Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Plażowe ME U-20: Złote medale dla Łotyszek i Szwedów

Plażowe ME U-20: Złote medale dla Łotyszek i Szwedów

Varvara Brailko i Anete Namike zdobyły w Brnie złoty medal mistrzostw Europy w siatkówce plażowej do 20 lat. W turnieju mężczyzn triumfowali Szwedzi Jonatan Hellvig/ David Åhman. Zuzanna Bielak/Aleksandra Chudzik i Jakub Kurowski/Jakub Nowak w fazie grupowej odnieśli po dwa zwycięstwa i doznali po jednej porażce. Zostali sklasyfikowani na miejscach 9-16.

Młode siatkarki z Łotwy przez turniej kroczyły od zwycięstwa do zwycięstwa. W półfinale spotkały się z parą Rylova/Serdiuk, a kłopoty miały tylko w pierwszym, granym na przewagi secie (24:22), w drugim poszło im już łatwiej i wygrały 21:16. Ich finałowymi rywalkami były Szwajcarki Stähli/Bentele, które po prawie godzinnej walce w półfinale pokonały Holenderki Everaert/Bekhuis (19:21, 21:14, 15:8).

Finał był już jednostronnym widowiskiem. Łotyszki górowały w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Szwajcarki, choć próbowały, nie potrafiły znaleźć skutecznej odpowiedzi na dobrą grę pary Brailko/Namike i po 33 minutach gry musiały zadowolić się srebrem. W meczu o brązowy medal Ukrainki tylko w jednym secie napotkały opór ze strony Holenderek.

(21:18, 21:16)

Reprezentanci Szwecji w swoim półfinale, do którego dotarli dość pewnie, spotkali się z cypryjską parą Siapanis/Savvides. Mecz trwał zaledwie 29 minut, a w pierwszym secie Cypryjczycy zdobyli zaledwie 10 oczek. W drugiej partii zaprezentowali się nieco lepiej, ale i tak zespół ze Szwecji pozwolił im zapunktować zaledwie 17 razy. Finałowymi rywalami Szwedów byli Niemcy Lorenz/Pfretzschner, którzy wprawdzie pokonali Włochów Dal Corso/Viscovich 2:0, ale w każdym secie musieli stoczyć zaciętą walkę, a o losach meczu zadecydowały końcówki (21:19, 23:21).

W finale Szwedzi łatwo wygrali pierwszego seta (21:13), w drugim walki było już nieco więcej, ale po 33 minutach gry poznaliśmy mistrzów Europy.  Mecz o brąz trwał minutę dłużej, w pierwszym secie obserwowaliśmy zaciętą walkę, w drugim Włosi zdominowali już boiskowe wydarzenia.