Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-18 M: Włosi, Bułgarzy i Serbowie z drugimi wygranymi

ME U-18 M: Włosi, Bułgarzy i Serbowie z drugimi wygranymi

Za nami drugi dzień zmagań w mistrzostwach Europy siatkarzy do lat 18. W pierwszej grupie Czesi wygrali pierwszy mecz, pokonali oni Grecję,  Polacy przegrali z Bułgarią po słabym meczu, Włosi odnieśli drugie zwycięstwo. Obie te reprezentacje mają na swoim koncie po sześć punktów. Reprezentacja Niemiec przegrała ze Słowenią 2:3, choć prowadziła 2:0.

Reprezentacja Czech udanie rozpoczęła mecz z Francją. Pierwszego seta wygrali nasi południowi sąsiedzi w stosunku 25:19. Czesi poszli za ciosem, kontynuowali swoją dobrą grę, liderami w ich drużynie byli Matej Pastrnak oraz Tomas Brichta.

Czesi lepiej radzili sobie w bloku oraz ataku, te dwa elementy miały istotny wpływ na ich zwycięstwo w drugiej partii spotkania. Trzeci set był ostatnim. Czesi nie zwalniali tempa, bardzo dobrze zagrali w ataku, wspomniany Brichta zakończył zmagania z 24 punktowym dorobkiem punktowym. W reprezentacji Francji 16 punktowym zdobył Thomas Pujol.

W meczu dwóch drużyn, które nie odniosły zwycięstwa w pierwszej serii gier lepsi okazali się młodzi siatkarze z Finlandii. W pierwszym secie wygrali dość pewnie, Gruzini mieli bardzo słabe przyjęcie na poziomie 19%, przełożyło się to na słabą skuteczność w ataku. W drugiej partii spotkania obraz gry nie uległ zmianie. Finowie nadal dyktowali warunki gry, pomimo dużej liczby błędów własnych (12) wygrali tę część meczu w stosunku 25:21. Gruzja w dalszym ciągu miała problemy z przyjęciem. W ostatnim secie tego meczu podopieczni trenera Piotra Grabana byli w odwrocie, większość punktów zdobyli po błędach swoich rywali. Ostatecznie po grze na przewagi wygrali Finowie, ich liderem był zdobywca 16 punktów Nooa Martila. Najskuteczniejszym zawodnikiem wśród Gruzinów był Zviad Bulauri, siatkarz ten zdobył 5 punktów.

Mecz pomiędzy Serbią a Belgią lepiej otworzyli Belgowie, wygrali oni pierwszą partię, kolejne dwa padły łupem Serbów. W czwartym lepsi okazali się Belgowie i o tym kto wygra musiał decydować tie-break. Serbowie po raz drugi w tych mistrzostwach rozegrali pięciosetowy pojedynek. Wygrali tie-breaka i z czterema punktami są liderem pierwszej grupy. Najlepiej punktującym zawodnikiem Serbii był Luka Stanković – zdobywca 30 punktów. Najskuteczniejszym wśród Belgów był Eliot De Vleeschhuwer – zapisał na swoje konto 25 punktów.

Czechy – Francja 3:0
(25:19, 25:23, 25:20)

Finlandia – Gruzja 3:0
(25:18, 25:21, 26:24)

Serbia – Belgia 3:2
(23:25, 25:19, 25:18, 18:25, 15:12)

Grupowi rywale Polaków – Włosi – odnieśli drugie zwycięstwo. Tym razem pokonali Grecję 3:0. Dwa pierwsze sety wygrali w takim samym stosunku – 25:21. Trzecia partia była jednostronnym popisem reprezentacji z Półwyspu Apenińskiego. Podopieczni trenera Michele Zanina rozbili swoich rywali i wygrali tę część zmagań w stosunku 25:15. Grecy popełnili w całym spotkaniu aż 26 błędów własnych, co miało istotny wpływ na ich porażkę. Najlepiej punktującym zawodnikiem Włoch był Alessandro Bristot zdobywca 10 punktów, dla Grecji 12 punktów zdobył Andreas Konstotathis.

Polscy siatkarze w swoim drugim meczu musieli uznać wyższość Bułgarii. Biało-czerwoni mieli swoje szanse na doprowadzenie spotkania do tie-breaka. Nie wykorzystali oni swoich szans w trzecim secie, prowadzili 21:18 i stanęli w miejscu. Bułgarzy wykorzystali niefrasobliwość Polaków i dopisali do swojego konta cenne trzy punkty. Dobra postawa Stanisława Chacińskiego (17 pkt.) okazała się niewystarczająca. Więcej o tym meczu TUTAJ.

Niemiecka reprezentacja w pierwszej partii wygrała ze Słowenią 25:18. Młodzi Słoweńcy w premierowej odsłonie meczu popełnili aż 13 błędów. Druga odsłona meczu również należała do Niemców, wygrali oni po grze na przewagi. Wówczas doszło do przebudzenia Słoweńców, Ich grę napędził Luka Marovt, zawodnik ten był nie do zatrzymania w ataku. Dzięki niemu Słowenia wygrała dwa kolejne sety i pozostała w meczu. O zwycięstwie jednej reprezentacji musiał decydować tie-break. W nim rozpędzeni Słoweńcy wygrali tę partię po grze na przewagi, a wspomniany wcześniej Marovt zapisał na swoje konto  32 punkty. Dla Niemiec 22 punkty zdobył Felix Baumann.

Włochy – Grecja 3:0
(25:21, 25:21, 25:19)

Bułgaria – Polska 3:1
(25:15, 14:25, 25:18, 25:23)

Niemcy – Słowenia 2:3
(25:17, 28:26, 21:25, 21:25, 14:16)