Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-19 K: Włoszki, Serbki i Holenderki pewne gry w półfinale

ME U-19 K: Włoszki, Serbki i Holenderki pewne gry w półfinale

Za nami przedostatnia kolejka fazy grupowej mistrzostw Europy juniorek. Miejsce w półfinale turnieju zapewniły sobie Włoszki, Serbki i Holenderki. O krok od osiągnięcia tego celu jest reprezentacja Polski, która po zaciętym, zakończonym tie-breakiem meczu pokonała Finlandię.

Na pierwszy ogień w grupie I poszły w środę reprezentacje Polski i Finlandii. Spotkanie okazało się bardzo zacięte. Lepiej rozpoczęły je rywalki biało-czerwonych, które wygrały pierwszą partię do 21. W kolejnej Polki wyrównały stan rywalizacji (25:23), ale po trzecim secie bliżej sukcesu były Finki. Ostatecznie o wyniku spotkania decydował tie-break, a w nim kropkę nad i postawiły nasze reprezentantki, które triumfowały do 12 i praktycznie zapewniły sobie awans do półfinału rozgrywek. Więcej o meczu TUTAJ.

Mniej wyrównane okazało się spotkanie Słowenek z Greczynkami. W trzech setach triumfowały w nim bowiem reprezentantki Słowenii. Po pierwszej, wygranej do 23 partii, drugą rozstrzygnęły one na swoją korzyść dopiero po grze na przewagi (29:27). W trzeciej odsłonie dopełniły dzieła, pokonując Grecję 25:18. Przed ostatnią kolejką spotkań do drugiej w tabeli Polski Słowenki tracą dwa punkty. Greczynki nie mają już szans na awans do półfinału.

Żadnych szans najsłabszej w tabeli Macedonii Północnej nie dały z kolei Włoszki, które zapewniły sobie tym samym zwycięstwo w grupie i awans do półfinału. Reprezentantki Italii rozgromiły swoje rywalki do zera, od początku do końca kontrolując przebieg spotkania. W pierwszej odsłonie rozbiły je do 13. W drugiej poszły za ciosem i tym razem pozwoliły Macedonkom na zdobycie jedynie 7 oczek. W secie numer trzy z kolei triumfowały do 14.

Polska – Finlandia 3:2
(21:25, 25:23, 23:25, 25:16, 15:12)
Słowenia – Grecja 3:0
(25:23, 29:27, 25:18)
Włochy – Macedonia Północna 3:0
(25:13, 25:7, 25:14)

W grupie II niepokonane pozostają reprezentantki Holandii. W czwartej kolejce fazy grupowej mierzyły się one z przedostatnią w zestawieniu Rumunią. Pomarańczowe nie pozwoliły rywalkom na sprawienie niespodzianki i dość pewnie pokonały je bez straty seta. Dwie pierwsze partie wygrały do 20 i 21, zaś w trzeciej triumfowały 25:23.

Drugą wygraną zapisały na swoim koncie reprezentantki Turcji, choć nie mają już szans na awans do półfinału. Ich spotkanie z najsłabszą w tabeli Szwajcarią, która nie wygrała dotąd żadnego starcia, również było trzysetowe. Turczynki od samego początku nie pozostawiły przeciwniczkom złudzeń. Mocno weszły w mecz, pokonując je do 12. W kolejnych partiach gra była nieco bardziej wyrównana, ale i tak pewne zwycięstwa, do 20 i 17 zapisały na swoim koncie zawodniczki z Kraju Półksiężyca.

Liderkami grupy pozostają Serbki, które nie dość, że wygrały wszystkie dotychczasowe starcia, to nie straciły w nich jeszcze żadnego seta. W czwartej kolejce sztuka ich pokonania nie udała się Chorwatkom. Serbki od początku narzuciły im swój styl gry i z każdą partią się rozkręcały.  W pierwszej i drugiej ich przewaga nie była jeszcze miażdżąca, bowiem wygrały je do 19 i 22. W trzecim secie górowały już wyraźnie, triumfując ostatecznie do 12.

Holandia – Rumunia 3:0
(25:20, 25:21, 25:23)
Turcja – Szwajcaria 3:0
(25:12, 25:20, 25:17)
Chorwacja – Serbia 0:3
(19:25, 22:25, 12:25)