Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Rosja M: Porażka Zenita Kazań i zmiana lidera

Rosja M: Porażka Zenita Kazań i zmiana lidera

W sobotę w Rosji zakończyła się 6. runda zmagań. Nadal bez straty seta pozostaje Lokomotiw Nowosybirsk, który w tej kolejce pokonał Biełogorie Biełgorod. Zenit Kazań przegrał swój pierwszy pojedynek w tym sezonie, 2:3 ulegając Dinamo Moskwa. W składzie meczowym ponownie zabrakło chorego Bartosza Bednorza. Ekipa ze stolicy Tatarstanu straciła fotel lidera tabeli i zajmuje aktualnie 2. miejsce.

Hit kolejki w Rosji nie zawiódł. Zenit Kazań we wcześniejszych spotkaniach nie stracił ani jednego seta. W 6. rundzie podopieczni Aleksieja Werbowa podejmowali mistrzów Rosji – Dinamo Kazań i po raz pierwszy musieli przełknąć gorycz porażki. Mecz był bardzo wyrównany i rozstrzygnął go dopiero tie-break. W składzie ponownie zabrakło Bartosza Bednorza. – Był chory przez 9 dni. W kolejnych meczach będzie już w składzie – zapewnił szkoleniowiec Zenita. Dobre spotkanie rozegrał Maksim Michajłow, który zdobył 25 punktów, notując 52% skuteczności. Po drugiej stronie siatki Denis Bogdan zdobył 21 oczek, Jarosław Podleśny 20, a Cwetan Sokołow 19. Porażka sprawiła, że Zenit spadł na 2. miejsce w tabeli, ale ma 3 punkty przewagi nad Dinamem Moskwa.

Fakieł Nowy Urengoj nie dał szans Nefitanikowi Orienburg. Gospodarze do zwycięstwa potrzebowali zaledwie 66 minut, a tylko w trzeciej odsłonie Neftianik przekroczył barierę 20 oczek. Liderem Fakiełu z 15 oczkami był Wladisław Babiczew, a przyjezdnym znów niewiele dała solidna postawa ich atakującego – Dmitrija Jakowlewa. Jednostronne spotkanie odbyło się także w Nowosybirsku, gdzie Lokomotiw znów wygrał spotkanie bez straty seta. Siatkarze prowadzeni przez Plamena Konstantinowa pokonali Biełogorie Biełgorod. 16 oczek wywalczył Drażen Luburić, a także środowy – Iljas Kurkajew. Lokomotiw jest jedynym niepokonanym zespołem w tym sezonie Superligi i awansował na pozycję lidera tabeli. Szybko swój wyjazdowy mecz wygrał Zenit Sankt Petersburg, pokonując 3:0 Kuzbass Kemerowo. Zenit dominował w ofensywie, na stronę rywala posłał też 7 asów serwisowych. Do tego nie zawiódł Jegor Kliuka, kończąc mecz z dorobkiem 15 oczek.

Komplet punktów we własnej hali wywalczyli gracze Gazpromu-Jugry Surgut, oddając pole Uralowi Ufa tylko w trzeciej odsłonie. W czterech setach Nikita Aleksjejew wywalczył aż 32 punkty,  z 57 piłek posłanych do niego w ofensywie skończył 30, dołożył też 1 blok i asa serwisowego. Podobny przebieg miał pojedynek Jugry-Samotłor Niżniewartowsk z Jenisejem Krasnojarsk. Gospodarze triumfowali w dwóch pierwszych setach, trzeciego oddając rywalom. W czwartym postawili już kropkę nad „i”, a pierwsze skrzypce grał Maksim Sapożkow, zdobywca 18 punktów.

Pięciosetowy pojedynek stoczyli grace ASK Niżnyj Nowogorod i Dinamo Okręg Leningradzki. To ASK prowadziło już 2:1, ale w czwartej partii przyjezdni wyraźnie triumfowali 25:11. Zacięta okazała się piąta odsłona, w której Dinamo wygrało dopiero po grze na przewagi 16:14. Po stronie ASK liderem ponownie był Leo Andrić, który mógł pochwalić się 29 punktami, natomiast w szeregach Dinamo prym wiódł Denis Biriukow – 21 oczek.