Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME U-18 M: Słaby mecz Polaków i porażka z Bułgarią

ME U-18 M: Słaby mecz Polaków i porażka z Bułgarią

Reprezentacja Polski do lat 18 w swoim drugim występie na rozgrywanych w Gruzji mistrzostwach Europy uległa drużynie Bułgarii. Polacy dobrze zagrali jedynie w drugim, wygranym do 14 secie. W czwartej partii biało-czerwoni niemal cały czas prowadzili, jednak od stanu 21:18 stracili pięć  punktów z rzędu i przegrali tego seta do 23. Porażka nie zamyka podopiecznym trenera Macieja Bartodziejskiego drogi do półfinału, ale z pewnością znacznie ją utrudni.

Polacy zaczęli turniej w Tbilisi od pokonania Grecji, ale kolejny rywal był już silniejszy. Bułgarzy to piąta drużyna ubiegłorocznych ME U17, a poza tym dysponują bardzo dobrymi warunkami i byli też silniejsi fizycznie od polskich siatkarzy. W pierwszym secie byli zdecydowanie lepsi w trzech elementach: zagrywce, przyjęciu i ataku. W tym ostatnim mieli aż 75-procentową skuteczność, przy tylko 40-procentowej naszych graczy. Od początku uzyskali przewagę i zdecydowanie wygrali.

W drugim secie sytuacja się odwróciła, mimo że Bułgaria prowadziła 2:0. Polacy zaczęli jednak grać lepiej, a Stanisław Chaciński był nie do zatrzymania przez rywali. Po serii jego serwów biało-czerwoni uzyskali przewagę, która ciągle rosła. Kiedy spadła do siedmiu punktów (18:11), trener Maciej Bartodziejski poprosił o czas. Przerwa pomogła, bo jego podopieczni zrobili przejście i dominowali już wyraźnie.

Trzeci set był bez historii. Bułgarzy szybko odskoczyli na kilka punktów i grając na luzie utrzymywali bezpieczną przewagę. Polacy męczyli się w ataku – aż sześciokrotnie zostali zablokowani. W końcówce trener wpuścił na boisko zmienników, pozwalając odetchnąć Chacińskiemu. Było kilka kontrowersji sędziowskich, niestety większość na niekorzyść naszej drużyny.

Polska reprezentacja była blisko doprowadzenie do tie-breaka, bo w czwartej partii grała lepiej od Bułgarów. Po pojedynczym bloku Bartłomieja Potrykusa na Kristianie Titrijskim było już 17:12. Niestety, rywale lepiej serwowali, a mecz rozstrzygnął się po serii Georgi Baczwarowa, gdy z 21:18 zrobiło się 21:23.

Bułgaria – Polska 3:1
(25:15, 14:25, 25:18, 25:23)

Bułgaria: Nikołow (5), Kozelow (6), Delibosow (7), Titrijski (15), Kandev (16), Andriejew (3), Atanasow (libero) oraz Witekow (1), Baczwarow (3), Rusew i Tomow (6)
Polska: Chaciński (17), Szpernalowski (2), Patecki (10), Potrykus (10), Gołębiowski (8), Nowak (7), Granieczny (libero) oraz Kubacki (libero), Becker, Jańczyk i Rybak (3)