizacji o jedenastą lokatę Kazachstan pokonał 3:0 Arabię Saudyjską.
finał:
Japonia – Iran 0:3
(25:27, 22:25, 29:31)
Składy zespołów:
Japonia: Onodera (3), Fujii (2), Takahashi (16), Ishikawa (16), Ri (3), Miyaura (13), Yamamoto (libero) oraz Oya, Takanashi i Otake (4)
Iran: Ebadipour (7), Toukhteh (10), Mojarad (6), Salehi (12), Kazemi (21), Karimisouchelmaei (1), Hazratpourtalatappeh (libero) oraz Abedini, Esfandiar, Ramezani i Esmaeilnezhad (1)
mecz o 3. miejsce:
Chiny – Tajwan 3:0
(25:17, 25:16, 25:17)
Składy zespołów:
Chiny: Chuan (16), Yuantai (9), Yaochen (2), Yongzhen (9), Peng (8), Jingy in (10), Yiming (libero) oraz Guanhua
Tajwan: Ju-Chien, Hung-Min (6), Tsung-Hsuan (8), Min-Han, Chen Fu (4), Yi-Huei (1), Yun-Liang (libero) oraz Chia-Hsuan (libero), No (1), Wei-Cheng (3), Po-Ting, Yu-Sheng (9) i Chia-Chang
źródło: inf. własna