Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > MŚ U-21 M: Polacy zagrają o 5. miejsce

MŚ U-21 M: Polacy zagrają o 5. miejsce

Reprezentacja Polski w pierwszym spotkaniu rywalizacji o miejsca 5-8 grała z Belgami. Mecz obfitował w błędy, szczególnie po belgijskiej stronie. Chociaż spotkanie nie miało większego tempa, to podopieczni trenera Grabdy w decydujących momentach przejmowali inicjatywę. Dwa pierwsze sety biało-czerwoni wygrali do 19. W ostatnim dopiero po walce na przewagi reprezentacja Polski przechyliła szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Dzięki temu to Polacy wygrali spotkanie 3:0 i w niedzielę zagrają o 5. miejsce w mistrzostwach świata U-21.

Polacy lepsi w meczu błędów

Mecz rozpoczął się od kilkupunktowego prowadzenia Polaków. Belgowie starali się doprowadzić do wyrównania, jednak podopieczni Mateusza Grabdy trzymali przeciwników w bezpiecznej przewadze punktowej (8:4). Sytuacja na boisku nie zmieniła się również w drugiej części seta. W dalszym ciągu z przodu byli Polacy, a po zerwanym ataku Pierre Perina prowadzili 16:11 i pewnie zmierzali po wygraną w secie. Piłkę na zakończenie inauguracyjnej partii dał biało-czerwonym atak Kamila Szymendery (24:18), a następnie ten sam  zawodnik zakończył ją kiwką.

Partię numer dwa od niewielkiej przewagi zaczęli belgijscy gracze, jednak biało-czerwoni szybko doprowadzili do remisu i po asie serwisowym Szymendery było po 8. Gra się wyrównała i przez pewien czas żaden z  zespołów nie był w stanie wypracować znaczącej przewagi. W końcu Polakom udało się odskoczyć na kilka punktów i po zepsutej zagrywce przez Lennerta Beelaerta prowadzili 21:17. Mimo starań belgijscy siatkarze nie byli w stanie odmienić losów odsłony i musieli uznać wyższość Polaków. Atak Aliakseia Nasewicza dał biało-czerwonym setową (24:19), a błąd po stornie Belgii ją zakończył.

Początek trzeciego seta był wyrównany, a reprezentacje na zmianę zdobywały punkty. Pierwsi na większe prowadzenie wyszli podopieczni trenera Mateusza Grabdy, którzy po asie serwisowym Jakuba Majchrzaka mieli trzy „oczka” z przodu (10:7). Belgowie starali się doprowadzić do wyrównania, jednak Polacy dzielnie trzymali się na prowadzeniu. W końcu starania belgijskich zawodników się opłaciły, gdyż dzięki ich skutecznemu blokowi na tablicy wyników zagościł remis po 17. Gra się wyrównała i żaden z zespołów nie miał zamiaru odpuszczać, jednak po obu stronach nie brakowało błędów. Polacy walczyli o zakończenie całego spotkania, natomiast Belgowie marzyli o przedłużenie go o kolejną partię. Rywalizacja do samego końca była bardzo zacięta. Pierwsi piłkę meczową wywalczyli Polacy (24:23), jednak belgijska drużyna dzielnie się broniła, dlatego biało-czerwonym mecz udało się zakończyć dopiero po grze na przewagi. Ostatni punkt w meczu podopieczni trenera Mateusza Grabdy zdobyli za pomocą podwójnego bloku.

Polska – Belgia 3:0
(25:19, 25:19, 27:25)

Polska: Majchrzak (6), Szymendera (9), Kubicki (3), Kufka (5), Nasewicz (14), Śliwka (11), Hawryluk (libero)
Belgia: Van Looveren, Dermaux (16), Reggers (9), Verhamme (7), Vlahovic (3), Perin (5), Verwimp (libero) oraz Schroeven, De Bruyn (2), Beelaert i Ponseele