Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Rosyjskie media: Format Superligi i Pucharu Rosji jest po prostu głupi

Rosyjskie media: Format Superligi i Pucharu Rosji jest po prostu głupi

fot. Katarzyna Antczak

Wszechrosyjska Federacja Siatkówki zatwierdziła format turniejów na następny sezon. Mistrzostwa Rosji powróciły do ​​dwurundowego sezonu regularnego, ale nie powróciły do ​​pełnoprawnych play-off – mistrz i medaliści zostaną ponownie wyłonieni w Final Six.

Superliga na dwa sezony została zamknięta, co może negatywnie wpłynąć na drużyny na dole tabeli turniejowej (a więc całe mistrzostwa) – dlaczego mieliby wydawać pieniądze na drogich graczy i wyrównywać składy, jeśli nadal nie ma niebezpieczeństwa spadku? Do czasu podjęcia decyzji większość klubów miała już skompletowane składy. Konsekwencje zamkniętej ligi z pewnością uwidocznią się dopiero w kolejnym sezonie.

Znaczące zmiany zaszły w Pucharze Rosji. Teraz ubiegać się  będzie o niego tylko 14 klubów Superligi. – To akurat plus. Czas przestać łączyć Ligę A i Superligę. Są to różne poziomy – powiedział R-Sport Dmitrij Fomin, dyrektor Niżnego Nowogrodu ASK .

W poprzednich latach kluby niższych lig waczyły o Puchar Rosji, ale drużyny z niższych lig nigdy nie miały szans na awans do finałowych rozgrywek. Niespodzianki bowiem mogą się zdarzyć w pucharowym formacie rozgrywek, a w Rosji jest on zawsze grupowy, co wyklucza możliwość awansu słabszych drużyn. Teraz Puchar Rosji ma być na kształt tego włoskiego. Kluby z najwyższej ligi walczą o duży puchar, a kluby z niższych poziomów o mały puchar.

Pozytywną informacją o Pucharze Rosji jest wprowadzenie kryterium geograficznego na wstępnych etapach. Mówiono o tym już od dawna. Pozwoli to klubom zaoszczędzić pieniądze na dalekich podróżach lotniczych, co ma duże znaczenie w kontekście redukcji dotacji na sport zawodowy. Na przykład w zeszłym sezonie klub z Nowokujbyszewska miał wątpliwą przyjemność w ramach rozgrywek pucharowych być gościem w Surgucie (odległość ponad 2100 km) oraz w Kemerowie (ponad 2700 km).

Podział geograficzny rundy wstępnej:
Centrum: Dynamo (Moskwa), Zenit (Sankt Petersburg), Fakieł (Nowy Uriengoj, ale z siedzibą w Moskwie), Dynamo LO (Sosnowy Bor), Bełogorie (Biełgorod).
Region Wołgi: Zenit (Kazań), ASK (Niżny Nowogród), Region Orenburg (Orenburg), Ural (Ufa).
Syberia: Lokomotiw (Nowosybirsk), Kuzbass (Kemerowo), Gazprom-Ugra (Surgut), Jenisej (Krasnojarsk), Samotłor (Niżniewartowsk).

W etapie wstępnym będą dwie rundy (7–11 września, 16–20 września). Drużyny Wołgi rozegrają sześć meczów, reszta – osiem. Najdziwniejsze jest to, że 13 z 14 drużyn wejdzie do następnej rundy turnieju. Okazuje się, że etap wstępny i półfinałowy będą się w zasadzie dublować .

Dlaczego nie rozpocząć od razu Pucharu Rosji od półfinału lub przenieść kilku rund mistrzostw kraju na początek września, zamiast zaczynać go pod koniec tego miesiąca? Prawdopodobnie federacja zaasekurowała się i nie umieściła meczów ważnych z punktu widzenia wyniku we wczesnych etapach, ponieważ nie jest jeszcze jasne, kiedy i jak do klubów przybędą zawodnicy zagraniczni. Może być tak, że do 7 września część z nich może nie być w stanie dotrzeć z powodu ograniczeń dotyczących koronawirusa.

Na wstępnym etapie Pucharu Rosji drużyny mogą grać z dowolnymi składami i eksperymentować – ryzyko odpadnięcia jest minimalne. W rzeczywistości będzie to turniej przedsezonowy. Prawdopodobnie dlatego zamiast dobrać przeciwników w pucharze na zasadzie rankingu i siły sportowej, na pierwszym etapie zastosowano etap geograficzny. – Musielibyśmy szukać turniejów towarzyskich lub meczów z Krasnojarskiem w Nowosybirsku. Mecze pucharowe przydadzą się, pomogą uchwycić rytm gry – powiedział w wywiadzie dla BUSINESS Online Aleksiej Werbow, trener Kuzbassu. – Być może osiem gier to trochę za dużo, ale taki trening po długiej przerwie na pewno się przyda.

