Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME M, gr. C: Holandia lepsza w walce o fotel wicelidera

ME M, gr. C: Holandia lepsza w walce o fotel wicelidera

W grupie C, w której występują biało-czerwoni, zmierzyli się Holendrzy oraz Czesi. Obie drużyny pretendują do zajęcia drugiego miejsca w tej części rywalizacji. Bliżej tego są podopieczni Roberto Piazzy, którzy bez straty seta ograli kadrę Czech.

Początek spotkania był wyrównany, choć chaotyczny. Raz za razem swoje akcje kończył Nimir Abdel-Aziz. Gdy podwójny blok zatrzymał Jana Hadravę, Holendrzy odskoczyli na 13:10. W dalszej fazie seta asa dołożył Abdel-Aziz i o czas poprosił trener Novak (16:12). Mimo starań Jana Galbova i Jana Hadravy Czesi nie byli w stanie zniwelować strat. Gra Holendrów nie była pozbawiona błędów, jednak pozostawali na prowadzeniu. Obaj szkoleniowcy rotowali składami. Po szczęśliwym zagraniu Galabova, interweniował trener Piazza (21:19). Czesi dobrze grali w obronie i wyprowadzali celne kontrataki. Atak Thijsa Ter Horsta z sytuacyjnej piłki zamknął seta.

Z wysokiego c w drugą odsłonę weszli Holendrzy, po ataku Michaela Parkinsona interweniował trener Novak (5:1). Po przerwie skutecznie zaatakował Jan Hadrava. Po obu stronach siatki nie brakowało błędów, szczególnie w polu zagrywki. W kolejnych akcjach gra nie miała większego tempa.  Mnożyły się pomyłki, jednak na prowadzeniu pozostawali Holendrzy. Raz za razem punktował Bennie Tuinstra. W dalszej fazie seta Czesi wciąż nie potrafili znaleźć sposobu na przełamanie rywali. Dopiero po ataku Donovana Dzavoronoka jego reprezentacja złapała kontakt punktowy (19:18). Do końca to Holdnerzy kontrolowali grę. Po ataku po skosie Tuinstry siatkarze z Holandii mieli serię piłek setowych. Pierwszą z nich atakiem po prostej obronił Hadrava a drugą wykorzystał już Tuinstra.

3 x 25:22

Otwarcie trzeciego seta toczyło się pod dyktando Czechów i tym razem szybko interweniować musiał trener Roberto Piazza (0:4). Dobrze funkcjonował czeski blok. Poderwać do walki Holendrów starał się Tuinstra. Po kontrataku przez środek Parkinsona interweniował trener Novak (11:13). Passa Holendrów trwała, po kolejnym zagraniu przez środek na tablicy wyników pojawił się remis (14:14). Nie mylił się Tuinstra i po kolejnej ciekawej akcji zakończonej jego zagraniem Holendrzy wyszli na prowadzenie 19:17 i o czas poprosił trener Novak. Siatkarze z Holandii konsekwentnie punktowali, ale rywale nie mieli zamiaru odpuszczać. Po asie Hadravy Czesi złapali kontakt punktowy (22:21). Mocny atak po skosie Abdel-Aziza i as tego zawodnika dały ostatnie punkty Holendrom.

Holandia – Czechy 3:0
(25:22, 25:22, 25:22)

Holandia: Keemink, Tuinstra (13), Abdel-Aziz (19), Ter Maat (7), Parkinson (7), Wiltenburg (4), Andringa (libero) oraz Ter Horst (1) i Jorna (1)
Czechy: Hadrava (15), Dzavoronok (4), Zajicek (3), Galabov (11), Janouch (1), Polak (5), Monik (libero) oraz Pfeffer (libero), Licek, Srb i Sotola (2)