Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga M: Trzy punkty dla częstochowian po ciekawym meczu

I liga M: Trzy punkty dla częstochowian po ciekawym meczu

Chociaż częstochowianie bardzo źle weszli w sobotni mecz 24. kolejki zaplecza PlusLigi, sięgnęli po komplet punktów. Polski Cukier Avia poza pierwszym setem, w którym zdominowali rywali wygrywając do 13, w kolejnych gonili wynik, jednak mimo walki nie udało im się doprowadzić do podziału punktów. Najlepszym zawodnikiem spotkania w Świdniku został wybrany libero Kacper Wasilewski.

Pewnie w mecz weszli gospodarze, szybko o pierwszy czas poprosił trener Lebioda (3:7). Na jedną akcję Cieślik zmienił Koguta, jednak kiedy przyjmujący został zablokowany, szkoleniowiec gości zdecydował się na zmianę powrotną (3:9). Częstochowianie byli zupełnie bezradni, a rywale raz za razem kończyli kontrataki (11:3). Bardzo dobrze funkcjonował świdnicki blok, na siatce skutecznie punktował Łukasz Swodczyk. Gdy zatrzymany został Kogut, drugi raz grę przerwał szkoleniowiec przyjezdnych (4:13). W kolejnych akcjach sytuacja na boisku nie ulegała zmianie. Mimo serii roszad w składzie częstochowianie nie byli w stanie poprawić swojej gry. W końcówce gospodarzom zdarzało się popełniać błędy (21:11). Po autowej zagrywce Koguta świdniczanie mieli serię piłek setowych. Pierwszą po ataku Jana Kopyścia goście obronili, ale w kolejnej akcji Jakub Guz zdobył decydujący punkt.

Na początku drugiej odsłony nie brakowało błędów (3:3). W kolejnych akcjach coraz pewniej punktował Tomasz Kryński. Świdniczanie mieli problem z odbiorem zagrywek Tomasza Kowalskiego, przy stanie 7:11 o czas poprosił trener Chwastyniak. Serię rywali zakończył atakiem Rafał Obermeler, który w kolejnej akcji dołożył jeszcze asa (9:11). Częstochowianie wykorzystywali swoje szanse i utrzymywali kilkupunktową przewagę. Po błędzie Guza drugi raz interweniował szkoleniowiec Avii (12:16). Serię przy zagrywkach Kryńskiego zakończył dopiero skutecznym zagraniem Guz (13:17). Częstochowianie grali konsekwentnie, ale gospodarze nie mieli zamiaru odpuszczać. Po asie Obermelera było 17:20. Dystans przy zagrywkach Wiktora Nowaka topniał, w krótkim czasie obie przerwy wykorzystał trener Lebioda (20:21). As Nowaka dał wyrównanie (21:21). Dopiero zagranie z szóstej strefy Koguta zakończyło serię (21:22). Blok Łukasza Usowicza dał piłkę setową gościom (24:23), ale Swodczyk w kolejnej akcji zaatakował już skutecznie i zwycięzcę wyłoniła dopiero gra na przewagi. Punkt na wagę zwycięstwa zdobył Damian Kogut.

Po kontrataku Mateusza Rećko Avia prowadziła 4:2 na początku trzeciego seta. Skuteczna gra na siatce Usowicza pozwoliła przyjezdnym doprowadzić do wyrównania, a gdy w kolejnej akcji Kryński dodał asa było 7:6 dla Norwida. Serię rywali przerwał dopiero po czasie dla trenera Chwastyniaka Obermeler (7:8). W kolejnych akcjach świdniczanie wciąż gonili wynik, nie pomagając sobie popełnianiem błędów (8:10). Znacznie skuteczniejsi byli skrzydłowi gości, raz za razem punktował Mikołaj Szewczyk (15:11). Dopiero po kolejnej interwencji trenera Chwastyniaka świdniczanie zrobili przejście i pojawiły się problemy z odbiorem zagrywek Artura Sługockiego (15:17). Po czasie dla szkoleniowca przyjezdnych mimo kolejnego nieudanego przyjęcia atak skończył Kryński (15:18). W dalszej fazie seta to goście ponownie zaczęli górować na siatce a po asie Usowicza prowadzili już 21:16. Świdniczanie nie zdołali już odrobić strat i przegrali do 18.

Otwarcie seta numer cztery toczyło się po myśli gospodarzy (8:4). Dopiero po czasie dla trenera Lebiody Norwid zaczął odrabiać straty (8:6). Serię przy zagrywkach Tomasza Kryńskiego zakończył dopiero jego błąd w polu zagrywki (9:8). Avia często oddawała punkty po niewymuszonych pomyłkach. Gdy piłkę po ataku po prostej w aut posłał Sługocki, przerwę wykorzystał Witold Chwastyniak (12:13). W dalszej fazie seta toczyła się walka na styku, większość akcji kończyła się w pierwszym uderzeniu (17:17). Ze zmiennym szczęściem punktował Kryński (18:19). W końcówce przyjezdni na dobre przejęli inicjatywę. Pojedynczy blok na Rećko dał serię piłek meczowych częstochowianom (24:21). Punkt na wagę zwycięstwa gości padł po zepsutej zagrywce atakującego Avii.

MVP: Kacper Wasilewski

Polski Cukier Avia Świdnik – Exact Systems Norwid Częstochowa 1:3
(25:13, 24:26, 18:25, 22:25)

Avia: Guz (4), Nowak (3), Obermeler (9), Rećko (11), Swodczyk (13), Rawiak (9), Kuś (libero) oraz Machowicz, Walawender, Kurek (1), Żywno (2) i Sługocki (1)
Norwid: Kryński (10), Usowicz (6), Kowalski (1), Mucha (5), Kogut (11), Szewczyk (7), Wasilewski (libero) oraz Walczak (1), Kopyść (1), Franczak (2), Biliński i Cieślik