Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-19 K: Dramatyczny finał, Włoszki mistrzyniami Europy juniorek

ME U-19 K: Dramatyczny finał, Włoszki mistrzyniami Europy juniorek

Ogromne emocje towarzyszyły finałowi mistrzostw Europy juniorek, w którym zmierzyły się reprezentacje Włoch i Serbii. Po czterech setach był remis 2:2, a w tie-breaku po zaciętej walce na przewagi lepsze okazały się młode Włoszki. Brązowy medal zgarnęły biało-czerwone po wygranej z reprezentacją Holandii. Piąte miejsce przypadło Turczynkom, a w meczu o miejsce 7. Słowenia wygrała z Finalndią.

Ostatni dzień mistrzostw Europy juniorek rozpoczął się od meczu o 7. miejsce, w którym Słowenia zmierzyła się z reprezentacją Finlandii. Tylko w pierwszej partii Finki sprawił rywalkom nieco problemów – prowadziły na samym początku już 8:3, ale szybko zostały dogonione.

W końcówce na przewagi lepsze okazały się podopieczne trenera Samo Miklavca. W kolejnych dwóch setach Słowenki rozbiły zespół przeciwnika do 9 i 10 i pewnie zajęły 7. miejsce w turnieju. Najwięcej punktów (10) dla zwycięskiej drużyny zdobyła Neja Vidali, która mecz rozpoczęła na ławce rezerwowych.

W meczu o 5. miejsce Turczynki, które przed turniejem miały apetyt na medal, zagrały z reprezentacją Chorwacji. Chociaż mecz trwał tylko trzy sety, to jednak wszystkie były wyrównane i zacięte. Zespół turecki w końcówkach okazywał się lepszy od rywalek, w czym duża zasługa Bengisu Aygun (18 pkt.) oraz Melisy Bukmen (15 pkt.). Turczynki zakończyły turniej na 5. miejscu, Chorwatki tuż za nimi na miejscu 6.

Najwięcej emocji w Polsce wzbudzał mecz o brązowym medal, w którym biało-czerwone walczyły z Holandią. Po pierwszym dość łatwo wygranym secie Polki w drugiej partii przegrały na przewagi. Ogromne znaczenie dla wyniku całego meczu miała końcówka trzeciej odsłony, w której lepsze okazały się podopieczne trenera Wiesława Popika. Polskie juniorki poszły za ciosem i wygrały również czwartego seta, dzięki czemu stanęły na najniższym stopniu podium mistrzostw Europy w tej kategorii wiekowej. Świetny mecz rozegrała Olga Musiał, która zdobyła dla naszej drużyny 22 punkty. Więcej o meczu TUTAJ.

Najbardziej dramatyczny okazał się ostatni mecz turnieju, w którym o złoty medal walczyły niepokonane do tej pory drużyny Włoch i Serbii. Spotkanie świetnie rozpoczęło się dla Serbek, które bardzo pewnie wygrały pierwszego seta, w drugim jednak przeważały Włoszki. Azzurre prowadził już 21:10, jednak… pozwoliły się dogonić i wygrały dopiero na przewagi. Włoszki wygrały również trzeciego seta, ale zespół Serbii się nie poddał. Czwartą odsłonę wygrał bardzo pewnie do 15, doprowadzając do tie-breaka. Duża w tym zasługa najskuteczniejszych w serbskim zespole Aleksandry Uzelac (20 pkt.) oraz Uny Vajagic (21 pkt.). Idąc za ciosem Serbki w decydującej partii prowadziły już 10:7. Potem ich przewaga stopniała, a w samej końcówce dały się dogonić rywalkom. Włoszki zachowały więcej sił i zimnej krwi i ostatnie piłki finału należały do nich. Azzurre wygrały 17:15 i sięgnęły po tytuł mistrzyń Europy juniorek. Ich liderką w finałowym meczu była Julia Ituma (21 pkt.), duży wkład w zwycięstwo miała również Lisa Esposito (17 pkt.).