Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Finał MP juniorów, gr. A: Tie-break dla Norwida, pewne zwycięstwo Trefla

Finał MP juniorów, gr. A: Tie-break dla Norwida, pewne zwycięstwo Trefla

W Dębicy rozpoczęły się mistrzostwa Polski juniorów. W grupie A na początek Hemarpol Norwid Częstochowa zmierzył się z AZS-em UWM Olsztyn. Spotkanie nie było zbyt wyrównane, zespoły grały falami, a ostatecznie w tie-breaku ze zwycięstwa mogli cieszyć się gracze z Częstochowy. Tego samego nie mogą powiedzieć ich koledzy z AZS-u, którzy na początek grali z mistrzem z poprzedniego roku, Treflem Gdańsk, stanowiąc jedynie tło dla o wiele lepiej dysponowanych siatkarzy z Pomorza.

Już na początku premierowej odsłony minimalnie lepsi byli gracze Norwida, którzy wraz z rozwojem seta powiększali swoje prowadzenie (14:10). W połowie seta olsztynianom udało się zmniejszyć dystans (14:16), jednak co chwilę podopieczni trenera Piotra Lebiody odskakiwali (21:17) i ostatecznie wygrali premierową partię właśnie 4 oczkami (25:21). Inaczej zaczęła się kolejna część meczu, przewaga leżała po stronie graczy z Olsztyna (7:5), którzy podobnie jak wcześniej ich rywale, zaczęli budować swoją zaliczkę i po akcji ze środka Michała Kozłowskiego było już 13:8. Co prawda przez chwilę dystans się zmniejszył, ale końcówka należała już do olsztynian, a zakończył ją autowy atak Norwida. Indykpol AZS Olsztyn kontynuował swoją dobrą grę na początku trzeciej części meczu (7:3), ale potem do odrabiania strat rzucili się częstochowianie (10:12). Na niewiele się to zdało, bo potem znów inicjatywę przejęli gracze z Warmii i Mazur (20:13) i po nieporozumieniu w szeregach Norwida rywale mieli piłkę setową (24:16). Tę partię zakończył zepsuty serwis.

Przegrana trzecia odsłona nie podłamała graczy Norwida. Powrócili oni do dyspozycji z premierowej partii i nie dali zbyt wielu szans swoim rywalom. Wygrali tego seta 25:15 i na tym nie poprzestali. O wyniku pierwszego spotkania mistrzostw Polski juniorów decydował tie-break. Częstochowianie poszli w nim za ciosem i rozstrzygnęli go na swoją korzyść 15:11. MVP spotkania wybrany został Damian Biliński, natomiast liderem Hemarpolu Norwida Częstochowa był Mateusz Janus, który zapisał na swoim koncie 24 punkty.

MVP: Daniel Bliński

Hemarpol Norwid Częstochowa – AZS UWM Olsztyn 3:2
(25:21, 18:25, 17:25, 25:15, 15:11)

Norwid: Rugieł (1), Janus (24), Giemza (18), Świeboda (14), Michałek, Markiewicz (6), Zemanek (libero) oraz Pośpiech (1), Sypko (2), Moll (2) i Biliński (2)
AZS: Dobrowolski (4), Kozłowski (8), Deptuła (8), Janiszewski (19), Łakatyszewski (10), Prachniewski (11), Szalc (libero) oraz Brzozowski (libero) i Kotecki (3)

Od mocnego uderzenia swój występ w mistrzostwach Polski zaczęli obrońcy tytułu i szybko odskoczyli na 8:2. W premierowej partii AZS Częstochowa nie miał zbyt wiele do powiedzenia, w ofensywę skuteczni byli rywale i pewnie wygrali 25:17. Druga odsłona była już bardziej wyrównana, ale cały czas inicjatywa leżała po stronie gdańszczan. W ich szeregach dobrze spisywał się Karol Urbanowicz oraz Seweryn Lipiński. Choć ta część nie była tak jednostronna, to i tak mistrzostwie Polski z 2019 roku nie mieli większych problemów i prowadzili 2:0. Podobny przebieg miał set numer trzy, w którym cały czas przewaga leżała po stronie Trefla (16:13). W końcówce siatkarze z Pomorza również nie zawiedli, z prawego skrzydła kontrę skończył Jakub Kraut (22:16) i już kilka akcji później mistrzowie Polski mogli cieszyć się z pewnego triumfu. O małej sile rażenia graczy AZS-u świadczy fakt, że jedynie Rafał Lal zdobył 8 punktów, pozostali siatkarze nie zbliżyli się nawet do 5 oczek.

MVP: Jakub Kraut

Trefl Gdańsk – ECO-TEAM AZS Stoelzle Częstochowa 3:0
(25:17, 25:20, 25:19)

Trefl: Kraut (8), Pawlun (6), Czerwiński (5), Urbanowicz (8), Bangrowski (3), Lipiński (11), Weber (libero) oraz Szydlik, Bogucki (2), Trojański (1), Tubiak, Zaleszczyk (1) i Weiner
AZS: Kamiński (2), Lal (8), Fijałkowski (1), Tatruch (3), Nowakowski (2), Gniecki, Skopiński (libero) oraz Bąkiewicz (1), Borkowski (1), Janelt (1), Jarmołowski (1) i Wichór