Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > LN M: Serbia z drugą wygraną, Francja po pięciu setach pokonuje Włochów.

LN M: Serbia z drugą wygraną, Francja po pięciu setach pokonuje Włochów.

Swoje drugie zwycięstwo w ramach Ligi Narodów 2024 odniosła reprezentacja Serbii. Podopieczni Igora Kolakovica grający na turnieju w Ottawie w trzech setach pokonali Holendrów. Do większego wysiłku zostali zmuszeni jedynie w secie trzecim, gdzie cały czas musieli odrabiać straty. Znakomicie zagrali jednak w polu serwisowym i zamknęli spotkanie.  W nocy po pięciosetowym boju Włosi ulegli Francuzom..

SKUTECZNOŚĆ ATAKU I OGRANICZENIE BŁĘDÓW RECEPTĄ NA SUKCES

Serbowie już od początku meczu narzucili swój styl gry. Po blokuPodrascanina było 4:1. Holendrzy przy zagrywce Nimira Abdelaziza wyrównali na 7:7. Serbowie jednak wywierali cały czas ogromną presję, na zagrywce nie zawodził Nikola Jovović, a w ataku Marko Ivović (14:9). Serbowie dominowali w każdym elemencie, a zwłaszcza w ataku (21:13). Wynik seta na 25:17 ustalił atakiem Nadeljković. Znakomita postawa na zagrywce Luburica dała Serbom prowadzenie w secie drugim 8:3. Podobnie, jak w poprzednim secie szybko narzucili oni swój rytm, nie dawali rywalom ani jednego punktu zaczepienia dominując w każdym elemencie (13:6). Po czasie wziętym przez wyraźnie zdenerwowanego Roberto Piazzę „Pomarańczowi” nieco się poderwali. Blok Parkinsona dał im wynik 11:14. Dobre zawody rozgrywał Luburić (17:11). Holendrzy jednak robili co mogli, by odrobić straty, funkcjonował blok (19:21). W końcówce nie do zatrzymania byli Luburić z Ivovicem (24:19). Atak tego pierwszego zamknął seta.

W trzecim secie przy zagrywce Nimira to Holendrzy prowadzili 4:1. Skuteczność Luburica pozwoliła Serbom zbliżyć się na punkt, ale cały czas to Holendrzy nieznacznie prowadzili. Ataki Nimira dały im wynik 14:11. Holenderski gwiazdor wyraźnie ciągnął swój zespół i przy stanie 17:13 dla rywala o czas poprosił Igor Kolaković. Holendrzy cały czas byli nieznacznie z przodu, kolejne ataki Nimira dały im już wynik 22:19. Serbowie przy znakomitej zagrywce Perica nie tylko wyrównali, ale jego asy serwisowe dały im piłkę meczową (24:23). Mecz zakończył autowy atak Nimira. Atutem Serbów była w tym meczu skuteczność ataku, wyniosła ona 60% przy 49 % rywali, a także ilość błędów własnych. Holendrzy popełnili ich 27, Serbowie 15.  Serbowie wywarli też sporą presję zagrywką (8:4 w asach serwisowych).

Serbia – Holandia 3:0
(25:17, 25:20, 26:24)

Serbia: Ivović (12), Jovović (2), Perić (9), Luburić (18), Podrascanin (3), Nadeljković (2), Ristić (libero) oraz Atanasijević (1), Masulović (2), Todorović
Holandia: Keemink, Van Garderen (7), Jorna (1), Plak (5), Abdelaziz (22), Parkinson (5), Andringa (libero) oraz Meijs, Koops (1), Ter Maat (3), Wiltenburg (2)

Set za set

W pierwszym secie rywalizacja wydawała się mocno wyrównana, z tendencją do przewagi Włochów (3:7). Po serii dobrych zagrywek w wykonaniu Francuzów udało się jednak odrobić straty (9:9) i reszta partii przebiegała już bez większych serii (22:22). W końcówce lepiej nad nerwami zapanowali jednak Francuzi, dzięki czemu skuteczny blok pozwolił im zamknąć pierwszą partię zwycięsko. Podobnie wyglądał set drugi, który ponownie rozpoczął się od dominacji Włochów (11:15). Tym razem jednak podopieczni Ferdinando De Giorgi nie dali odebrać sobie zbudowanego prowadzenia (14:19). Świetnie grali w przyjęciu, co pozwoliło im wyprowadzać skutecznie akcje i szybko zakończyć partię (18:25).

Trzecia odsłona rozpoczęła się od rywalizacji punk za punkt i tak też wyrównanie trwała do połowy seta (10:11). Żadna z ekip nie była w stanie zbudować skutecznej obrony i zatrzymać przeciwników w ataku. W dalszej części partii kilkukrotnie udawało się to Włochom, przy mocnej zagrywce (14:17), jednak ostatecznie Francuzi szybko odrabiali straty i ostatecznie zwyciężyli również i w tej partii.

Będzie tie break

Czwarty set stał się już walką nerwów. Francuzi szybko chcieli zakończyć to spotkanie wygraną, Włosi natomiast wrócili na boisko skoncentrowani na przedłużeniu spotkania do pięciu setów (10:10). Presja miała sens, Francuzi zaczęli popełniać masę błędów własnych i niedokładnie przyjmować mocne zagrywki reprezentantów Włoch. To pozwoliło na szybkie zbudowanie sporej przewagi (14:21), której Włosi nie dali już sobie wyrwać, przedłużając mecz do tie-breaka.

W ostatniej partii Francuzi nie dali Włochom najmniejszych szans na wyrównaną walkę. Świetnie przyjmowali i wyprowadzali szybkie, skuteczne kontry (7:2). Włosi pogubili się i długo nie mogli znaleźć sposobu na rywali.(12:7). W końcówce obronili jeszcze trzy piłki meczowe (14:10), jednak ostatecznie musieli uznać wyższość reprezentacji Francji. Była to pierwsza przegrana Włochów w Lidze Narodów.

Francja – Włochy 3:2
(25:23, 18:25, 25:23, 19:25, 15:10)

Francja: Clevenot (19), Patry (11), Tillie (1), Le Goff (7), Seddik (11), Faure (7), Grebennikov (libero) oraz Louati (14), Seddik (11), Toniutti, Jouffroy.
Włochy: Michieletto (19), Giannelli (2), Lavia (16), Russo (14), Romano (11), Galassi (12), Balaso (libero) oraz Bovolenta (3), Sbertoli, Porro L.