Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Siatkarki Wieżycy Stężyca mistrzyniami Polski juniorek młodszych

Siatkarki Wieżycy Stężyca mistrzyniami Polski juniorek młodszych

Zakończyła się rywalizacja w ramach mistrzostw Polski juniorek młodszych. W dniach 24-28 kwietnia łącznie osiem zespołów rywalizowało o miano najlepszej drużyny w kraju. Do końcowego triumfu poprowadził swoje podopieczne trener Jakub Krebok. Siatkarki GKS-u Wieżycy 2011 Politechniki Gdańskiej Stężyca w finale pokonały UMKS WAN MOS Wola Warszawa.

w zeszłym roku srebro, w tym złoto

Zawodniczki GKS-u Wieżycy 2011 Politechniki Gdańskiej Stężyca zajęły 2. miejsce w grupie A po tym, jak wygrały dwa z trzech spotkań i przegrały z KS AZS-AWF Wrocław po tie-breaku. Taki obrót spraw dał stężyczankom awans do półfinału rozgrywek, w którym pewnie rozprawił się z SMS-em Ostrów Łaskovią Łask 3:0, w setach kolejno do: 19, 15 i 19, awansując jednocześnie do wielkiego finału.

W drugim półfinale również doszło do gładkiej przeprawy. Siatkarki UMKS-u WAN MOS Wola Warszawa także doszło do pewnej przeprawy, w wyniku której wygrały one z Energą MKS-em SMS Kalisz 3:0. Druga odsłona należała do wyrównanych, ponieważ potrzebna była gra na przewagi, ale przegrana przez kaliszanki do 24 niejako rzutowała na kolejną, w której uległy do 15 i zarazem przegrały całe spotkanie.

W finale do wyłonienia nowego mistrza Polski potrzeba było czterech setów. Co ciekawe – finał był powtórką starcia z fazy grupowej, ponieważ warszawianki uległy stężyczankom 1:3. Jak się później okazało – w finale raz jeszcze doszło do tego samego rozwiązania. Zespół ze stolicy Polski rozpoczął batalię lepiej, wygrywając w pierwszej partii, ale po chwili przerwy wyższej poprzeczkę zawieszały zawodniczki drużyny z Kaszub. Do najbardziej zaciętych należał trzeci set, w którym Wieżyca triumfowała do 23. Wygrana ta dała prowadzenie 2:1 w meczu podopiecznym trenera Kreboka, które w kolejnej odsłonie przypieczętowały mistrzostwo Polski.

Niesamowite wręcz zawody rozegrała Zofia Pinderska, która zdobyła w sumie 30 punktów (24 atak, 4 blok, 2 zagrywka) i atakowała ze skutecznością 47%. Po drugiej stronie siatki starała się dotrzymać jej tempa Natasza Ornoch, która zakończyła zawody z dorobkiem 24 oczek. Uderzała w ofensywie ze skutecznością 46%, ale z perspektywy ogólnego wyniku spotkania okazało się to niewystarczające.

cztery sety w batalii o brąz

W pojedynku o brązowy medal spotkały się Enera MKS SMS Kalisz oraz SMS Ostrów Łaskovia Łask. W “małym finale” po dwóch setach był remis, ale za ciosem poszły łaszczanki, które wygrały partie odpowiednio do: 21 i 18. W samym meczu nie brakowało ciekawych wymian ciosów pomiędzy obiema drużynami.

Dobra postawa Nelly Adamczewskiej zwieńczona zdobyciem 22 punktów i skutecznością w ataku 48% (skończyła 16 z 33 piłek) nie wystarczyła. Po drugiej stronie siatki zawodniczki Łaskovii zagrały jak kolektyw. Karolina Kulczyńska i Hanna Puchała zakończyły zawody z 20 oczkami na koncie.

gospodynie turnieju poza pierwszą piątką

KS AZS-AWF Wrocław oraz UKS Lider Konstantynów Łódzki nie poradziły sobie najlepiej w swoich grupach i zakończyły tę fazę na trzecich miejscach. Na tym jednak ich przygoda z mistrzostwami Polski się kończyła, ponieważ formacje te przystąpiły do zmagań o pozycję numer 5.

Gospodynie turnieju po pierwszym secie potrzebowały już tylko dwóch, by cieszyć się z 5. miejsca, ale w kolejnych trzech miały niewiele do powiedzenia, przegrywając kolejno do: 16, 17 i 16. Wrocławianki przeważały w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła i zagrały wszechstronnie. Najlepiej punktującą KS AZS-AWF była Daria Wieczorek, która zainkasowała 19 punktów, ale tuż za nią w klasyfikacji punktowej znalazła się Aleksandra Polak i Kaja Gierko, które były autorkami odpowiednio 18 i 16 oczek. W szeregach ekipy z Konstantynowa Łódzkiego było tak samo, ponieważ Nina Andrzejczak, Kamila Roszewska i Wiktoria Ratajczyk zapisały na swoje konta po 10 punktów.

7. miejsce dla pogoni proszowice

W starciu o 7. miejsce zmierzyły się Pogoń Proszowice oraz #Volley Wrocław, a więc zespoły, które przegrały wszystkie swoje spotkania w grupach oraz zajęły 4. lokaty. Pierwsze dwie partie należały do zaciętych, czego można się było spodziewać jeszcze przed startem pojedynku. Wrocławianki wygrały 25:23, ale proszowiczanki po świetnej odsłonie triumfowały 27:25, by w kolejnej rozgromić rywalki 25:9. Finalnie wygrały całe starcie 3:1.

Nieprawdopodobne zawody rozegrała w barwach Pogoni Polina Zdebska, która zdobyła aż 41 punktów! Atakowała ze skutecznością 49%, kończąc 36 z 74 piłek. Po drugiej stronie siatki najlepiej spisała się Zofia Gotowt, autorka 17 oczek. Po 14 punktów zdobyły Adrianna Czajkowska i Jagna Grosicka.

Nagrody indywidualne

Najlepsza atakująca: Zofia Pinderska (GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca)

Najlepsza środkowa: Maria Kaczmarzyk (UMKS WAN MOS Wola Warszawa)

Najlepsza rozgrywająca: Martyna Bulzacka (SMS Ostrów Łaskovia Łask)

Najlepsza libero: Nicole Gucwa (Energa MKS SMS Kalisz)

Najlepsza przyjmująca: Natasza Ornoch (UMKS WAN MOS Wola Warszawa)

MVP: Wiktoria Szewczyk (GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca)