Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > FIVB podjęła ważną decyzję. Poznaliśmy gospodarza mistrzostw świata siatkarek

FIVB podjęła ważną decyzję. Poznaliśmy gospodarza mistrzostw świata siatkarek

Potwierdziły się przypuszczenia, że mistrzostwa świata siatkarek w 2025 roku odbędą się w Tajlandii. Porozumienie w tej sprawie podpisała tamtejsza federacja i FIVB. Kraj ten po raz pierwszy zorganizuje turniej takiej rangi, a wystartują w nim 32 zespoły.

Żeński czempionat też w Azji

Światowa Federacja Piłki Siatkowej najpierw ogłosiła organizatora mistrzostw świata mężczyzn. Zostały nim Filipiny. Okazało się, że mistrzostwa świata siatkarek odbędą się również w Azji. Już kilka miesięcy temu było wiadomo, że o organizację turnieju starają się Tajlandia, Wietnam i Hongkong. Ostatecznie wybór padł na pierwszy z tych krajów, w którym po raz pierwszy w historii odbędą się mistrzostwa świata siatkarek.

Umowa została podpisana przez prezydenta FIVB dr Ary S. Graçę i prezydenta TVA Somporna Chaibangyanga podczas Kongresu Azjatyckiej Konfederacji Siatkówki, który kończy się dziś w Bangkoku.

Liga Narodów przetarciem

Przypomnijmy, że w tym roku w Tajlandii odbył się turniej finałowy Ligi Narodów. Wzięło w nim udział osiem zespołów. Najlepsze okazały się Włoszki, które w finale pokonały Japonki, a trzecia lokata przypadła Polkom, które wykazały wyższość nad Brazylijkami.

Poprzednie mistrzostwa świata odbyły się w 2022 roku, a ich współgospodarzami były Polska oraz Holandia. Mistrzyniami świata zostały Serbki, które w finale pokonały Brazylijki. Brązowy medal przypadł Włoszkom, które rozprawiły się z Amerykankami. Kolejny turniej mistrzowski nie odbędzie się już w cyklu czteroletnim, a to wynik reformy, którą przeprowadziła FIVB. Od 2025 roku mistrzostwa świata będą odbywały się co 2 lata, a liczba drużyn w nich uczestniczących została zwiększona z 24 do 32.

Obecnie zagwarantowany udział w turnieju w Tajlandii mają gospodynie, Serbki (mistrzynie świata) oraz po trzy najlepsze drużyny z mistrzostw kontynentalnych, czyli, Turcja, Holandia, Włochy (Europa), Kenia, Egipt, Kamerun (Afryka), Brazylia, Argentyna, Kolumbia (Ameryka Południowa), Dominikana, USA, Kanada (Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby), Chiny, Japonia, Wietnam (Azja). Pozostałe wolne miejsca zajmą drużyny najwyżej rozstawione w rankingu FIVB.