Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Tauron Liga: Które transfery były najgłośniejsze?

Tauron Liga: Które transfery były najgłośniejsze?

fot. Michał Szymański
Tylko trzy dni dzielą nas od inauguracji nowego sezonu TAURON Ligi. Nowy sezon to oczywiście nowe zawodniczki w każdym klubie. Jedne jedynie zmieniły barwy klubowe, podczas gdy inne obrały właśnie polski kierunek. O jakich transferach w minionym okienku mówiło się zatem najgłośniej?
Lada moment na dobre rozpocznie się ligowe granie pań. Niemniej klubową rywalizację zainicjował już mecz o Superpuchar Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim. W nim BKS Bostik ZGO Bielsko-Biała pokonał Lotto Chemika Police 3:0. Już w tym spotkaniu dała o sobie znać włoska przyjmująca BKS-u, która być może będzie aspirować do miana kolejnego odkrycia sezonu po Kertu Laak.

TRENER DAWID MICHOR
(WIEŻYCA STĘŻYCA -> LOTTO CHEMIK POLICE)

Po tym, jak jasne stało się, że zarówno klub ze Stężycy oraz Polic borykają się z problemami natury finansowej, pewne było, że projekt kształcenia młodzieży w takim samym wymiarze nie będzie kontynuowany na Kaszubach. W Policach natomiast z początku mówiono o trudnościach z dokończeniem rozgrywek, a następnie przystąpieniem do kolejnych. Mało kto spodziewałby się takiego obrotu spraw, w którym Dawid Michor obejmie właśnie klub z Pomorza Zachodniego. W praktyce tak też się stało. W rozmowie ze Strefą Siatkówki opowiada o nowym wyzwaniu.

AGNIESZKA KORNELUK
(Lotto Chemik Police -> DevelopRes Rzeszów)

Najwyższa siatkarka całej TAURON Ligi zamieniła klub z północy Polski na klub z południa kraju. W dużej mierze to właśnie od reprezentantki Polski będzie zależeć końcowy wynik rzeszowskiej formacji. Kibice po paśmie samych wicemistrzostw Polski marzą, by sezon 2024/2025 był tym, w którym po raz pierwszy w historii DevelopRes zasiądzie na tronie. Któż bardziej może pomóc zespołowi w sięgnięciu po złoto niż nie trzykrotna mistrzyni Polski i nominalna środkowa polskiej kadry

BRUNA HONORIO (BRA)
(Lotto Chemik Police -> DevelopRes Rzeszów)

To dobrze znana na Podpromiu siatkarka z sezonu 2021/2022. Po roku w Brazylii oraz klubie z Polic czas na powrót i polepszenie rezultatu. Brazylijka na swoim koncie posiada też dwa Superpuchary Polski i Puchar Polski, Puchar Brazylii. Dwukrotnie dotarła do finału Klubowych Mistrzostw Świata, a w swoim kraju triumf święciła czterokrotnie.

SABRINA MACHADO (BRA)
(ostatnio Gardau/Minas -> DevelopRes Rzeszów)

Nie bez powodu rzeszowski atak określało się mianem ‘brazylijskiej samby’ w trakcie okienka transferowego. Do DevelopResu dołączyła także druga brazylijska atakująca, Sabrina Machado. To reprezentantka swojego kraju, w 2023 roku sięgnęła po miano najlepiej atakującej Igrzysk Panamerykańskich w Chile. Klub z Rzeszowa to dla niej pierwsze zagraniczne wyzwanie, wszak dotychczas związana była jedynie ze swoją rodzimą ligą.

Marrit Jasper (NED)
(Neptunes de Nantes VB -> DevelopRes Rzeszów)

W klubie z Rzeszowa ujrzymy także reprezentantkę Holandii, Marrit Jasper. Przyjmująca ma za sobą igrzyska olimpijskie w Paryżu, choć ze swoimi koleżankami z kadry nie wyszła z grupy na imprezie czterolecia. Do Polski wkracza po dwóch latach spędzonych we Francji, choć ma także doświadczenie z włoskiej i niemieckiej ligi.

Giulia Angelina (ITA)
(Itas Trentino -> BKS Bostik ZGO Bielsko-Biała)

Włoskich siatkarek w polskiej lidze jest jak na lekarstwo. Poniekąd jest tak, że sam fakt wkroczenia zawodniczki z Półwyspu Apenińskiego określany jest mianem głośnego transferu. BKS sięgnął po Giulię Angelinę, która ostatni sezon spędziła w Itasie Trentino, spadając z nim z włoskiej Serie A1 do Serie A2. Niemniej jednak włoska przyjmująca już w meczu o Superpuchar Polski zaprezentowała się z kapitalnej strony, kończąc mecz z dorobkiem 18 punktów i skutecznością w ataku 56%. Została wyróżniona nagrodą MVP spotkania.

