Więcej drużyn, więcej meczów, więcej emocji i więcej korzyści dla wszystkich zaangażowanych – tak Światowa Federacja Siatkówki reklamuje zmiany, które zostaną wprowadzone w rozgrywkach Siatkarskiej Ligi Narodów od 2025 roku. Sprawdźmy, o jakie zmiany dokładnie chodzi.
Jest moc, a będzie jeszcze większa
Siatkarska Liga Narodów (VNL) od 2025 roku powiększy się do 18 drużyn, a zmiana formatu ma podnieść poziom rozgrywek, a także zwiększyć ich atrakcyjność dla kibiców. Obecne umowy z uczestniczącymi zespołami obowiązują do 2024 roku, dlatego zmiany zostaną wprowadzone od kolejnego sezonu.
Według FIVB jest to dla rozgrywek VNL ogromna szansa, której nie można było przegapić ze względu na sukces zeszłorocznej edycji. Odnotowała ona rekordową oglądalność w transmisjach telewizyjnych i internetowej Volleyball TV. Do tego należy dodać wzrost zainteresowania turniejami wśród kibiców i wyprzedane hale. Co imponujące, łączna oglądalność na całym świecie wzrosła o niezwykłe 48% w latach 2022–2023. Wartość sponsoringu VNL wzrosła o 27%, a oglądalność telewizji o 13% (do 630 milionów). Zasięg w mediach społecznościowych wyniósł 214 milionów.
Ulepszenia VNL zostały zaproponowane przez zespół FIVB/Volleyball World po opiniach i spostrzeżeniach kluczowych interesariuszy. Celem jest zapewnienie, że VNL pozostanie nie tylko widowiskiem światowej klasy poprzez ciągłe udoskonalanie wrażeń dla fanów, ale co najważniejsze, umożliwienie organizowania VNL co roku w jeszcze większej liczbie krajów. Ma to na celu zapewnienie kibicom na całym świecie możliwości oglądania międzynarodowych rozgrywek siatkówki na najwyższym poziomie zarówno w telewizji, jak i osobiście.
Większa liczba meczów Siatkarskiej Ligi Narodów ma dać kibicom na całym świecie okazję do częstszego obcowania z siatkówką na żywo, a zawodnikom i zawodniczkom możliwości bezpośredniego kontaktu z fanami z całego świata.
Nowa odsłona VNL od 2025 roku
Od 2025 roku Siatkarska Liga Narodów powiększy się do 18 drużyn. Żadna drużyna uczestnicząca w VNL 2024 nie zostanie wyeliminowana z rozgrywek, a od kolejnego roku do listy zespołów dołączą: zwycięzca Pucharu Challenger 2024 oraz drużyna ze światowego rankingu. Od 2025 roku statusy drużyn podstawowych i „pływających” pretendentów zostaną zniesione, a zespoły znajdujące się na najniższych miejscach w końcowej klasyfikacji zawodów każdej płci zostaną zdegradowane i zastąpione przez odpowiednio najwyżej sklasyfikowane drużyny na świecie.
Harmonogram zawodów również zostanie usprawniony. Dni meczowe będą skrócone z sześciu do pięciu. Nowy format to coś więcej niż tylko poprawka logistyczna – to zmiana zasad gry dla miast gospodarzy, która ma zapewnić większe zaangażowanie fanów, większą frekwencję i większy potencjał komercyjny. Gracze skorzystają także z dodatkowego tygodnia odpoczynku w środku turnieju.
Zmieniona struktura polega na podziale 18 drużyn na trzy grupy po sześć drużyn na każdy z trzech tygodni zawodów, co oznacza dodatkową pulę tygodniowo na płeć w porównaniu z obecnym modelem. W nowym formacie VNL odbędą się łącznie 232 mecze. Każda drużyna rozegra 12 meczów, czyli po cztery mecze tygodniowo na drużynę. Korekta w harmonogramie zawodów ma na celu uwzględnienie dodatkowego czasu na regenerację i przygotowania w krajach macierzystych drużyn.
Wyświetl ten post na Instagramie
źródło: fivb.com, inf. własna