Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Wojciech Drzyzga ostro o systemie play-off

Wojciech Drzyzga ostro o systemie play-off

Za nami faza ćwierćfinałowa PlusLigi. W czołowej czwórce zameldowały się kluby, które po rundzie zasadniczej były najwyżej sklasyfikowane, ale emocji w pierwszej fazie play-off nie brakowało. Wielu obserwatorów krytykuje system rozgrywania najważniejszej części sezonu. Jednym z nich jest Wojciech Drzyzga. Podzielił się on swoją opinią na łamach kanału „Szósty set”.

DŁUGA FAZA ZASADNICZA I KRÓTKI PLAY- OFF

Za nami długa faza zasadnicza, niektóre zespoły do samego końca walczyły o czołową ósemkę. Ci którzy awansowali na pewno łatwo nie mają, bowiem decydująca część sezonu rozgrywana jest wręcz błyskawicznie. Przypomnijmy, że ćwierćfinały i półfinały rozgrywane są systemem pucharowym. Rozgrywany jest dwumecz. Za zwycięstwo 3;0, 3:1 drużyna otrzymuje trzy punkty, za wygraną 3:2 dwa oczka, a za porażkę 2:3  – 1.  Przegrana 1:3 i 0:3 nie daje punktów. W przypadku, gdy po dwóch meczach rywalizujące zespoły mają tyle samo punktów rozgrywany jest złoty set.  Dopiero w meczach o medale gramy do dwóch wygranych.

Przykład rywalizacji Projektu Warszawa z LUK Lublin pokazał, że w tym systemie o tym, czy  dana drużyna zagra o medale, czy nie może zadecydować krótki, ok. 20 minutowy set, który jest prawdziwą loterią zamiast kolejny mecz. Inną sprawą jest to, że sprawa awansu może już być rozstrzygnięta po dwóch, trzech setach drugiego meczu jak to było w rywalizacji Jastrzębskiego Węgla z Indykpolem AZS Olsztyn. Spotkanie trzeba dograć do końca, ale trudno wtedy mówić o jakiejkolwiek rywalizacji.

KRYTYKA SYSTEMU

System ten spotkał się z dużą krytyką. Nie ma wątpliwości, że atrakcyjniejsze dla kibica jest granie na zwycięstwa w meczach. Wielu też kwestionuje fakt, że o losach rywalizacji decyduje krótki set grany do 15.  – Błędem jest rozgrywanie play-off w tym systemie. Nie mogę dalej zrozumieć, jak prezesi klubów mogli sami zadecydować, że trochę taki rzut monetą ma zadecydować w siatkówce o tym, kto po siedmiu miesiącach grania fazy zasadniczej wygra play-off. Następnego dnia można było zagrać trzeci mecz. To jest jedna dodatkowa doba w hotelu – skomentował na łamach kanału „Szósty set” Wojciech Drzyzga.