Strona Główna > Aktualności > siatkówka akademicka > Uniwersjada: Porażka Polek z Brazylijkami

Uniwersjada: Porażka Polek z Brazylijkami

Reprezentacja Polski kobiet dobrze rozpoczęła spotkanie z Brazylijkami. W swoim pierwszym meczu na Uniwersjadzie biało-czerwone prowadziły już 2:0 w setach. Polkom nie udało się jednak zamknąć spotkania w trzech partiach. Siatkarki z Brazylii doprowadziły do tie-breaka. Polki miały piłkę meczową, ale nie wykorzystały jej a po walce na przewagi lepsze okazały się rywalki.

Od początku spotkanie toczyło się po myśli Polek. Po skutecznym ataku Aleksandry Rasińskiej, o czas poprosił trener Brazylijek (7:3). Po obu stronach siatki zdarzały się błędy, jednak na prowadzeniu pozostawały biało-czerwone. Swoje akcje kończyła Julita Piasecka. Pojedyncze zagrania Sabriny De Jesus Machado na niewiele się zdały. Po asie Marty Orzyłowskiej w brazylijskiej drużynie nastąpiła podwójna zmiana (17:8). Ona również nie odmieniła znacząco obrazu gry, Brazylijki punktowały głównie po pomyłkach rywalek. W końcówce sytuacja odmieniła się, uaktywnił się brazylijski blok. Siatkarki z Brazylii coraz pewniej atakowały i dystans szybko stopniał (23:21). Po czasie dla Polski w ataku pomyliła się Sabrina Leandro Groth a ostatni punkt dla biało-czerwonych padł po zagraniu Weroniki Szlagowskiej.

Drugiego seta ponownie lepiej otworzyły Polki, szybko wychodząc na prowadzenie 8:3. Siatkarki obu zespołów nie ustrzegły się prostych błędów. Gdy kolejny atak skończyła Sabrina De Jesus Machado, Brazylijki zniwelowały większość strat. Zagranie Camili Mesquity Dos Santos wyrównało wynik (11:11). W dalszej fazie seta trwała walka punkt za punkt. Żaden z zespołów nie potrafił zbudować przewagi. Trener Pasiński rotował składem. Z czasem sytuacja na boisku nie ulegała zmianie a drużyny skuteczne zagrania przeplatały z pomyłkami. Po błędzie De Jesus Machado Polki miały piłki setowe. Pomyłka Leticyi Franco De Souza Paulo zamknęło seta.

Od 2:0 do tie-breaka

W trzeciej partii sytuacja na boisku odmieniła się. Po asie Sabriny Leandro Groth interweniował trener Pasiński (1:4). W kolejnych akcjach dystans utrzymywał się, przy stanie 3:7 Łyczakowska zmieniła Grabkę. Polki miały wciąż problem z wyprowadzeniem skutecznej akcji, dlatego ponownie interweniował szkoleniowiec biało-czerwonych (5:11). W dalszej fazie seta trener Polek ordynował kolejne zmiany, wciąż jednak warunki dyktowały Brazylijki. Dopiero przy zagrywkach Małgorzaty Lisiak biało-czerwone rzuciły się do odrabiania strat. Gdy kontratak wykorzystała Piasecka, o czas poprosił brazylijski szkoleniowiec (18:20). Serię Polek przerwała dopiero atakiem Sabrina Leandro Groth. Końcówka seta była niezwykle emocjonująca, po bloku Polki wyrównały wynik (23:23). Podopiecznym trenera Pasińskiego nie udało się jednak odwrócić losów seta, Sabrina De Jesus Machado skutecznym atakiem postawiła kropkę nad i.

Początek czwartej odsłony był wyrównany, dopiero przy serii celnych zagrywek Lyary Batisty Medeiros Brazylijki odskoczyły na 10:7. Passę rywalek zakończyła dopiero celnym atakiem Julita Piasecka (8:12). W dalszej fazie seta ze zmiennym szczęściem atakowała Weronika Szlagowska. Polki wciąż musiały gonić wynik. Biało-czerwone nie pomagały sobie popełniając błędy. Przy stanie 16:20 interweniował trener Pasiński. Polki nie zdołały odrobić powstałych wcześniej strat. Po nieudanym ataku Szlagowskiej Brazylijki doprowadziły do tie-breaka.

Początkowo piąta partia toczyła się punkt za punkt. Dopiero z czasem do głosu doszły biało-czerwone i przy zagrywkach Marty Łyczakowskiej zaliczyły serię udanych kontrataków (8:6, 10:6). Po kontrataku Piaseckiej przy stanie 11:6 interweniował trener Gomes. Po czasie skutecznie zaatakowała Jussara Maria Tiago Da Silva. W dalszej fazie seta ta siatkarka posyłała celne zagrywki, dobrze funkcjonował brazylijski blok. Po asie interweniował trener Pasiński (12:10). Niemoc biało-czerwonych zakończyła po drugim czasie dla polskiego szkoleniowca Szlagowska (13:12). Po zagraniu Rasińskiej Polki miały piłkę meczową. Wynik rozstrzygnął się dopiero po walce na przewagi, bowiem Drużkowska zepsuła zagrywkę. Mocny atak Sabriny Leandro Groth i błąd Drużkowskiej w kontrataku dały ostatnie punkty Brazylijkom.

Polska – Brazylia 2:3
(25:21, 25:22, 23:25, 19:25, 14:16)

Polska: Orzyłowska (12), Lisiak (7), Rasińska (10), Piasecka (19), Grabka (2), Szlagowska (17), Drabek (libero) oraz Łysiak (libero), Moskwa, Nowakowska, Drużkowska (9) i Łyczakowska
Brazylia: Tiago Da Silva (17), De Jesus Machado (21), Batista Medeiros, Leandro Groth (14), Mesquita Dos Santos (7), Franco De Souza (9), Cruz De Lima (libero) oraz Lima De Oliveira (1), Da Silva Costa i Pereira Danielski (4)