Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ K, gr. A: Pewne zwycięstwo Holenderek

MŚ K, gr. A: Pewne zwycięstwo Holenderek

W holenderskim Aarnhem rozpoczęły się FIVB Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Kobiet 2022. W inauguracyjnym meczu grupy A gospodarz turnieju – reprezentacja Holandii zmierzyła się z Kenią. Mecz zakończył się bardzo pewnym zwycięstwem Holenderek 3:0 (25:11, 25:17, 25:11).

Spotkanie rozpoczęło się od trzypunktowego prowadzenia Kenijek, które nastąpiło po ich skutecznym bloku. Potrzeba więc było dobrych ataków Niki Daalderop oraz Celeste Plak, aby Holenderki zdołały doprowadzić do wyrównania (4:4). Do tego dołożyły udany blok i zaraz to gospodynie miały o dwa oczka więcej. To nakręciło ich grę, co potwierdził jedynie atak z przechodzącej piłki w wykonaniu Juliet Lohuis (10:5). Po swoim udanym bloku w połowie seta Holenderki miały więc już o dziewięć oczek więcej. W tej sytuacji w premierowej odsłonie nie mogło być mowy o żadnych niespodziankach. To zawodniczki z Holandii triumfowały w niej po jeszcze jednym skutecznym ataku Plak (25:11).

Początek drugiego seta także należał do reprezentantek Kenii (3:0). Holenderki musiały więc uruchomić blok, aby wynik szybko wskazał na remis. W dodatku, Kenijki popełniły błąd podwójnego odbicia i zaraz traciły do swoich przeciwniczek aż trzy oczka (4:7). Ich sytuacji nie poprawił także as serwisowy w wykonaniu Daalderop. Za to gospodynie czuły się coraz pewniej. Sprytnym zagraniem z drugiej linii popisała się bowiem Britt Bongaerts, a blokiem i świetnym atakiem po prostej Anne Buijs (15:7). Co prawda Kenijkom udało się jeszcze popisać skutecznością na siatce, ale także i w drugiej odsłonie obyło się bez sensacji. Kropkę nad „i” na rzecz reprezentacji Holandii postawił w niej podwójny blok (25:17).

Ostatnia odsłona zaczęła się od wyrównanej gry punkt za punkt. Przełamanie nastąpiło dopiero po skutecznych blokach Holenderek (8:4). Sytuacja zaostrzyła się jednak ponownie, gdy błąd w ataku popełniła Eline Timmerman. Mimo tego waleczność Kenijek okazała się niewystarczająca, gdyż po skutecznych akcjach z lewej strony to gospodynie były bliżej wygranej w całym meczu (16:11). Szczególnie, że siatkarki z Kenii nie potrafiły uniknąć błędów własnych. W końcówce Holenderki grały więc koncertowo i to one cieszyły się z wygranej na swoim terenie po świetnej zagrywce Daalderop (25:11).

Holandia – Kenia 3:0
(25:11, 25:17, 25:11)

Holandia: Plak (11), Lohuis (9), Buijs (15), Bongaerts (3), Daalderop (14), Timmerman (7), Schoot (libero) oraz Knollema, Dijkema, Jasper, Polder, Reesink (libero) i Dambrink (2)
Kenia: Chumba (7), Emma, Murambi (2), Moim (4), Lorine (3), Wisah (8), Kundu (libero) oraz Kilabat, Adhiambo (6) Makuto, Belinda (2) i Ekaru