Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > W Gruzji rozpoczęły się mistrzostwa Europy siatkarzy do lat 18

W Gruzji rozpoczęły się mistrzostwa Europy siatkarzy do lat 18

W stolicy Gruzji Tbilisi wystartowały mistrzostwa Europy siatkarzy do lat 18 z udziałem 12 zespołów. Wśród nich są również Polacy, którzy na inaugurację pokonali w grupie II reprezentację Grecji 3:1. W tej grupie również Bułgaria ograła 3:1 Słowenię, a Włosi w czterech setach okazali się lepsi od Niemców. W grupie I zwycięstwa za trzy punkty zanotowali młodzi Francuzi i Belgowie. Najdłużej trwał mecz Serbii z Czechami, który zakończył się wygranym tie-breakiem przez zespół z Bałkanów.

Już w pierwszym meczu w grupie I mistrzostw Europy kadetów (U-18) nieliczni kibice oglądali zaciętą walkę pomiędzy drużynami Serbii i Czech. Czesi wygrali pierwszego seta do 22, ale Serbowie w drugiej partii wygrywając również do 22 wyrównali stan rywalizacji. Nasi południowi sąsiedzi ponownie wyszli na prowadzenie w tym meczu, a prym wśród nich wiódł Tomas Brichta, który zdobył w tym spotkaniu 21 punktów.

Serbowie nie poddawali się, mimo słabszego początku czwartego seta przełamali rywali i doprowadzili do tie-breaka. W decydującej partii Czesi w końcówce prowadzili już 12:11, mimo to przegrali tego seta do 13 i musieli się zadowolić tylko jednym punktem. Serbów do wygranej poprowadził Luka Stanković, który zdobył 27 punktów.

Pozostałe dwa mecze w tej grupie zakończyły się w trzech setach. Gospodarze postraszyli reprezentację Francji w pierwszym secie, jednak przegrali w końcówce na przewagi 25:27. Pozostałe dwie partie już łatwo padły łupem Trójkolorowych, którzy pewnie sięgnęli po trzy punkty. Liderem zwycięskiej ekipy był Thomas Pujol, zdobywca 17 punktów w tym meczu.

Belgowie pokonali 3:0 Finlandię, ale zwycięstwo nie przyszło im łatwo. W pierwszym secie siatkarze z Beneluxu wygrali po zaciętej końcówce 27:25. W pozostałych dwóch setach Finowie również długo stawiali zacięty opór, musieli jednak uznać wyższość rywali w końcówkach.

(27:25, 25:22, 25:23)

W grupie II wszystkie trzy sobotnie spotkania zakończył się wynikiem 3:1. Jako pierwsi na parkiet wybiegli Niemcy i Włosi. Pierwszy set padł łupem młodych siatkarzy z Półwyspu Apenińskiego, którzy dość długo prowadzili również w drugim secie. Tego w końcówce na swoją korzyść rozstrzygnęli jednak Niemcy i był remis. W pozostałych dwóch partiach Włosi nie dali już sobie wydrzeć wygranej i sięgnęli po trzy punkty. Ich liderami w tym meczu byli Lorenzo Magliano i Tommaso Barotto – obaj zdobyli po 11 punktów.

Biało-czerwoni świetnie rozpoczęli mecz z reprezentacją Grecji. Po wygranych dwóch setach podopieczni trenera Macieja Bartodziejskiego byli bliscy tego, by zakończyć mecz w trzech setach, jednak wypuścili wygraną z rąk w końcówce trzeciej partii. Zamknęli jednak spotkanie w czwartym secie i również mogli się cieszyć z trzech punktów. 17 punktów w tym meczu dla reprezentacji Polski zdobył Stanisław Chaciński, o punkt mniej miał na swoim koncie Szymon Patecki. Więcej o meczu TUTAJ.

W ostatnim spotkaniu grupy II Słowenia uległa 1:3 reprezentacji Bułgarii. Słoweńcy po nieznacznej porażce w secie pierwszym w drugiej partii przełamali rywala i doprowadzili do wyrównania. Końcówka trzeciego seta znów należała do Bułgarów, a w czwartym secie Aleksandar Kandew (16 pkt.) i jego koledzy mieli już sporą przewagę nad rywalami. Bułgarzy będą przeciwnikiem biało-czerwonych w niedzielę.