Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-19 K: Polki po dreszczowcu jedną nogą w półfinale

ME U-19 K: Polki po dreszczowcu jedną nogą w półfinale

Przedostatni mecz grupowy Polek na mistrzostwach Europy U-19 był kluczowy dla losów awansu do półfinału. Nasze siatkarki spotkały się z Finlandią, a zwycięstwo w tym meczu dawało niemal pewną grę w strefie medalowej. Polki wygrały 3:2, a w ostatnim meczu spotkają się z najsłabszą w grupie Macedonią Północną, co oznacza, że spokojnie powinny utrzymać drugą lokatę.

Mecz rozpoczął się po myśli Polek. Szybko osiągnęły niewielką przewagę (7:5) i nieco ją powiększyły w środkowej fazie seta. Przy stanie 15:12 nastąpił niestety punkt przełomowy tej partii. Nasze siatkarki straciły cztery punkty z rzędu (15:16), a później nie potrafiły już odzyskać rytmu i dostały kolejne ciosy (16:19). Ostatecznie pierwszego seta Finki wygrały 25:21.

W drugiej odsłonie gra toczyła się od początku bardzo podobnie jak w pierwszej. Najpierw wyrównana gra, później lekka przewaga Polek (15:13). Tym razem jednak nasze siatkarki nie straciły koncentracji i poszły za ciosem, powiększając prowadzenie do 19:15. W końcówce Finki zerwały się do pogoni, ale Polki zdołały odeprzeć atak i wygrały tego seta 25:23.

Jeżeli drugi set był podobny do pierwszego, to trzeci był z nim niemal bliźniaczy.  Znów Polki grały nieźle do piętnastego punktu i miały przewagę (15:13). W tym momencie po raz kolejny stanęły i straciły pięć oczek z rzędu. Po takiej serii nie były już w stanie odwrócić losów seta, choć goniły i udało im się doprowadzić do remisu 23:23. To jednak było wszystko na co je było stać i do końca seta punkty zdobywały tylko rywalki.

W czwartej partii w końcu widzieliśmy Polki grające pewnie i nie dające rywalkom wielu szans na rozwinięcie skrzydeł. Po ostrożnym początku (6:5), nasze siatkarki wyszły na trzypunktowe prowadzenie 11:8 i tym razem nie sparaliżowało ono polskich zawodniczek, a nakręciło do jeszcze lepszej gry. Przed końcówką Polki miały cztery punkty przewagi (18:14), ale nie zamierzały doprowadzić do nerwówki i pewnie wygrały 26:16.

Tie-break Polki rozpoczęły pewnie i skutecznie. Na zmianę stron schodziły z wysokim, pięciopunktowym prowadzeniem, ale Finki nie zamierzały jeszcze składać broni i szybko odrobiły trzy punkty. Wydawało się, że Polki kontrolują sytuację i pewnie utrzymają przewagę do końca. Rywalki zdołały się jednak wyrównać na 11:11 i czekała nas nerwowa końcówka. Lepiej wytrzymały ją nasze zawodniczki, wygrywając 15:12.

Polska – Finlandia 3:2
(21:25, 25:23, 23:25, 25:16, 15:12)

Polska: Staniszewska (20), Janicka (5), Kecher (7), Moszyńska (5), Musiał (17), Latos (14), Łyduch (libero), Kubas (libero) oraz Bandurska (1), Podlaska (5), Szewczyk i Jankowska (2)
Finlandia: Rasinpera (18), Pollanen (19), Peltomaa (8), Kallinen (2), Makikyro (9), Rasanen (6), Jappinen (libero) oraz Torkiainen (7), i Ahtola (6)