Jedna z drużyn Centrum lub Syberii nie zakwalifikuje się do następnej rundy, ale w regionie Wołgi nie ma żadnego wymiaru sportowego tego etapu pucharu. – W grupie cztery drużyny będą grały w dwóch rundach i wszystkie cztery awansują do półfinałów. Możesz grać w jednej rundzie i oszczędzać czas oraz pieniądze – powiedział Fomin. Trenerzy pozytywnie oceniają dużą liczbę meczów. – Po takim przestoju na pewno nie zaszkodzą. Jestem pewien, że wszyscy chłopcy bardzo tęsknią za piłką i meczami od początku września – powiedział Igor Szulepow, trener Uralu . – Myślę, że ten format pucharu jest związany z troską, żeby po długiej przerwie zespoły płynnie wchodziły w sezon, grając jak najwięcej meczów – powiedział główny trener Dynamo Konstantin Bryjański. Po wstępnym etapie Pucharu Rosji 12 drużyn ponownie zostanie podzielonych na trzy grupy. Zwycięzcy grup dotrą do finałów.

Kiedyś (2005 – 2012) Puchar Rosji dawa awans do Ligi Mistrzów, a teraz można wygrać tylko trofeum i pulę nagród. Jednak aby dojść do fazy, gdzie dzielone są nagrody, rosyjskie kluby zwykle muszą rozegrać 12-15 meczów, co przeciąża i tak już zajęty kalendarz. W innych czołowych europejskich krajach na puchar nie poświęca się tyle czasu po to, żeby rozgrywanie ligi było bardziej komfortowe.

●  Puchar Włoch w ostatnich dwóch sezonach rozpoczął się od ćwierćfinału. Aby rywalizować o trofeum, trzeba było dostać się do ósemki po pierwszej rundzie mistrzostw kraju. Dalej jest Final Four. Aby zdobyć Puchar Włoch, wystarczy wygrać trzy mecze.

●  Puchar Polski. W turnieju bierze udział 25 – 30 klubów z trzech dywizji. Drużyny z niższych lig w systemie play-off grają w turnieju kwalifikacyjnym. Sześć najlepszych drużyn PlusLigi po pierwszej rundzie dołącza do dwóch zwycięzców kwalifikacji. Dalej są ćwierćfinały w formule jednego meczu i Final Four. Kluby Plusligi w drodze do trofeum rozgrywają trzy mecze.

●  Puchar Francji. Osiem najlepszych klubów z poprzednich mistrzostw Francji automatycznie przechodzi do 1/8 finału. Pozostali grają kwalifikacje z drużynami niższych dywizji, które rozpoczynają walkę od odległych rund.  Zwycięzca trofeum zwykle rozgrywa cztery mecze.

●  Puchar Niemiec zaczyna się od 1/8 finału. Uczestniczy w nim wszystkie 12 klubów Bundesligi i czterech zwycięzców kwalifikacji spośród drużyn drugiej i trzeciej ligi. Pary zależą od losowania. W ubiegłym sezonie Berlin i Friedrichshafen grali w ćwierćfinałach. Gospodarzem jest drużyna niżej notowana, finał rozgrywa się na neutralnym terenie. Drużyny z Bundesligi do zwycięstwa mają drogę złożoną z czterech spotkań.

●  Puchar Turcji. Po pierwszej rundzie mistrzostw Turcji cztery drużyny trafiają bezpośrednio do Final Eight. Pozostałe osiem drużyn gra dwumecze w rundzie barażowej (5-12, 6-11, 7-10, 8-9) z zasadą „złotego seta”. Final Eight odbywa się w jednym mieście przez trzy dni. Droga do trofeum to od trzech do pięciu meczów.

Rosyjskie media konkludują, że w Rosji znajduje się miejsce w terminarzu na kilkanaście meczów pucharowych, a później nie ma przestrzeni na normalny, pełny play-off. Uważają, że zdumiewający jest fakt, że triumfatora Pucharu Rosji wyłania się wieloetapowym systemie rozgrywek, a tytuł mistrza kraju często zależy od jednego meczu w Final Six.

źródło: inf. własna, sport.business-gazeta.ru

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-06-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2024 Strefa Siatkówki All rights reserved