Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PL: Szybki półfinał! Przedstawiamy zasady walki o finał

PL: Szybki półfinał! Przedstawiamy zasady walki o finał

Rozgrywki PlusLigi ani na moment nie zwalniają tempa. Zwłaszcza te o najwyższą stawkę. Dopiero co zakończyły się ćwierćfinały mistrzostw Polski, a już startują półfinały, które będą równie szybkie, jak konfrontacja w 1/4 finału. Przedstawiamy zatem zasady rywalizacji o wielki finał PlusLigi.

ZASADY RYWALIZACJI W PÓŁFINALE PLUSLIGI

14 kwietnia zakończyły się zmagania w ćwierćfinale mistrzostw Polski, a już 17 kwietnia startują półfinały. Zasady rywalizacji będą identyczne jak te w 1/4 finału. Tak więc najlepsza czwórka zespołów znad Wisły o awans do wielkiego finału rywalizować będzie w dwumeczu.

Gospodarzami pierwszych spotkań będą drużyny niżej sklasyfikowane w tabeli po fazie zasadniczej. Tak więc będą to Projekt Warszawa i Asseco Resovia Rzeszów.

Nie ma się co specjalnie oszukiwać, że margines błędu ograniczony będzie do absolutnego minimum. Te drużyny, które wygrają pierwsze starcia wynikami 3:0 bądź 3:1 posiadać będą olbrzymią przewagę przed rewanżem. W drugim spotkaniu będą potrzebować wówczas zwycięstwa tylko w dwóch setach, by awansować do finału. W dwumeczu bowiem nie liczą się zwycięstwa, a zdobyte w meczach punkty. Gdyby jednak jedna drużyna wygrała 3:0 bądź 3:1, a następnie drugi zespół w tym samym stosunku (za 3 punkty) – wówczas o kwestii awansu rozstrzygać będzie złoty set rozgrywany do 15 zdobytych punktów.

Natomiast kiedy jeden z zespołów wygra pierwsze starcie wynikiem 3:2, w drugim również będzie musiał wygrać, z tą jednak różnicą, że sam wynik będzie już nieistotny, a sam fakt wygranej. Tak samo będzie w przypadku drużyny przeciwnej, która by awansować do finału, potrzebować będzie triumfu, ale w stosunku 3:0 bądź 3:1. Zwycięstwo 3:2 oznaczać będzie konieczność rozegrania złotego seta.

KTO Z KIM I KIEDY?

Przypomnijmy, że w najlepszej czwórce mistrzostw Polski znajdują się kolejno: Jastrzębski Węgiel, Aluron CMC Warta Zawiercie oraz Asseco Resovia Rzeszów, a więc te cztery drużyny, które w tej samej kolejności zakończyły zmagania fazy zasadniczej.

W półfinałach ujrzymy następujące pary:

Jastrzębski Węgiel – Asseco Resovia Rzeszów oraz Aluron CMC Warta Zawiercie – Projekt Warszawa.

Same mecze podobnie jak te ćwierćfinałowe, rozegrane zostaną odpowiednio w środę, 17 kwietnia oraz sobotę, 20 kwietnia.