Strona Główna > Aktualności > ME U-20 na śniegu: Polacy mistrzami, Polki wicemistrzyniami

ME U-20 na śniegu: Polacy mistrzami, Polki wicemistrzyniami

Pierwsza edycja Mistrzostw Europy U- 20 w Siatkówce na Śniegu zakończyła się sukcesem polskich drużyn. W Bakuriani Szymon Beta, Artem Besarab, Jakub Krzemiński i Szymon Pietraszek prowadzeni przez trenera Tomasza Sińczaka nie mieli sobie równych i to właśnie oni wywalczyli złote medale. Z kolei Joanna Bartosiewicz, Paulina Łabuz, Julia Radelczuk i Zuzanna Rapczyńska występujące pod okiem trenera Rafała Szternela zdobyła srebrne krążki.

Finały

W wielkim finale Joanna Bartosiewicz, Paulina Łabuz, Julia Radelczuk i Zuzanna Rapczyńska po raz drugi w Bakuriani mierzyły się z Czeszkami występującymi w składzie Tereza Novotna, Katarina Pavelkova i Anna Pavelkova. Pierwszy set był twardą walką o każdy punkt. W końcówce Polki, które w tej partii lepiej prezentowały się na zagrywce i w bloku, odskoczyły na 12-9, zamykając seta 15-10. Druga odsłona układała się lepiej dla rywalek, które wyszły na prowadzenie 7-5. Jednak nasze zawodniczki nie złożyły broni, doprowadzając do wyrównania przy stanie 8-8, a następnie wychodząc na prowadzenie 11-10. Kiedy wydawało się, że nasze zawodniczki będą zmierzać po zwycięstwo, Czeszki odrodziły się i perfekcyjną grą rozstrzygnęły set na swoją korzyść 15-13. Niesione sukcesem z poprzedniej partii rywalki kompletnie zdominowały tie-breaka, obejmując prowadzenie 7-1. Zagrywki Terezy Novotnej i Katariny Pavelkovej sprawiały sporo problemów naszych zawodniczkom, podczas gdy rywalki świetnie pracowały w bloku, pewnie zmierzając po zwycięstwo (15-7) i złote medale historycznego czempionatu. Podopieczne trenera Rafała Szternela mogą z kolei cieszyć się srebrnymi krążkami.

W wielkim finale mężczyzn zmierzyły się dwie niepokonane dotąd drużyny, które triumfowały w swoich grupach. Czesi grający w składzie Filip Rydval, Martin Toufar, Tobias Brnak nie mogli znaleźć sposobu, aby zatrzymać Biało-Czerwonych. Szymon Beta, Artem Besarab, Jakub Krzemiński i Szymon Pietraszek fantastycznie rozpoczęli spotkanie, wychodząc na prowadzenie 7-3 po asie serwisowym Krzemińskiego. Nasi zawodnicy kontynuowali skuteczną grę i pierwszą partię wygrali 15-10. Polacy również w drugiej odsłonie w pełni kontrolowali przebieg seta. Prezentując perfekcyjną grę we wszystkich elementach uciekli rywalom, prowadząc 11-5. Biało-Czerwoni prowadzeni przez trenera Tomasza Sińczaka wygrali decydującą partię 15-6, zdobywając historyczne złote medale.

Półfinały

Podopieczne trenera Rafała Szternela: Joanna Bartosiewicz, Paulina Łabuz, Julia Radelczuk i Zuzanna Rapczyńska nie dały szans Włoszkom występującym w składzie Anja Burgmann, Lea Burgmann, Sarah Riva, Julia Mairhofer. Nasze zawodniczki w pierwszej odsłonie meczu kompletnie zdemolowały rywalki, wygrywając tę partię 15-6. Drugi set choć o wiele bardziej wyrównany również zakończył się zwycięstwem Biało-Czerwonych.

Za przykładem swoich reprezentacyjnych koleżanek poszli również nasi siatkarze. Zawodnicy trenera Tomasza Sińczaka – Artem Besarab, Szymon Beta, Jakub Krzemiński, Szymon Pietraszek w półfinale mierzyli się z Bułgarami – Gavrail Tsepenishev, Konstantin Kyuchkov, Martin Pashov. Chociaż rywale lepiej rozpoczęli mecz, Polacy szybko zniwelowali stratę i w koncówce to oni przejęli inicjatywę. W drugim secie nasi zawodnicy kontynuowali dobrą grę, wypracowując sobie serię piłek meczowych i zamykając spotkanie wynikiem 15-11. W meczu o 11:10 złoto również zagrają z reprezentantami Czech.