Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga M: Niewykorzystana szansa Avii w Bielsku-Białej

I liga M: Niewykorzystana szansa Avii w Bielsku-Białej

Spory niedosyt po meczu w Bielsku-Białej mogą odczuwać siatkarze Polskiego Cukru Avia Świdnik. Prowadzili oni już z BBTS-em 2:0 i 24:23, a jednak przegrali w tie-breaku. Była to ich pierwsza porażka w tym sezonie, za to ekipa z Beskidów ma na swoim koncie dwa zwycięstwa.

Początek meczu należał do gospodarzy, a duet Oleg Krikun/Adrian Hunek dał im trzypunktowe prowadzenie. Jednak świdniczanie z akcji na akcję rozkręcali się w bloku, a po zbiciu Karola Rawiaka odrobili straty (9:9). W kolejnych minutach prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie, a w grze bielszczan było coraz więcej błędów. Po asie serwisowym Artura Sługockiego na prowadzenie zaczęli wysuwać się podopieczni Witolda Chwastyniaka. Dołożyli oni szczelny blok, a po zbiciu Mateusza Rećko strata BBTS-u urosła już do czterech punktów (15:19). Straty po jego stronie próbowali niwelować Bartosz Cedzyński oraz Tomasz Piotrowski, lecz to było zbyt mało. Avia kontrolowała boiskowe wydarzenia, a atak Rećko przypieczętował jej sukces w premierowej odsłonie (25:21).

W drugiej partii poszła za ciosem. Wykorzystała błędy rywali, a seria czap sprawiła, że wygrywała już 6:3. Jednak bielszczan do walki poderwał Krikun, a po bloku Hunka zdołali wrócić do gry (9:9). W kolejnych minutach prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie, ale po błędzie w ataku Rećko oraz kontrze Krikuna w lepszej sytuacji byli bielszczanie, którzy odskoczyli od rywali na trzy oczka. Przyjezdni nie zamierzali się jednak poddawać, a po zbiciu ze środka Łukasza Swodczyka zdołali odrobić straty (20:20). W końcówce BBTS prowadziło jeszcze 22:20, ale nieskuteczna postawa na siatce Wiaczesława Tarasowa spowodowała, że szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stronę Avii. W kluczowych akcjach zablokowany został także Krikun, a beniaminek triumfował w tej części meczu 25:23.

W trzecim secie początkowo obie drużyny walczyły cios za cios, ale po udanym zagraniu Wiktora Nowaka to przyjezdni zyskali niewielką nadwyżkę (8:6). Gospodarzy poderwał jednak do walki Michał Makowski, a ich dobra gra w bloku oraz pomyłka w ataku Karola Rawiaka spowodowały, że inicjatywę na boisku zaczęli przejmować siatkarze z Beskidów (11:8). Świdniczanie próbowali odrabiać straty, ale szczęśliwa zagrywka Makowskiego i dobra dyspozycja w ataku Serhija Kapelusa powodowała, że w natarciu byli bielszczanie (15:12). Wydawało się, że kontrolują boiskowe wydarzenia, a po serii popsutych zagrywek gości wygrywali jeszcze 23:19, ale udane bloki Avii pozwoliły jej wrócić do gry. Chwilę później świdniczanie mieli nawet piłki meczowe, ale obronił je Kapelus. W walce na przewagi więcej zimnej krwi zachowali bielszczanie, którzy po czapie na Rećko przedłużyli spotkanie (28:26).

W czwartym secie gospodarze poszli za ciosem. Szybko zaczęli punktować blokiem, a w ataku nie do zatrzymania był Kapelus. W efekcie błyskawicznie zbudowali sobie przewagę. Po asie serwisowym Wojciecha Sieka wynosiła ona już pięć oczek (10:5). Świdniczanie nie mogli odnaleźć swojego rytmu gry z początku meczu, a BBTS rozpędzał się z akcji na akcję. W ataku przypomniał o sobie Makowski, a na zagrywce punktował Kapelus. Witold Chwastyniak przemeblował kompletnie skład, ale błędy jego zawodników powodowały, że tie-break był coraz bliżej. Pojedyncze udane zagrania Jakuba Guza czy Marcina Kurka nie odmieniły już losów tej odsłony. Pewnie triumfowali w niej gospodarze (25:14).

W tie-breaku BBTS nie zwalniało tempa, a dobra gra Krikuna dała mu prowadzenie 4:1. Przyjezdnych do walki próbował poderwać duet Swodczyk/Damian Boruch, ale po zbiciu Makowskiego przy zmianie stron w lepszej sytuacji byli bielszczanie (8:5). W kolejnych minutach gościom brakowało siatkarskich argumentów, a po asie Makowskiego gospodarze przybliżali się do wygranej. W końcówce w ataku pomylił się Rawiak, a zbicie Kapelusa zakończyło spotkanie (15:8).

MVP: Jarosław Macionczyk

BBTS Bielsko-Biała – Polski Cukier Avia Świdnik 3:2
(21:25, 23:25, 28:26, 25:14, 15:8)

BBTS: Macionczyk (5), Krikun (17), Tarasow (6), Hunek (9), Cedzyński (5), Piotrowski (6), Marek (libero) oraz Kapelus (16), Makowski (10), Popik, Jaglarski (libero), Gryc (1) i Siek (6)
Avia: Nowak (3), Rećko (17), Sługocki (8), Rawiak (7), Swodczyk (13), Boruch (14), Kuś (libero) oraz Żywno (1), Guz (1), Walawender, Kurek (1), Machowicz, Obermeler i Bonisławski (libero)