Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Georg Grozer o Michale Winiarskim: To bardzo inteligentny były zawodnik

Georg Grozer o Michale Winiarskim: To bardzo inteligentny były zawodnik

fot. PressFocus

– Wiedziałem, że to moja ostatnia szansa na igrzyska. Trener mógłby wywierć na mnie presję, ale Winiar to bardzo inteligentny były zawodnik. Oczywiście, namawiał mnie, abym zagrał jedną rundę w VNL,  ale odpowiedziałem mu: „Jeśli ktoś może mnie zrozumieć, to ty, ponieważ jesteśmy w tym samym wieku” – powiedział w rozmowie z Sarą Kalisz z sport.tvp.pl Georg Grozer, atakujący reprezentacji Niemiec.

Grasz długo, masz prawie 39 lat. Był moment, w którym byłeś bliski powiedzenia „stop”, bo miłości do siatkówki zaczynało brakować?

Georg Grozer:Nigdy w mojej karierze nie było okresu, w którym nie chciałem grać w siatkówkę. To znaczy, była jedna taka sytuacja, ale nie wypowiadam się o niej publicznie, ponieważ nie byłoby to fair w stosunku do klubu, który odebrał mi chwilowo miłość do sportu. Łatwo nie było również podczas pandemii koronawirusa. Należę do tych graczy, którzy grają lepiej dzięki fanom – kiedy trybuny są nimi wypełnione. Myślę, że jest to jeden z powodów, przez które wciąż jestem aktywnym zawodnikiem. 

Michałowi Winiarskiemu powiedziałeś przed tym sezonem: „Zagram dla ciebie w najważniejszych turniejach, ale Ligę Narodów odpuszczam”?

Wiedziałem, że to moja ostatnia szansa na igrzyska. Trener mógłby wywierać na mnie presję, ale Winiar to bardzo inteligentny były zawodnik. Oczywiście, namawiał mnie, abym zagrał jedną rundę w VNL, ale odpowiedziałem mu: „Jeśli ktoś może mnie zrozumieć, to ty, ponieważ jesteśmy w tym samym wieku”. Obiecałem mu, że będę gotowy na czas przygotowań do mistrzostw Europy i dam z siebie wszystko. Ostatecznie wiem, że dla mnie i Winiara celem było bycie w najwyższej formie przed kwalifikacjami olimpijskimi. Podjął to ryzyko. Jestem mu za to wdzięczny i uważam, że wykonaliśmy razem dobrą pracę.

Po kwalifikacjach powiedziałem Michałowi, że jestem z niego naprawdę dumny. Był niesamowitym zawodnikiem, co nie zawsze oznacza, że od razu będzie się takim samym trenerem. On może jednak być jednym z wyjątkowych szkoleniowców, już się nim staje. Bardzo dużym plusem jest dla niego to, że sam grał i wie, jak jest to wymagające. Zdaje sobie sprawę z tego, jak w wielu sytuacjach czują się jego gracze. 

Jaka była twoja pierwsza myśl, gdy dowiedziałeś się, że Michał będzie trenerem reprezentacji Niemiec? 

Uśmiechnąłem się, bo uświadomiłem sobie, że jest tylko rok starszy ode mnie (śmiech). Dzięki niemu przekonałem się, ile mam lat. To zabawne, bo kiedy gram z młodymi ludźmi, nie czuję się staro, „wtapiam się” w grupę. Jestem do nich trochę podobny – lubię rozmawiać, wychodzić z domu, dobrze się bawić. Chyba dzięki temu nie czuję, że się starzeję.

Kiedy dowiedziałem się, że Michał będzie naszym trenerem, pomyślałem: „Zaraz, zaraz. Przecież grałem przeciwko niemu w finale w Polsce. Wspólnie przeszliśmy przez całą karierę, więc powinien być w moim wieku!”. To był dla mnie szok, aż musiałem sprawdzić rok jego urodzenia w Wikipedii. Później doszedłem do wniosku, że to bardzo dobra sytuacja, ponieważ ja też po zakończeniu kariery zawodniczej chcę zostać trenerem. 

Naprawdę?

Mam duże doświadczenie, miałem różnych trenerów. Prawda jest taka, że najwięcej można się nauczyć od najgorszego szkoleniowca i tę wiedzę dołożyć do reszty „puzzli” dotyczących rozwoju kariery. 

Moimi pierwszymi „uczennicami” były moje córki. Pracowałem z nimi nie tylko technicznie, ale również mentalnie – pod kątem tego, jak sobie radzić w sporcie. Uczestniczyłem także jako drugi trener podczas obozu kilka lat temu. Byłem bardzo szczęśliwy, kiedy widziałem, że ktoś stał się lepszy dzięki temu, że wprowadził w życie moje rady. Pomaganie to dla mnie przyjemność. Co więcej, czuję, że młodsi sportowcy są zainteresowani słuchaniem mnie podczas treningów. Daję im rady i to działa.

Pełna rozmowa Sary Kalisz z Georgem Grozerem dostępna w sport.tvp.pl.

Zobacz również
Lukas Kampa: Wierzyłem, że mamy swoje szans, by pokonać najlepszych

źródło: sport.tvp.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2023-10-24

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2024 Strefa Siatkówki All rights reserved