Maria Stenzel
(MOYA Radomka Radom -> ŁKS Commercecon Łódź)

Reprezentantka Polski mimo drużynowo nieudanego sezonu i tak w statystykach była najlepsza na swojej pozycji. Maria Stenzel chce wrócić do gry o najwyższe cele. W związku z tym zdecydowała się na dołączenie do ŁKS-u Commercecon Łódź, który bezsprzecznie będzie ponownie aspirował do walki o pierwszą czwórkę. 25-latka minionego lata dotarła do ćwierćfinału igrzysk olimpijskich w stolicy Francji

.

Natalia Mędrzyk
(Lotto Chemik Police -> ŁKS Commercecon Łódź)

Natalia Mędrzyk w świetnym stylu wróciła w ostatnim sezonie zarówno do gry w lidze, jak i w reprezentacji Polski. Na tyle świetnie, że nie tylko wywalczyła miejsce w kadrze, ale także uzyskała powołanie na igrzyska olimpijskie, grając w pierwszym składzie. Nie chce spoczywać na ostatnim mistrzostwie z Chemikiem Police, dlatego też obrała ŁKS, by stanąć przed szansą obrony tytułu.

Daniela Cechetto (BRA)
(Unilife Vôlei Maringá -> ŁKS Commercecon Łódź)

Daniela Cechetto nie tylko była głośnym transferem. Kiedy pojawiły się pierwsze spekulacje i plotki twierdzące, jakoby Brazylijka miała zasilić Łódzki KS, już wtedy zaczęto więcej mówić o 23-latce. Nie będzie miała łatwej roli w ŁKS-ie, wszak będzie musiała szybko wejść w buty Valentiny Diouf, która była jedną z najbardziej charakterystycznych postaci ostatnich lat w klubie z centralnej części Polski.

Terry Enweonwu (ITA)
(Cuneo Granda Volley -> PGE Grot Budowlani Łódź)

Nieco ‘szumu’ wywołał także transfer Terry Enweonwu do PGE Grota Budowlanych Łódź. 24-latka z Włoch udaje się do pierwszej zagranicznej ligi. Dotychczas grała dla klubów z rodzimej ligi. W sezonie 2019/2020 ‘przecięła’ się z Joanną Wołosz, grając dla Imoco Conegliano. W kolejnych latach broniła barw Il Bistone Florencja oraz Cuneo Granda Volley. Gra na pozycji atakującej.

Kamila Witkowska
(ŁKS Commercecon Łódź -> MOYA Radomka Radom)

W klubie z Radomia nie przestają dokonywać sensacyjnych transferów. W zeszłym roku pozyskano Marię Stenzel, a teraz kolejną reprezentantką Polski jest Kamila Witkowska. To specjalistka od ataku z obiegnięcia i spora poczucie bezpieczeństwa na środku siatki.

TRENER BARTŁOMIEJ DĄBROWSKI
(DevelopRes Rzeszów -> #VolleyWrocław)

Już przy pierwszych spekulacjach mówiło się sporo. Trener Bartłomiej Dąbrowski wraca do klubu z Wrocławia, ale w innej roli. Zaczyna w sezonie 2024/2025 pracę na własny rachunek po solidnym i naszpikowanym pasmem sukcesów okresie w DevlopResie Rzeszów. Dąbrowski to kolejny polski trener z potencjałem na zbudowanie ‘czegoś więcej’.

Weronika Gierszewska
(ITA TOOLS Stal Mielec -> #VolleyWrocław)

Już pierwszy sezon w TAURON Lidze wystarczył jej, by być nominowaną w kategorii “odkrycie sezonu” Gali Polskiej Ligi Siatkówki. Swój drugi rok w elicie spędzi w klubie z Wrocławia, w którym będzie miała kolejną okazję do wykazania się.

Zuzanna Efimienko-Młotkowska
(Energa MKS Kalisz -> Sokół & Hagric Mogilno)

Transfer jednej z najstarszych zawodniczek w rodzimej ekstraklasie i w ogólnym rozrachunku jej pozostanie w Polsce to głośne wydarzenia. Pierwotnie mówiło się o lidze zagranicznej w przypadku Zuzanny Efimienko-Młotkowskiej, niemniej jednak środkowa została w Polsce i będzie grać w szeregach beniaminka. Jest najlepiej punktującą blokiem, ma na swoim koncie 985 punktów tym elementem i w najbliższym sezonie spróbuje przebić barierę tysiąca oczek.

Zobacz również:
TAURON Liga: Które zagraniczne siatkarki zagrają w nowym sezonie? (lista)

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2024 Strefa Siatkówki All rights reserved