Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > 26. edycja Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce podczas pandemii

26. edycja Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce podczas pandemii

fot. Kinder+Sport

Za nami wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju 26. edycja Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar Kinder Joy of moving. Rozgrywki zostały zainaugurowane już we wrześniu 2019 roku na Dolnym Śląsku. Niestety, w związku z lockdownem i bardzo dużym ryzykiem, w marcu wszystkie rozgrywki minisiatkówki zostały zawieszone. Po kilku miesiącach udało się je wznowić i rozegrać do końca turnieje miejskie, eliminacje wojewódzkie i finały wojewódzkie, które wyłoniły finalistów tegorocznej edycji.  Odwołano jednak rozgrywki finałowe.

Zwiększająca się w sierpniu każdego dnia liczba zachorowań w naszych kraju sprawiła, iż podjęto decyzję, aby ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie dzieci, młodzieży, trenerów, rodziców, a także członków ich rodzin odwołać Wielki Finał XXVI Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar Kinder Joy of moving. Rozgrywki zakończyły się na etapie eliminacji wojewódzkich.

Nie zmienia to faktu, że w tegorocznej edycji Kinder Joy of moving, w której mierzyliśmy się z pandemią koronawirusa i tak wzięła udział ogromna liczba młodych adeptów siatkówki. We wszystkich trzech etapach rozgrywek zagrało łącznie 35 287 zawodniczek i zawodników (21 034 zawodniczki/ 14 253 zawodnicy), co dało liczbę 8805 drużyn (5316 drużyn dziewcząt/3489 drużyn chłopców).

Przypomnijmy, że Kinder Joy of moving to program z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu przygotowany przez Grupę Ferrero w celu promocji aktywnego stylu życia wśród młodych pokoleń oraz ich rodzin na całym świecie. U podstaw programu leży przekonanie, iż ułatwiając dzieciom i młodzieży dostęp do aktywności fizycznej, inspirujemy je do dołączenia do kultury ruchu, a tym samym wierzymy, że w przyszłości staną się aktywnymi dorosłymi. Hasło programu – Joy of Moving – odkrywa jego formułę, która oparta jest na szczerej i naturalnej radości płynącej z ruchu. Ogólnopolskie Mistrzostwa w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar Kinder Joy of moving mają na celu promocje siatkówki, która bawi, uczy i wychowuje! We wspomnianych rozgrywkach na przestrzeni ostatnich 25 lat, w tych rozgrywkach brało udział wielu aktualnych reprezentantów Polski – zarówno kadry narodowej kobiet, jak i mężczyzn.

Moim zdaniem turniej Kinder Joy of moving to okazja do świetnej zabawy, poznania nowych osób, ale także zdobycia pierwszych szlifów siatkarskich. To wspaniały moment, żeby obyć się z atmosferą takich zawodów. Kiedy brałem udział w tych zawodach, będąc dzieckiem, naszym celem w szkole zawsze był awans do finału. Bardzo zależało nam, grając w minisiatkówce, aby znaleźć się w tej najlepszej grupie zespołów w kraju. Obserwuje wydarzenia związane z tym turniejem i wiem, że z roku na rok coraz więcej dzieci chętnie bierze udział w tych zawodach. Uważam, że ten turniej jest ważną częścią drogi dla przyszłego siatkarza – powiedział Łukasz Kozub, rozgrywający Trefla Gdańsk.

Z kolei Alicja Grabka, rozgrywająca reprezentacji Polski oraz DPD Legionovii Legionowo dodała: – To był świetny czas. Myślę, że te turnieje dały mi impuls do dalszej pracy. W Zabrzu na każdym turnieju można było spotkać gwiazdę siatkówki. Za moich czasów był to Sebastian Świderski, czy Piotr Gruszka. W dwójkach udało mi się wywalczyć srebrny medal, a w trójkach brązowy. Dla mnie osobiście to było duże przeżycie. Poznałam dużo ludzi, z którymi kontakt mam do dzisiaj. To był pierwszy kontakt z siatkówką, jeśli chodzi o grę o medale.

W zestawieniu trzech najlepszych województw, które mogą pochwalić się największą ilością uczestników znalazło się śląskie, dolnośląskie i małopolskie.

Województwo śląskie od wielu lat znajduje się w czołówce. W tegorocznej edycji turnieju Kinder Joy of moving w trzech etapach zawodów, czyli turniejach miejskich, eliminacjach wojewódzkich oraz finałach wojewódzkich udział wzięło łącznie 11 810 zawodniczek i zawodników, którzy rywalizowali w kategorii „2”, „3” i „4”. W turniejach dziewcząt zagrało 1518 drużyn, co dało łączną liczbę 6605 uczestniczek. W turniejach chłopców do gry zgłosiło się 1247 zespołów, co przełożyło się na liczbę 5205 uczestników. Pomimo pandemii na Śląsku w sezonie 2019/20 do gry zgłosiło blisko 700 więcej młodych adeptów siatkówki.

Na drugim miejscu pod względem największej liczby uczestników, w tym roku znalazło się województwo dolnośląskie. We wszystkich trzech etapach turnieju udział wzięło 4167 młodych adeptów siatkówki. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku województwa śląskiego, do turnieju zgłosiło się więcej drużyn dziewcząt, bo aż 562, co dało łączną liczbę 2543 zawodniczek. Z kolei w turniejach chłopców zagrało 333 zespołów, a 1624 zawodników.

Na ostatnim miejscu na podium pod względem najlepszej liczby uczestników Kinder Joy of moving uplasowało się województwo małopolskie. We wszystkich etapach turnieju udział wzięło 3170 zawodniczek i zawodników. W turniejach dziewcząt zagrało 592 zespołów, a łącznie 2116 młodych siatkarek. Natomiast w turniejach chłopców zgłosiło się 290 drużyn, co przełożyło się na 1054 uczestników. W przypadku tego województwa wyraźnie widać, że w większej liczbie do turnieju Kinder Joy of moving zgłaszały się teamy żeńskie.

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2024 Strefa Siatkówki All rights reserved