Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Plamen Konstantinow: Reprezentacja zawsze była dla mnie czymś wyjątkowym

Plamen Konstantinow: Reprezentacja zawsze była dla mnie czymś wyjątkowym

fot. Katarzyna Antczak

– Spróbujmy przywrócić pozycje reprezentacji i wiarę kibiców, że potrafi grać dobrą siatkówkę bez stawiania sobie wygórowanych oczekiwań. Moim zdaniem to ciążyło chłopcom w ostatnich latach – powiedział Plamen Konstantinow, który po kilku latach przerwy ponownie został szkoleniowcem męskiej reprezentacji Bułgarii.

Plamen Konstantinow prowadził już reprezentację Bułgarii w latach 2014-2018. Teraz wraca do niej po kilku latach przerwy. Ma odbudować jej pozycję na europejskiej i światowej mapie siatkarskiej, bo w ostatnich latach miała więcej upadków niż wzlotów. – Reprezentacja zawsze była dla mnie czymś wyjątkowym. Praca dla niej zawsze była przyjemnością bez względu na to czy byłem w niej jako zawodnik, czy jako trener – powiedział Plamen Konstantinow, który po raz drugi został szkoleniowcem reprezentacji Bułgarii.W ostatnich latach bułgarska siatkówka przeżywa wyraźny regres. Jeszcze 15 lat temu walczyła o medale mistrzostw świata i Europy, a obecnie ma problem z wygraniem meczu w czempionacie globu. – Bez wątpienia zespół wykazał spadek zarówno pod względem w wyników, jak i pozycji w rankingach, ale jest to normalny proces dla wszystkich zespołów. Są generacje dobrych, potem słabszych zawodników. Pokolenia się zmieniają, a w niektórych nie ma wystarczającej liczby graczy, którzy mają niezbędne umiejętności i doświadczenie. Szczególnie widać to w małych krajach, jakim jest Bułgaria. Piramida szkolenia w naszym kraju jest mała. Mamy niewielki wybór zawodników prezentujących wysoki poziom – stwierdził Konstantinow.

Według niego spadek jakości w grze w bułgarskiej kadrze nie był spowodowany przez Silvano Prandiego czy Nikołaja Żeljazkowa, którzy wcześniej ją prowadzili. – Zwykle nie rozmawiam o kolegach i ich pracy, ale nie wydaje mi się, aby problemy były w pracy Silvano Prandiego lub Nikołaja Żeljazkowa. Regularnie jeździłem na treningi prowadzone przez obu tych trenerów i widziałem, że zespół dobrze pracował i był solidnie przygotowany do ważnych turniejów. Po prostu praca trenera polega na tym, że musi on ponosić odpowiedzialność – dodał nowy szkoleniowiec reprezentacji Bułgarii.

Jego zdaniem w ostatnich latach niepotrzebnie pompowano balonik z oczekiwaniami, których bułgarska kadra nie była w stanie spełnić. – Kiedy stawia się jakieś nierealne cele, a one radykalnie odbiegają od tego, co pokazuje drużyna narodowa, wtedy ludzie zaczynają myśleć, że siatkarze nie chcą grać w reprezentacji i nie mają do tego chęci. Moim zdaniem pod presją tych oczekiwań nie mogą ujawnić swojego potencjału. To jedna część zawodników, a druga część to zawodnicy, którzy nie znajdują motywacji do gry w reprezentacji – dodał.

W 2023 roku przed jego podopiecznymi trzy ważne turnieje. Bułgarska kadra weźmie bowiem udział w Lidze Narodów, mistrzostwach Europy oraz kwalifikacjach olimpijskich. Jej nowy szkoleniowiec nie chce stawiać jej wygórowanych celów, a skupić się na poprawie jakości gry, co później samo przełoży się na lepsze wyniki. – Nigdy nie interesowało mnie nic innego niż dobra gra zespołu i uszczęśliwianie nią kibiców. Spróbujmy przywrócić pozycje reprezentacji i wiarę kibiców, że potrafi grać dobrą siatkówkę bez stawiania sobie wygórowanych oczekiwań. Moim zdaniem to ciążyło chłopcom w ostatnich latach – zakończył Plamen Konstantinow.

źródło: inf. własna, sportal.bg

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2022-12-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2023 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę