Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PL: ZAKSA nie dała szans Stali

PL: ZAKSA nie dała szans Stali

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała we własnej hali Stal Nysa, wracając tym samym do ligowej rywalizacji. Kędzierzynianie byli faworytem tego starcia i ze swojej roli wywiązali się w stu procentach. Beniaminek PlusLigi miał spore problemy z rywalami i nie udało mu się urwać gospodarzom choćby seta. Goście walczyli jedynie na początku spotkania.

Mecz lepiej otworzyli przyjezdni, którzy objęli prowadzenie po dwóch błędach Bartłomieja Klutha i mocnym ataku Wassima Ben Tary (3:1). Stal utrzymywała przewagę, którą powiększyła po bloku na Adrianie Staszewskim (7:4). Chwilę później kędzierzynianie zdołali zniwelować straty po błędach rywali i asie serwisowym Staszewskiego (7:7). Od tego momentu na boisku toczyła się zacięta, wyrównana walka, jednak inicjatywa pozostawała po stronie gości, którzy wykorzystywali momenty słabości gospodarzy i nie wstrzymywali ręki na skrzydłach (14:12). Z czasem podopieczni trenera Nikoli Grbića nie mylili się już tak często i kończyli akcje w pierwszym uderzeniu, a po asie serwisowym Kamila Semeniuka doprowadzili do wyrównania (18:18). Autowy atak Bartłomieja Lemańskiego dał ZAKSIE prowadzenie, które powiększyła po wykorzystanej przez Staszewskiego kontrze (21:19). Kędzierzynianie nie oddali już przewagi do końca seta, a ostatni punkt zdobył Semeniuk (25:21).

Gospodarze kontynuowali znakomitą grę z końcówki pierwszej partii również w drugiej, dzięki czemu już na początku zbudowali pokaźną przewagę (7:0). Nysanie przełamali niemoc dopiero dzięki zmiennikom – mocno zaatakował Michał Filip, a blok zanotował Mariusz Schamlewski (2:8). To było jednak wszystko, na co przyjezdnych było stać w tym fragmencie meczu, siatkarze ZAKSY szybko dopisali kolejne punkty na swoje konto, głównie za sprawą asów serwisowych Semeniuka i czujności w bloku jego kolegów (14:3). W drugiej części seta bardzo dobrze prezentował się Bartłomiej Kluth, którego zagrywka sprawiała przeciwnikom spore problemy (18:4). W końcówce kilka punktów zanotowali jeszcze Filip oraz Łukasz Łapszyński, jednak to było za mało, by zdołali zmienić oblicze tego seta – ostatecznie kędzierzynianie zwyciężyli 25:13 po serii mocnych ataków Semeniuka i skutecznym uderzeniu Davida Smitha.

Trzecia odsłona meczu ponownie rozpoczęła się od prowadzenia ZAKSY (7:3). Podopieczni trenera Grbića stopniowo powiększali prowadzenie, do czego przyczyniły się as serwisowy Staszewskiego oraz błędy siatkarzy Stali (13:6). Przyjezdni walczyli jak mogli, jednak gdy udało im się odrobić chociażby dwa punkty, kędzierzynianie szybko odbudowywali przewagę, czy to za pomocą mocnego ataku, czy kolejnego asa Staszewskiego (18:12). W końcówce skutecznie uderzył jeszcze Filip, “oczko” zanotował Łapszyński, ale gospodarze spokojnie rozegrali seta do końca – pipe w wykonaniu Semeniuka dał im piłkę meczową, a spotkanie zakończyło się zepsutą zagrywką Kamila Długosza (25:19).

MVP: Kamil Semeniuk

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Stal Nysa 3:0
(25:21, 25:13, 25:19)

ZAKSA: Rejno (8), Toniutti (2), Staszewski (10), Kluth (15), Semeniuk (15), Smith (9), Zatorski (libero) oraz Kochanowski (1) i Wójtowicz
Stal: Komenda (3), Bućko (3), Ben Tara (5), M’Baye (2), Lemański (4), Łapszyński (7), Ruciak (libero) oraz Dembiec (libero), Zajder, Długosz (4), Schamlewski (1), Szczurek i Filip (8)